Dodatkowe 39 mln. złotych na odbudowę szkół i przedszkoli po powodzi

ℹ️ Rząd przeznaczy dodatkowe 39 mln. złotych na odbudowę szkół i przedszkoli po powodzi. Samorządy z terenów objętych ubiegłorocznym kataklizmem mogą składać wnioski o finansowanie do Ministerstwa Edukacji Narodowej. Termin upływa 15 lipca. Łącznie rząd zaangażował ponad 6 miliardów złotych na pomoc poszkodowanym i odbudowę po wrześniowej klęsce żywiołowej.
Dodatkowe środki są odpowiedzią na potrzeby samorządowców, które nie złożyły wniosków w ubiegłym roku lub których koszty remontów szkół i przedszkoli okazały się wyższe niż przewidywał wcześniejszy kosztorys.
MEN czeka już na wnioski wraz z protokołami strat powstałych w jej wyniku.
Trwa odbudowa szkół i przedszkoli
Do tej pory rząd przekazał 165 mln zł na odbudowę szkół i przedszkoli po powodzi. Wsparcie otrzymały 63 samorządy z terenów powodziowych, z czego zdecydowana większość z nich – 40 – jest z Dolnego Śląska. Łącznie z programu ministra edukacji skorzystało do tej pory 165 szkół i przedszkoli.
Głównym beneficjentem pomocy w woj. dolnośląskim jest gmina Bardo, która otrzymała 13 mln zł. Remont w szkole i przedszkolu w Bardzie trwa. Środki rządkowe pozwolą na podwyższenie standardu obiektu i zwiększenie komfortu nauki.
W woj. opolskim największe wsparcie otrzymała gmina Lewin Brzeski – o łącznej kwocie 21,5 mln zł na szkoły i przedszkola.
Część samorządów prowadzi remonty, inne planują je wykonać podczas wakacji. Odbudowa zakończyła się m.in. w trzech szkołach podstawowych w Nysie w woj. opolskim.
Celem rządu podwyższenie standardu placówek oświatowych
Wskutek powodzi szczególnie ucierpiały dolne kondygnacje budynków oświatowych, w tym pracownie zawodowe, szatnie, toalety, kotłownie, hale sportowe, kuchnie i jadalnie.
Rządowy program zakłada – obok remontów – modernizację i podwyższenie dotychczasowych standardów budynków. Wiele szkół otrzyma sale edukacyjne wyposażone w nowy, profesjonalny sprzęt, tworząc bardziej przyjazną przestrzeń dla uczniów i podniesiony komfort nauki. Rząd przeznaczył również 14,5 mln zł na odbudowę żłobków i klubów opieki nad dziećmi do lat trzech – z programu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej.

Marcin Kierwiński #odbudowapopowodzi #odbudowaplus #StronieŚląskie #LądekZdrój #Kłodzko #powiatkłodzki #Nysa #Bardo #ZąbkowiceŚląskie

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Garść informacji – fakty

2026-05-22

Wystartował pilotażowy program zajęć pozaszkolnych „Playing for Success w Polsce”! Playing For Success PL […]

Stop Otyłości

2026-05-20

W Sejmie RP odbyła się III Konferencja Dialogu Międzysektorowego STOP OTYŁOŚCI, zorganizowana przy współudziale […]

Święto Straży Marszałkowskiej

2026-05-20

Sejm. Każdego dnia stoją na straży bezpieczeństwa i porządku w polskim Parlamencie. Z pełnym […]