W sprawie materiału Superwizjera o ruchu faszystowskim

Materiał TVNu pokazał jak lider legalnego stowarzyszenia narodowo-socjalistycznego Duma i Nowoczesność z Wodzisława Śląskiego wraz z członkami stowarzyszenia świętowali hucznie rocznicę urodzin Adolfa Hitlera. Spotkaniu towarzyszyły wszystkie atrybuty hitlerowskiej partii: mundury SS, swastyka na torcie, flagi z faszystowskim symbolem, ogromna płonąca swastyka. Spotkanie zostało dobrze przygotowane, rodzimi patrioci włożyli w jego organizację dużo pracy.

Organizatorem urodzin Hitlera był Mateusz S, pseudonim Sitas, założyciel stowarzyszenia Duma i Nowoczesność paradujący podczas spotkania w lesie w mundurze SS. Postać dobrze znana w kraju, przeciwko której w końcu skierowano i jeszcze szybciej wycofano akt oskarżenia za wcześniejsze nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym oraz propagowanie systemu totalitarnego. Warto dodać, że oskarżenie wycofano po skutecznej interwencji posła Roberta Winnickiego Prezesa Ruchu Narodowego.
 
Dumę i Nowoczesność oraz Ruch Narodowy łączą wspólne poglądy i nazwiska. Wiceprzewodniczącym Dumy i Nowoczesności jest Jacek Lanuszny jednocześnie asystent posła Winnickiego, organizator pikiety w Katowicach, podczas której na rozstawionych szubienicach umownie i symbolicznie powiesił zdjęcia kilkorga europosłów. Zdarzeniu spokojnie przyglądała się Policja i dopiero wskutek medialnej wrzawy wszczęto śledztwo, jednak jak dotąd nikomu nie postawiono zarzutów.
 
A ponieważ jak od dawna wiadomo milczenie jest najlepszym sposobem okazania akceptacji, ruch faszyzujący w naszym kraju, podparty współpracą z kibolami, ma się dobrze.
 
Jedynym skutecznym rozwiązaniem powinna być tu delegalizacja wszystkich organizacji nawiązujących i gloryfikujących faszyzm zarówno czynem jak i retoryką.
 
Poseł na Sejm RP Monika Wielichowska wraz z grupą posłów złożyli w tej sprawie interpelacje poselskie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz do Ministra Sprawiedliwości. W interpelacjach posłowie zadali pytania:
1. Czy prokuratura wystąpi o delegalizację stowarzyszenia Duma i Nowoczesność?
2. Na jakim etapie jest śledztwo prowadzone pod kątem stosowania bezprawnych gróźb wobec europosłów wypowiadanych i wizualizowanych przez bezkarnego jak dotąd wiceprezesa stowarzyszenia chronionego przez swojego chlebodawcę, Jacka Lanusznego organizatora pikiety w Katowicach?
3. Czy prokuratura i policja podejmą wspólne działania w celu wyeliminowania z życia publicznego instytucji opartych o idee faszyzmu?
 
W odpowiedzi na interpelację pan Jarosław Zieliński – Sekretarz Stanu w MSWiA poinformował, że w dniu 16 lutego 2018 roku starosta wodzisławski zdecydował o skierowaniu do sądu wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.  Sekretarz dodał, że postępowanie przygotowawcze ws. gróźb wobec europosłów pozostaje w toku.
 
W odpowiedzi  na interpelację do MS, pan Bogdan Święczkowski – Zastępca Prokuratora Generalnego poinformował, że prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w celu podjęcia przez prokuratora działań w kierunku delegalizacji stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.
(0 głosów)