Dolny Śląsk. Wrocław. Każdy kto był w starym miejscu dziecięcego szpitala onkologicznego (Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej) we Wrocławiu przy ul. Bujwida, a potem był w Przylądku Nadziei – wie – jak ważna jest nowa, nowoczesna infrastruktura, która służy pacjentom, medykom i całemu personelowi. Oczywiście, nie mury leczą, ale w przypadku leczenia chorób nowotworowych wyjątkowo są potrzebne: komfort, sterylność i przestrzeń.
Dziś odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Szpitala Onkologicznego, w którym leczyć się będą onkologicznie, hematologicznie i pulmonologicznie pacjenci z całego Dolnego Śląska.
To największa w historii Dolnego Śląska inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków. Inwestycja pochłonie ponad miliard zł z budżetu Samorządu Województwa i środków z budżetu państwa. Nowy Szpital Onkologiczny powstaje z połączenia trzech szpitali marszałkowskich: Dolnośląskiego Centrum Onkologii – Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych – Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.
Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2028 roku.
To jedna z tych inwestycji, która wybiega ponad jedną kadencję samorządową i kadencję parlamentarną. Jest przykładem wydatkowania publicznych pieniędzy we właściwy sposób. Zdrowie powinno zawsze być w centrum uwagi decydentów ponad politycznymi podziałami.
Dziś uroczystość odbyła się z udziałem marszałków województwa: byłego i obecnego, radnych Sejmiku, wojewody, parlamentarzystów i przedstawicieli ochrony zdrowia we Wrocławiu.
#nowyszpitalonkologiczny #MonikaWielichowska #WicemarszałekWielichowska