Kobieta, Polska, Europa

W sobotę 26 stycznia w hali Expo na warszawskim Żeraniu odbyła się kobieca konwencja Koalicji Obywatelskiej "Kobieta, Polska, Europa",  podsumowująca projekt (S)prawa Polek.

Dlaczego 26 stycznia?
Data konwencji jest datą nieprzypadkową. 26 stycznia 1919r. odbyły się pierwsze po odzyskaniu niepodległości wybory parlamentarne, w których po raz pierwszy w historii prawo głosu i kandydowania miały Polki. Do Sejmu dostało się osiem kobiet: Gabriela Balicka-Iwanowska, Zofia Moraczewska, Jadwiga Dziubińska, Zofia Sokolnicka, Irena Kosmowska, Franciszka Wilczkowiakowa, Anna Piasecka, Maria Moczydłowska.
 
Od wiosny 2018 roku odbyło się 50 spotkań projektu Sprawa Polek w całej Polsce. Brały w nich udział Posłanki Platformy Obywatelskiej na czele z Moniką Wielichowską, koordynatorką projektu. Podczas spotkań posłanki zebrały postulaty, które przedstawią w formie konkretnych propozycji, m.in. o realnym planie wprowadzenia edukacji seksualnej do szkół, finansowaniu nowoczesnych środków antykoncepcji hormonalnej, przywróceniu dostępności tabletek antykoncepcyjnych „dzień po", propozycji jawności wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, zmian w systemie emerytalnym i zabezpieczenia społecznego, które będą wyrównywać dysproporcje materialne między mężczyznami i kobietami.
 
Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podczas konwencji mówił: „Żeby budować nową polską wspólnotę, trzeba zdawać sobie sprawę z błędów jakie popełniono poprzednio. Fundamentem społecznego ładu musi być sprawiedliwość. Dlatego naszą wizję nowej Polski bez podziałów prezentuję właśnie tu i teraz, kiedy w sali zasiadło co najmniej tyle samo kobiet co mężczyzn. Chcę to powiedzieć bardzo wyraźnie, żadna społeczność nie będzie stabilna i zdrowa jeśli połowa z niej jest dyskryminowana. Jeśli chcemy stworzyć coś trwałego i dobrego musimy to zrobić razem, kobiety i mężczyźni na absolutnie równych prawach”.
 
Prawa kobiet muszą się stać oczywistą codziennością!
 
#Monika Wielichowska
#Wielichowska
 #sprawaPolek
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 28 styczeń 2019 13:08
(0 głosów)