W sprawie ataku kibiców na demonstrantów na Jasnej Górze

Podczas pielgrzymki kibiców na Jasnej Górze doszło do ataku na osoby, które w ramach protestu, w milczeniu rozwinęły transparenty z napisami "Chrześcijaństwo to nie nienawiść", "Moją Ojczyzną jest człowieczeństwo" i "Tu są granice przyzwoitości". Pielgrzymce kibiców towarzyszyły hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Chwała bohaterom” przeplatane z okrzykami: „Precz z komuną”, „A na drzewach zamiast liści będą wisieć komuniści”, „Biała siła”.

Podczas ceremonii kończącej pielgrzymkę, na murach klasztoru rozwieszono m.in. transparent z krzyżem celtyckim i wykrzykiwano rasistowskie hasła.

Kibice podbiegli do protestujących osób ze stowarzyszeń Obywatele RP i Demokratyczna RP. Racami podpalili jeden z trzymanych transparentów i zaczęli szarpać demonstrantów. Z pozostałości banerów kibice rozpalili ognisko.

Kilka dni po zdarzeniu, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji napisał: „Zero tolerancji dla ksenofobicznych, agresywnych i niezgodnych z obowiązującym w Polsce prawem działań. Każdy kto dopuszcza się tego typu zachowań wobec ludzi ze względu na ich kolor skóry, religię, czy przekonania musi liczyć się ze zdecydowaną reakcją.”

Poseł na Sejm RP Monika Wielichowska wraz z grupą posłów wystosowała interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W interpelacji posłowie poprosili o odpowiedź na pytania:
1. Czy za słowami Pana Ministra pójdą czyny i osoby, które zaatakowały członków stowarzyszeń, zostaną ukarane?
2. Czy policja wylegitymowała i ustaliła sprawców napaści?
3. Czy za transparenty z krzyżem celtyckim i za rasistowskie hasła winni poniosą odpowiedzialność ?

W odpowiedzi na interpelację poselską pan Jarosław Zieliński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że policjanci po otrzymaniu zgłoszenia od organizatora zgromadzenia Demokratyczna RP, dotyczącego incydentu z udziałem uczestników X Pielgrzymki Kobiców, niezwłocznie podjęli interwencję.

Pan Zieliński zaznaczył, że nie doszło do żadnej bójki, pobicia ani „regularnej bitwy” z kibicami. Na podstawie przeglądu monitoringu stwierdzono, że odpalono race i wyszarpnięto transparenty członkom stowarzyszenia.

Sekretarz Stanu poinformował, że całość materiałów w przedmiotowej sprawie, została przekazana do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ w Częstochowie w celu oceny prawno-karnej. Niestety, Prokuratura zwróciła akta postępowania ze wskazaniem, iż zebrane aktualnie dowody nie dają podstaw do przyjęcia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynów ściganych z oskarżenia publicznego.

W załączeniu udostępniamy odpowiedź z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

#gabinetcieni
#MonikaWielichowska
#Wielichowska

Pobierz załącznik:

(0 głosów)