W sprawie funkcjonowania Regionalnego Systemu Ostrzegania „RSO”

W związku z ostatnimi tragicznymi wydarzeniami spowodowanymi zjawiskami atmosferycznymi Posłowie na Sejm RP  Monika Wielichowska i Andrzej Halicki otrzymali od obywateli zapytania o funkcjonowanie Regionalnego Systemu Ostrzegania.

W wiadomościach znajdują zapytania o powód braku komunikatów w Regionalnym Systemie Ostrzegania.
Regionalny System Ostrzeżeń powstał między innymi w celu informowania mieszkańców terenów zagrożonych. Funkcje systemu nie ograniczają się wyłącznie do powiadomień "push" na telefonach komórkowych, ale także istnieje możliwość wysłania wiadomości SMS, a także wyświetlenia komunikatów na ekranach telewizorów.

Z posiadanej wiedzy wynika, że ostrzeżenia nie zostały skierowane do mieszkańców terenów zagrożonych. Dokładna prognoza pogody była znana już blisko dobę wcześniej, było wystarczająco dużo czasu na opublikowanie odpowiednich ostrzeżeń, a także przygotowanie samorządów oraz administracji centralnej do ewentualnej pomocy. Szereg zaniedbań spotęgował tragedię, mieszkańcy przez blisko cztery dni pozostawali bez właściwej pomocy.

Posłowie złożyli w tej sprawie interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W swoim piśmie poprosili Ministra o odpowiedź na pytania:
1. Czy mieszkańcy terenów zagrożonych otrzymali powiadomienia z aplikacji o nadchodzącym niebezpieczeństwie?
2. Czy mieszkańcy terenów zagrożonych otrzymali powiadomienia SMS o nadchodzącym niebezpieczeństwie?
3. Czy mieszkańcy terenów zagrożonych otrzymali powiadomienia wyświetlane na ekranach telewizorów o nadchodzącym niebezpieczeństwie?
4. W jaki sposób resort chce rozwijać funkcje RSO?
5. Dlaczego ministerstwo nie prowadzi kampanii informacyjnej o Regionalnym Systemie Ostrzegania?
Poprosili również o wykaz archiwalnych wpisów w RSO na kategorii "Zjawiska meteorologiczne" począwszy od 1 stycznia 2017 roku dla wszystkich województw.

W odpowiedzi na interpelację Pan Jarosław Zieliński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że ostrzeżenia wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zostały aktywowane w systemie RSO i ukazały się w Aplikacji Mobilnej RSO (Android, iOS, Windows Phone). Ponadto w systemie znajdują się wyłącznie aktualne ostrzeżenia, które po okresie ich ważności zostają dezaktywowane, co powoduje, iż stają się one niewidoczne dla użytkownika końcowego.
Pan Zieliński zaznaczył, że w ramach projektu Regionalnego Systemu Ostrzegania operatorzy telefonii komórkowej mieli zapewnić, w miarę możliwości technicznych i finansowych, przekazywanie lub udostępnianie komunikatów RSO. Z uwagi m.in. na ograniczenia techniczne po stronie operatorów, komponent RSO-SMS nigdy nie został uruchomiony i tym samym nie można wskazywać, że istniała możliwość wysyłania SMS do obywateli za pośrednictwem RSO. Sekretarz poinformował, że ostrzeżenia RSO są upowszechnianie na ekranie telewizora w programach regionalnych oraz ogólnopolskich TVP na pasku DVB. Ponadto, o tym czy dany komunikat ukaże się na pasku DVB decyduje dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pan Zieliński wskazał, że ostrzeżenia RSO na pasu DVB, w kontekście wydarzeń, które miały miejsce w dniach 11-12 sierpnia 2017 r., ukazały się m.in. w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

W załączeniu udostępniamy pełną treść odpowiedzi na interpelację.

Pobierz załącznik:

(0 głosów)