Sejm. Dzień pełen spotkań.
Dziś spotkałam się z przedstawicielami Humane Society International Europe – międzynarodową organizacją działającą na rzecz ochrony wszystkich zwierząt. Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad propozycją zmiany ustawy o ochronie zwierząt, koncentrując się na wprowadzeniu zakazu wwozu do Polski pięciu konkretnych gatunków zwierząt: słonia afrykańskiego, żyrafy, lwa, lamparta oraz nosorożca. Zakaz ten miałby na celu ograniczenie handlu dzikimi zwierzętami oraz ich eksploatacji poza ich naturalnym środowiskiem, co jest istotnym krokiem w ochronie zagrożonych gatunków oraz w zapobieganiu nielegalnym praktykom związanym z ich hodowlą i przemytem.
Omówiliśmy także wyjątki od tej zasady, które miałyby obejmować instytucje naukowe oraz muzea. Słuszny jest postulat, aby te organizacje miały prawo do wwozu wymienionych gatunków wyłącznie w celach badawczych, edukacyjnych lub konserwatorskich, z zachowaniem wszelkich międzynarodowych regulacji dotyczących dobrostanu zwierząt. Celem takiej regulacji jest umożliwienie dalszych badań naukowych oraz zachowanie eksponatów, ale jednocześnie wykluczenie komercyjnych czy rozrywkowych działań, które mogłyby negatywnie wpływać na życie tych zwierząt.
Dyskusja skupiała się również na sposobach egzekwowania tego zakazu, współpracy z odpowiednimi służbami międzynarodowymi oraz konieczności monitorowania wpływu tych regulacji na ochronę przyrody i bioróżnorodność.
Dziś odbyłam także spotkanie z Lucyną Jaworską Wojtas – szefową fundacji „Pokonać Endometriozę”, w trakcie którego omówiłyśmy kluczowe kwestie związane z leczeniem i diagnozowaniem endometriozy w Polsce. Rozmawiałyśmy o potrzebie zwiększenia świadomości na temat tej choroby oraz konieczności wprowadzenia systemowych rozwiązań w zakresie wczesnej diagnozy i dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej dla kobiet cierpiących na endometriozę.
W Sejmie funkcjonuje Parlamentarny Zespół ds. Endometriozy, który – mam nadzieję włączy się w nasze planowane profilaktyczne akcje. Wspólnie z Fundacją wstępnie planujemy działania, które będą mieć na celu intensyfikację działań edukacyjnych i legislacyjnych, m.in. kampanie społeczne oraz współpracę z ekspertami i organizacjami zdrowotnymi w Polsce i za granicą.
Moimi gośćmi byli dziś również Annamaria Linczowska oraz Przemysław Walas z Kampanii Przeciw Homofobii. Rozmawialiśmy o kluczowych kwestiach związanych z ochroną praw osób LGBT+ oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji. Pierwszym tematem była mowa nienawiści wobec osób LGBT+. Przedstawiciele KPH podkreślili potrzebę wzmocnienia działań na rzecz walki z mową nienawiści w przestrzeni publicznej oraz mediach. Zwrócili uwagę na konieczność edukacji społecznej i wprowadzenia skuteczniejszych narzędzi prawnych, które zapewnią ochronę przed przemocą werbalną i przestępstwami motywowanymi nienawiścią.
Kolejną poruszoną kwestią były postulaty zmian w kodeksie karnym, które miałyby na celu skuteczniejszą ochronę osób LGBT+ przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią. Przedstawiciele KPH zwrócili uwagę, że obecne przepisy są niewystarczające i wymagają doprecyzowania, aby lepiej chronić osoby narażone na dyskryminację oraz przemoc ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
Ostatnim omawianym tematem było uchylenie istniejących w niektórych regionach Polski uchwał samorządowych dyskryminujących osoby LGBT+, znanych jako „strefy wolne od LGBT”.
Przedstawiciele KPH wnioskowali o wsparcie w działaniach na rzecz zniesienia tych uchwał, które ich zdaniem przyczyniają się do marginalizacji i stygmatyzacji osób LGBT+.
Rozmawialiśmy także o najgłośniejszym temacie ostatnich dni: zawiązkach partnerskich. Spotkanie zakończyło się deklaracją dalszej współpracy w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz wzmocnienia mechanizmów prawnych chroniących osoby LGBT+.
Spotkałam się z przedstawicielkami Fundacji Kochasz Dopilnuj. Podczas spotkania omówiłyśmy inicjatywę dotyczącą przygotowania scenariuszy zajęć dydaktycznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematyka tych zajęć skupia się na profilaktyce nowotworowej oraz znaczeniu samobadania. Rozmawiałyśmy o sportowo – społecznej inicjatywie Fundacji Legia. Fundacje, współpracujące w ramach VII edycji akcji charytatywno-sportowej regat #WszyscyDoWiosel, zdecydowały się przeznaczyć zebrane środki na przygotowanie ogólnodostępnych, darmowych materiałów dydaktycznych. Scenariusze będą przeznaczone na godziny wychowawcze, a dzięki ich uniwersalnej formie, będą mogły być przeprowadzone przez każdego nauczyciela. Eksperci z dziedziny onkologii oraz nauczyciele współpracujący z obiema fundacjami zaangażują się w ich opracowanie.
Podczas spotkania poruszyłyśmy również kwestię objęcia moim patronatem tej ważnej społecznie akcji, która ma na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat zdrowia oraz profilaktyki chorób nowotworowych.
#Sejm #MonikaWielichowska #wicemarszałekWielichowska #onkologia #homofobia #trofeamyśliwskie #endometrioza