Interpelacja w sprawie przejścia granicznego we Włodawie

Poseł Monika Wielichowska 28 grudnia 2016 r. zwróciła się z zapytaniem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie przejścia granicznego we Włodawie. Posłanka zaznacza w swoim piśmie, że społeczność powiatu włodawskiego stara się o przejście graniczne we Włodawie. Niestety wszelkie działania w tej sprawie pozostają bezskuteczne.

Budowa przejścia granicznego miałaby bardzo duże znaczenie dla rozwoju powiatu włodawskiego a tym samym całego województwa lubelskiego, pod względem ekonomicznym i społeczno-kulturowym.
Ponadto przyczyniłoby się to do utrzymywania stosunków dobrosąsiedzkich polsko-ukraińskich i polsko-białoruskich.
Posłanka podkreśla, że  powiat włodawski nie posiada przejścia granicznego. Najbliższe znajduje się w Sławatyczach na północy i w Dorohusku na południe oddalone są od siebie o 80 km. Powoduje to znaczne utrudnienia dla mieszkańców powiatu włodawskiego, województwa lubelskiego, jak również dla licznie wypoczywających na tych terenach turystów.  
Utworzenie przejścia granicznego dałoby szansę na zdecydowaną poprawę struktury zatrudnienia w regionie przygranicznym.
W związku z tą sprawą Poseł Monika Wielichowska zwróciła się z pytaniem do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: Panie Ministrze, czy planowana jest w najbliższym czasie budowa przejścia granicznego w miejscowości Włodawa?
W odpowiedzi Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje, iż podczas posiedzenia ww. Podkomisji, które odbyło się w dniu 29 kwietnia 2016 roku strona białoruska zadeklarowała, że priorytetem pozostaje modernizacja już istniejących drogowych przejść granicznych Kuźnica Białostocka – Bruzgi oraz Bobrowniki- Bierestowica i obecnie nie planuje budowy nowych przejść granicznych.
Podkreśla, iż szacowany przez Wojewodę Lubelskiego koszt budowy ww. przejścia granicznego to kwota rzędu 100 mln zł, przy czym wymaga podkreślenia, że wspominania kwota nie obejmuje kosztów budowy mostu granicznego i dróg dojazdowych. Z posiadanych informacji wynika, że aktualnie Wojewoda Lubelski nie dysponuje środkami na sfinansowanie powyższej inwestycji.
Uwzględniając obecnie realizowane i planowane inwestycje oraz aktualne i przewidywane wielkości ruchu granicznego z Białorusią szacuje się, że przejścia graniczne na odcinku polsko-białoruskiej granicy państwowej zapewnią w najbliższych latach swobodny przepływ osób i pojazdów. Przejście graniczne Włodawa- Tomaszówka nie stanowi priorytetowej inwestycji na najbliższe lata.
Ponadto Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformował, że na XI posiedzeniu Międzyrządowej Komisji do spraw Współpracy Trangranicznej, które odbyło się w Mińsku 29 września 2016 roku stwierdzono, że Strategia Współpracy Transgranicznej Województwa Lubelskiego, Obwodu Lwowskiego, Obwodu Wołyńskiego i Obwodu Brzeskiego na lata 2014-2020 stanowi przykład dobrej praktyki prowadzenia współpracy państw. Wspomniana strategia przywołuje potrzebę budowy nowych przejść granicznych, w tym przejścia Włodawa-Tomaszówka.

 

#MonikaWielichowska #Wielichowska #posełWielichowska

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Dzień strażaka

2024-05-04

Wszystkim strażakom, druhnom i druhom wszystkiego najlepszego! Także najlepsze życzenia kieruję do kominiarzy, piekarzy, […]

Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ w Wałbrzychu

2024-05-03

Zamek Książ w Wałbrzychu zaprasza na Festiwal Kwiatów i Sztuki. Warto zajrzeć. Wystawę kompozycji […]

Święto Konstytucji

2024-05-03

Kłodzko, Ząbkowice Śl. 3 maja w Święto Konstytucji jest okazją, by na moment zatrzymać […]