Podsumowanie minionego tygodnia

???? Poniedziałek, Wrocław. O dolnośląskich sprawach z Wojewodą Maciej Awiżeń, Wicemarszałkami Wojciech Bochnak – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego i Jarosław Rabczenko oraz Przewodniczącym Sejmiku Jerzy Pokój. Wśród tematów te, które są związane z infrastrukturą – otwarcie S3, inwentaryzacja S8, ochrona środowiska, społeczne programy rządowe, KPO i ochrona zdrowia.

Nieplanowane, przypadkowe, ale ważne z perspektywy bezpieczeństwa nas, mieszkanek i mieszkańców Dolnego Śląska, turystów i kuracjuszy, którzy odwiedzają nasze piękne południe – spotkanie. Z komendantem PSP Markiem Hajdukiem, zastępcą komendanta PSP Andrzejem Fisherem i Wojewodą Dolnośląskim Maciejem Awiżeniem miałam okazję porozmawiać o inwestycjach, które się toczą: budowa siedziby PSP w Kłodzku ale także o potrzebach jednostek OSP, samochodach pożarniczych czy zakupie drona dla OSP w Radkowie. Jednostki OSP o swoich potrzebach zgłaszają także (informacyjnie) do mojego biura poselskiego.

Przylądek nadziei. O dużych potrzebach małych pacjentów. Wraz z prof. Alicją Chybicką spotkałyśmy się w Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu „Przylądku Nadziei”, by poznać plany rozwoju. Gospodarze spotkania: rektor UMW prof. Piotr Ponikowski, dyrektor USK dr Marcin Drozd i prof. Krzysztof Kałwak mają plany, które wychodzą naprzeciw potrzebom chorych dzieci. Przylądek Nadziei jest jednym z największych ośrodków onkologii dziecięcej w Polsce i jednocześnie jednym z wiodących miejsc w Europie, jeśli chodzi o transplantacje komórek hematopoetycznych u dzieci. By móc rozwijać zakres leczenia, klinika potrzebuje więcej przestrzeni. Więcej miejsca oznacza rozwój. Jeśli uda się rozwinąć Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, jeśli powstanie Centrum Immunoterapii, najciężej chore dzieci nie będą musiały szukać pomocy poza granicami Polski. W planach jest zastosowanie pierwszej autologicznej terapii genowej w tej części Europy, skierowanej do pacjentów z jednym z rodzajów pierwotnego niedoboru odporności. W planach UMW ma także budowę Uniwersyteckiego Centrum Pediatrii. A w nim wiele nowych kierunków leczenia. M. in. unikatowy w skali regionu obszar pediatrii metabolicznej i genetyki klinicznej, które stworzą zintegrowane centrum chorób rzadkich. A także szersza działalność w zakresie dziecięcej kardiologii interwencyjnej. Dla mnie osobiście było to ważne i wzruszające spotkanie. Znam „Przylądek Nadziei” jeszcze kiedy był w starych murach przy ul. Bujwida.

???? Wtorek, Warszawa. W Muzeum Powstania Warszawskiego, odbyła się uroczystość nadania odznaczeń państwowych uczestnikom Powstania Warszawskiego, w której wzięła udział Wicemarszałek Sejmu RP Monika Wielichowska. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent nadał wyróżnienia bohaterom, którzy walczyli o wolność stolicy i całego kraju w 1944 roku.

Uroczystość była nie tylko okazją do uhonorowania bohaterów, ale także do przypomnienia o wartościach takich jak wolność, odwaga i patriotyzm, które są fundamentami naszego państwa.Pani Marszałek pragnie wyrazić szacunek i wdzięczność wszystkim, którzy walczyli za Polskę oraz zachęca do dalszego pielęgnowania pamięci o wydarzeniach, które kształtowały naszą tożsamość narodową, o heroicznych działaniach Powstańców oraz ich wkładu w naszą historię. /Kancelaria Sejmu/

???? Państwowa Komisja Wyborcza winna działać i podejmować decyzje w określony w ustawie o partiach politycznych i Kodeksie Wyborczym sposób. Dziś odbędzie się posiedzenie PKW, na której ważyć będą się losy subwencji PIS. Czy PKW stanie na wysokości zadania? Mam nadzieję, że tak. Jaki sygnał PKW puści do innych partii politycznych? Mam nadzieję, że jasny: kto nie przestrzega obowiązującego prawa musi liczyć się z konsekwencjami.Oczekuję, że PKW w sposób rzetelny oceni wszystkie dowody, które wszyscy znamy. Niektóre z nich w liście do Ziobry ocenił jednoznacznie także sam prezes Kaczyński. Poza subwencją miliony z Funduszu Sprawiedliwości, z Lasów Państwowych i Pikników 800+. oraz z Grupy PZU wspierały PiS i Suwerenną Polskę. Wszyscy mamy to czarno na białym. Członkowie PKW również. *Decyzja PKW odroczona do 29 sierpnia.

????️Środa. Niebieska Skrzyneczka zdrowia psychicznego już nie tylko na Mazowszu i Dolnym Śląsku? To możliwe za sprawą decyzji samorządowców z Gorzowa Wielkopolskiego, którzy do swoich szkół chcą wprowadzić wsparcie dla uczniów i uczennic swoich placówek. Zatem do Mazowsza i Dolnego Śląska dołącza Lubuskie!

???? W środę dzięki zaproszeniu Przewodniczącego Rady Dariusza Surowca, Wiceprezydent Izabeli Piotrowicz i posłanki Krystyny Sibińskiej podczas spotkania oraz konferencji prasowej opowiedziałam o projekcie psychicznego wsparcia dla dzieci i młodzieży. Niebieska Skrzyneczka, jest projektem wymyślonym i przygotowanym przez Młodzieżową Radę Sejmiku Mazowieckiego, któremu staram się dodawać skrzydeł poza region Mazowsza. Młodzież na wakacjach, ale my dorośli pracujemy. Uczniowie będą mogli anonimowo zostawić w skrzyneczce wiadomości, które będą odbierane przez opiekunów projektu, np. psychologów szkolnych. Podejmą oni odpowiednie kroki, aby jak najszybciej zapewnić osobom potrzebującym dostęp do profesjonalnej pomocy.

Niebieska Skrzyneczka niesie więc za sobą: anonimowość i bezpieczeństwo, wsparcie i reakcję, ale też zwiększa świadomość, empatię i uważność. Wpisuje się w kolejną formę wsparcia. Projekt bardzo cenny, bo jest stworzony przez młodzież i skierowany do rówieśników. Dziękuję za wsparcie projektu Wojewodzie Lubuskiemu Markowi Cebuli, Lubuskiemu Kuratorowi Oświaty Mariuszowi Biniewskiemu za patronat, Wiceprezydentkom Gorzowa Wielkopolskiego Małgorzacie Domagale i Izabeli Piotrowicz, a także Przewodniczącemu Rady Miasta Gorzowa Wlkp. Robertowi Surowcowi i radnymi Rady Miasta za pozytywne decyzje dotyczące dołączenia do projektu. Niebieskie Skrzyneczki pojawią się najpierw w Gorzowie Wlkp., a może i docelowo w szkołach lubuskiego. I mam nadzieję, że zostaną zaopiekowane przez społeczności szkolne.

Odwiedziłam także Oddział Dzienny Psychiatryczny, o którego pracy opowiedziała dr pracująca z dziećmi i młodzieżą. Z prezesem gorzowskiego szpitala Jerzym Ostrouchem rozmawialiśmy także o oddziale kardiochirurgii, który potrzebuje wsparcia i inwestycjach w psychiatrię oraz funduszach KPO na ochronę zdrowia. Na koniec samorządowcy pokazali mi wyjątkowe miejsce: Arenę Gorzów Wlkp. przygotowana na duże sportowe i muzyczne wydarzenia. Serdecznie dziękuję pani prezes Joannie Kasprzak- Perce za oprowadzenie po obiekcie.

Czwartek, 1 sierpnia. Polska oddała cześć Bohaterom – uczestnikom powstańczego zrywu. Ludziom zwykłym, którzy dokonali niezwykłego. ????❤️ Dziękuję za to, że mogłam się z Wami – Powstańczyniami i Powstańcami spotkać w Muzeum Powstania Warszawskiego i Wam podziękować.

???? Jestem uczestniczką Festiwalu Pol’and’Rock Festival od wielu lat. Obserwuję jak się rozwija i jak się zmienia. Festiwal oprócz muzyki jest piękną przestrzenią dla Akademii Sztuk Przepięknych, NGO-sów, warsztatów, szkoleń, badań, spotkań i dyskusji. To dobre miejsce spotkań. Cieszę się, że mogę być jego częścią i tworzyć kilkupokoleniową już społeczność Festiwalu, który dzięki Jurek Owsiak i Jego drużyny zaistniał i dziś jest nie tylko muzyczną ucztą. W tym roku z minister Barbara Nowacka, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz odwiedziliśmy stoiska NGO-sów, wśród których była m.in. przestrzeń: Stowarzyszenie Kongres Kobiet, Tour de Konstytucja PL, czy OTOZ Animals, który podczas Festiwalu zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy „zerwijmy łańcuchy” – zajrzyjcie do nich koniecznie! Na Festiwalu działają też: NASA, TVP, Strajk Kobiet, Ministerstwo Sprawiedliwości i wiele innych fundacji i stowarzyszeń.Jeśli jeszcze Was tam nie było. Wybierzcie się. 30 Jubileuszowy Festiwal trwa do soboty. Ale za rok …. będzie następny. ????

???? W trosce i odpowiedzialności za odbudowywanie praworządności w Polsce uchwaliliśmy zmiany w #KRS. Niestety dziś zderzyły się ze skierowaniem przez Prezydenta ustawy do upolitycznionego pseudo TK. Tym samym Prezydent Duda będzie odpowiedzialny za dalszy ciąg kryzysu w sądownictwie.

ℹ️ Prezydent Duda skierował do #TK w trybie kontroli prewencyjnej nowelę ustawy o KRS. Główne założenie rządowej nowelizacji to wybór 15 sędziów-członków KRS w wyborach bezpośrednich i głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie przez Sejm.Wybór członków KRS byłby nadzorowany przez PKW, a wśród nich znaleźliby się sędziowie reprezentujący wszystkie szczeble. Obecni członkowie Rady straciliby mandaty po wyborze nowych członków KRS. Proponowana nowelizacja ma zagwarantować niezależność KRS od władzy ustawodawczej i jest jedną z istotnych zmian, które mają na celu przywrócenie w Polsce praworządności.Celem ustawy jest także wypełnienie zobowiązania w stosunku do Komisji Europejskiej, jakim jest dostosowanie przepisów do standardów z orzeczeń TSUE, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

#raporttygodnia #MonikaWielichowska #WicemarszałekSejmuRP #SejmRP

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
III nabór wniosków w programie FENIKS rozstrzygnięty

2026-04-13

Miliard złotych na inwestycje w kulturę! III nabór wniosków w programie FENIKS rozstrzygnięty!653 mln […]

Raport tygodnia

2026-04-13

Raport tygodnia Brak zgody na nielegalną migrację! Dzięki zdecydowanym działaniom Rządu , rekordowym nakładom […]

11 kwietnia – Światowy Dzień Choroby Parkinsona

2026-04-11

????Niektóre choroby nie pojawiają się nagle — przychodzą po cichu, zmieniając codzienność małymi krokami.Dziś, […]