Z Rzecznikiem Praw Obywatelskich o sytuacji w służbach mundurowych

W poniedziałek 11 lutego br. poseł Monika Wielichowska spotkała się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem, aby porozmawiać o przypadkach mobbingu, dyskryminacji, molestowania, uporczywego nękania, czy nierównego traktowania w służbach mundurowych. To temat, który wywołuje spore emocje, ale jest ukrywany w hermetycznych służbach mundurowych.

Sprawa dotyczy zarówno funkcjonariuszek, jak i funkcjonariuszy.

Ponad rok temu posłanka Monika Wielichowska wspólnie z posłem Tomaszem Siemoniakiem zajmowali się kilkoma przypadkami tego typu naruszeń, które trafiły do Sądu Wojskowego, ale też poprzez media do szerszej opinii publicznej.

Dziś temat wraca.

Okazuje się, że molestowane i mobbingowane żołnierki zostały pozostawione bez ochrony. Ich sprawy nie drgnęły. Wydaje się, że są upokarzane dwa razy. Raz kiedy przestępstwo zgłaszają, drugi raz kiedy zderzają się z parasolem ochronnym przełożonych.

Te trudne tematy posłowie próbowali przedstawić w poselskich interpelacjach.

Na niektóre z nich wciąż nie otrzymali odpowiedzi, na niektóre odpowiedzi czekali ponad 350 dni.

Na wniosek poseł Wielichowskiej i posła Siemoniaka odbyło się także posiedzenie sejmowej komisji obrony narodowej. Niestety odbyła się ona w trybie zamkniętym bez obecności Rzecznika Praw Obywatelskich i nie wniosła nic nowego, nic przełomowego.

Sprawę mobbingu i dyskryminacji zbadały służby RPO. Można by korzystać z analizy i zleceń. Niestety nic pozytywnego nie dzieje się w temacie pożądanych zmian.

Służby mundurowe są specyficzne. Hermetyczne, z pionowym podporządkowaniem służbowym, a wojskowy wymiar sprawiedliwości jest skostniały. Potrzebuje reform. Posłowie planują w Sejmie w marcu/kwietniu zorganizować debatę ze wszystkimi, którzy zajmują się tym tematem. Posłowie chcą, aby RPO miał możliwość przedstawienia przygotowanego raportu „Stop mobbing”. Trzeba łamać złą solidarność w tych tematach, która często pozostaje za murami wojska, policji czy innych mundurowych służb.

#MonikaWielichowska
#Wielichowska
#RPO
#RzecznikPrawObywatelskich
#molestowaniewwojsku
#molestowaniewsłużbachmundurowych
#mobbing
#TomaszSiemoniak
#Onet

Ostatnio zmieniany wtorek, 12 luty 2019 09:56
(0 głosów)