W sprawie delegalizacji ONR i pozostałych organizacji szerzących nienawiść

Od dwóch lat obserwujemy wzrastającą falę zachowań ksenofobicznych, rasistowskich i antysemickich. Według danych rządowych, w 2016 roku doszło do 765 przestępstw z nienawiści, trzy razy więcej niż 2014 roku, kiedy rządziła Platforma Obywatelska.

Takie wydarzenia są coraz bardziej brutalne i coraz częstsze, przykładami przestępstw są m.in.: pobicie profesora Uniwersytetu Warszawskiego za używanie języka niemieckiego w tramwaju; atak na demonstrację „Nacjonalizm nie przejdzie” w Poznaniu; pobicie „bez powodu” Etiopczyka na warszawskich Bielanach; pobicie członków KOD przez działaczy ONR na ulicach Radomia; powieszenie wizerunków europosłów Platformy Obywatelskiej w Katowicach; pobicie zagranicznych turystów w centrum Łodzi; pobicie 14-letniej dziewczynki pochodzenia tureckiego w Warszawie.
 
To tylko przykłady. Ale wszystkie te zachowania poprzedzone były nawoływaniem do nienawiści. To na ostatnim marszu w dniu 11 listopada 2017 r., zwanym „Marszem Niepodległości” wznoszono rasistowskie okrzyki, okrzyki „sieg heil”, były transparenty z napisami „czysta krew”, „biała Europa”. Na Uniwersytecie Warszawskim pojawiły się ulotki propagujące faszyzm.
 
Za wiele z tych zdarzeń zasługujących na szczególne potępienie odpowiadają osoby, określające się jako działacze narodowi m. in. Obozu Narodowo – Radykalnego, Ruchu Narodowego czy stowarzyszenia Marsz Niepodległości.
 
Sytuacja wymyka się spod kontroli. Stała się tak groźna, że w grudniu zeszłego roku nawet podsekretarz stanu w rządzie PiS, pani Magdalena Gawin, publicznie wypowiedziała się za delegalizacją ONR.
 
Grupa posłów wraz z Poseł na Sejm RP Moniką Wielichowską, wystosowali interpelację poselską do Ministra Sprawiedliwości. W piśmie zostały zawarte pytania:
 1. Jakie działania podjął Pan Minister w związku z wnioskami posłów Platformy Obywatelskiej?
 2. Czy zamierza Pan wystąpić z wnioskiem o delegalizację ONR, stowarzyszenia „Marsz Niepodległości” i pozostałych organizacji jawnie propagujących nienawiść?
 3. W ilu, i w jakich sprawach o przestępstwa z nienawiści prowadzi postępowanie prokuratura?
 
W odpowiedzi na interpelację poselską pan Bogdan Święczkowski – Zastępca Prokuratora Generalnego poinformował, że Prokuratura Okręgowa w Krakowie prowadzi postępowanie wyjaśniające w kierunku zaistnienia przesłanek do wystąpienia przez prokuratora z wnioskiem do sądu o rozwiązanie stowarzyszenia Obóz Narodowo Radykalny z siedzibą w Krakowie.
 
Pan Święczkowski dodał także, że prowadzone są dwa postępowania wyjaśniające o delegalizację stowarzyszeń Marsz Niepodległości i Młodzież Wszechpolska oraz postępowanie wyjaśniające, dotyczące stowarzyszenia „Duma i Nowoczesność”.
 
Zastępca Prokuratora poinformował, że przestępstwa z nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych od wielu lat są w szczególnym zainteresowaniu Prokuratury Krajowej.
 
W załączeniu udostępniamy odpowiedź na interpelację.
 
#gabinetcieni
#MonikaWielichowska
#Wielichowska

Pobierz załącznik:

Ostatnio zmieniany środa, 07 marzec 2018 13:17
(0 głosów)