W sprawie rasistowskich i ksenofobicznych zachowań, na przykładzie ataku na 14-letnią ciemnoskórą dziewczynkę

W środę 3 stycznia br. na warszawskiej Ochocie mężczyzna zaatakował 14-letnią dziewczynkę, pochodzenia tureckiego, która wracała ze szkoły. Podczas ataku napastnik krzyczał: „Polska dla Polaków”.

To kolejny atak na tle narodowościowym. Powtarzające się ataki wynikają z przyzwolenia i akceptacji władzy dla tego typu zachowań oraz braku odpowiednich i adekwatnych kar dla napastników.

Jak podała Prokuratura Krajowa, w 2015 roku w Polsce prowadzono 1548 postępowań w sprawie przestępstw z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych. W 2016 roku było ich już 1631, czyli o 83 przypadki więcej. To jasno dowodzi, że w Polsce wzrasta poziom agresji na tle narodowościowym.

Rząd i politycy PiS dają jawne przyzwolenie na faszyzm, ksenofobię i antysemityzm. Lekceważą i umniejszają znaczenie haseł rasistowskich i ksenofobicznych. Ponadto brak reakcji w sprawie szerzenia nienawiści, w złym świetle stawia Polskę na arenie międzynarodowej.

Poseł na Sejm RP Monika Wielichowska razem z grupą posłów, wystosowała w tej sprawie interpelację poselską do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W interpelacji posłowie zwrócili się z pytaniami do Ministra:
1. Jakie działania podejmie Pan i służby Panu podległe w sprawie coraz częściej powtarzających się ataków na tle narodowościowym, które są nacjonalistyczne i ksenofobiczne? Jakie działania podejmie resort Pana Ministra, aby zatrzymać falę agresji na tle narodowościowym, która zalewa Polskę?
2. Czy nadal Pan Minister uważa, że coraz częstsze, odważniejsze ataki podszyte ksenofobią i nacjonalizmem to "margines marginesów"?
3. Czy Pan Minister zdaje sobie sprawę z tego, że przyzwolenie rządzących na tego typu, niedopuszczalne zachowania to współodpowiedzialność?

Pan Jarosław Zieliński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w odpowiedzi na interpelację poselską oznajmił, że właściwym organem do udzielania informacji dotyczących przedmiotowego śledztwa pozostaje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

#gabinetcieni
#MonikaWielichowska
#Wielichowska

(0 głosów)