Rząd przyjął, a za chwilę Sejm się zajmie projektem ustawy, który pozwoli rodzicom wcześniaków na dłuższy czas spędzony z dzieckiem – urlop macierzyński wydłuży się z 8 do nawet 15 tygodni. To realne wsparcie dla rodzin, które mierzą się z wyjątkowo trudnym czasem, gdy ich maluchy wymagają długiej hospitalizacji i specjalistycznej opieki. Te zmiany mają zapewnić, że czas z dzieckiem nie będzie skracany przez konieczność hospitalizacji, a rodzice będą mogli cieszyć się pełnym wynagrodzeniem podczas dodatkowego urlopu. Dzięki nowym przepisom równe prawa zyskają również rodziny zastępcze i adopcyjne. To duży krok w kierunku wsparcia najsłabszych i zapewnienia rodzinom wcześniaków pełniejszego wsparcia w najtrudniejszych chwilach.
Od 1 stycznia 2025 seniorzy i seniorki otrzymają nowe wsparcie finansowe dzięki ustawie o rencie wdowiej. Dzięki wprowadzeniu przez Koalicję Obywatelską tej ustawy osoby starsze, które straciły małżonka, będą mogły połączyć rentę rodzinną z własnym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. To realna pomoc dla nawet 2 mln polskich seniorów, którym wzrosną świadczenia – już od lipca 2025 r. o 15%, a od stycznia 2027 o 25%. Polska jest jednym z krajów, gdzie co piąta osoba powyżej 65 roku życia jest zagrożona ubóstwem. Renta wdowia daje szansę na stabilność finansową i godne życie po stracie najbliższej osoby.
Rząd przyjął, niedługo Sejm się zajmie projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Beneficjentami ustawy będzie około 2,4 milionów przedsiębiorców. Skutkiem wprowadzenia ustawy będzie obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, która w wyniku zmian wprowadzonych przez poprzedni rząd znacznie wzrosła.
Projekt ustawy o zmianie ustawy zakłada, że przychody uzyskane w wyniku sprzedaży środków trwałych nie będą brane pod uwagę podczas naliczania składki zdrowotnej. Z rozwiązania zaproponowanego przez rząd będą mogły skorzystać osoby, które;
Rozliczają się przy zastosowaniu skali podatkowej
Rozliczają się w formie podatku liniowego
Rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
Rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. W ustawie budżetowej na 2025 rok zarezerwowano 4 miliardy złotych na pokrycie strat NFZ spowodowanych przez obniżenie składki zdrowotnej.
#Sejm #WicemarszałekWielichowska #MonikaWielichowska #rentawdowia #urlopdlawcześniaków #składkazdrowotnadlaprzedsiębiorców