Raport minionego tygodnia Poniedziałek, Dolny Śląsk, Wrocław. Każdy kto był w starym miejscu dziecięcego szpitala onkologicznego (Klinice Hematologii i Onkologii Dziecięcej) we Wrocławiu przy ul. Bujwida, a potem był w Przylądku Nadziei – wie – jak ważna jest nowa, nowoczesna infrastruktura, która służy pacjentom, medykom i całemu personelowi. Oczywiście, nie mury leczą, ale w przypadku leczenia chorób nowotworowych wyjątkowo są potrzebne: komfort, sterylność i przestrzeń. W miniony poniedziałek odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Szpitala Onkologicznego, w którym leczyć się będą onkologicznie, hematologicznie i pulmonologicznie pacjenci z całego Dolnego Śląska.
To największa w historii Dolnego Śląska inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków. Inwestycja pochłonie ponad miliard zł z budżetu Samorządu Województwa i środków z budżetu państwa. Nowy Szpital Onkologiczny powstaje z połączenia trzech szpitali marszałkowskich: Dolnośląskiego Centrum Onkologii – Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych – Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc.
Szpital ma przyjąć pierwszych pacjentów w 2028 roku.
To jedna z tych inwestycji, która wybiega ponad jedną kadencję samorządową i kadencję parlamentarną. Jest przykładem wydatkowania publicznych pieniędzy we właściwy sposób. Zdrowie powinno zawsze być w centrum uwagi decydentów ponad politycznymi podziałami. Uroczystość odbyła się z udziałem marszałków województwa: byłego i obecnego, radnych Sejmiku, wojewody, parlamentarzystów i przedstawicieli ochrony zdrowia we Wrocławiu.
Wtorek, Sejm. Spotkanie z przedstawicielem Dalailamy na Europę Północną i Środkową Sonamem Frasi zawsze jest serdeczne. Przez ostatnie lata rozmów o wolnym Tybecie zdążyliśmy się zaprzyjaźnić.
Nagroda Portret Polskiej Medycyny w kategorii „Wydarzenie”, podczas uroczystej Gali Forum Rynku Zdrowia, została przyznana za #takdlainvitro, za uruchomienie programu wsparcia in vitro przez Ministerstwo Zdrowia. Wyróżnienie odebrałam wraz z Minister Zdrowia Izabelą Leszczyną, Posłanką Agnieszka Pomaską oraz Małgorzatą Rozenek-Majdan.
To nagroda dla WAS – dla wszystkich, którzy zaangażowali się w zbiórkę podpisów pod naszym obywatelskim projektem.
Dziś, po 4 miesiącach jego funkcjonowania możemy mówić o pełnym sukcesie. Mamy ponad 3 tysiące ciąż. Rodzicielstwo, macierzyństwo nie zawsze jest na wyciągnięcie ręki. Często droga do upragnionego macierzyństwa jest długa i kosztowna.
Dlatego od 1 czerwca przywróciliśmy dofinansowanie z budżetu państwa procedur #InVitro, które daje szczęście i nadzieję wielu bezpłodnym parom.
Sejm. Dzień pełen spotkań. We wtorek spotkałam się z przedstawicielami Humane Society International Europe – międzynarodową organizacją działającą na rzecz ochrony wszystkich zwierząt. Podczas spotkania dyskutowaliśmy nad propozycją zmiany ustawy o ochronie zwierząt, koncentrując się na wprowadzeniu zakazu wwozu do Polski pięciu konkretnych gatunków zwierząt: słonia afrykańskiego, żyrafy, lwa, lamparta oraz nosorożca. Zakaz ten miałby na celu ograniczenie handlu dzikimi zwierzętami oraz ich eksploatacji poza ich naturalnym środowiskiem, co jest istotnym krokiem w ochronie zagrożonych gatunków oraz w zapobieganiu nielegalnym praktykom związanym z ich hodowlą i przemytem.
Omówiliśmy także wyjątki od tej zasady, które miałyby obejmować instytucje naukowe oraz muzea. Słuszny jest postulat, aby te organizacje miały prawo do wwozu wymienionych gatunków wyłącznie w celach badawczych, edukacyjnych lub konserwatorskich, z zachowaniem wszelkich międzynarodowych regulacji dotyczących dobrostanu zwierząt. Celem takiej regulacji jest umożliwienie dalszych badań naukowych oraz zachowanie eksponatów, ale jednocześnie wykluczenie komercyjnych czy rozrywkowych działań, które mogłyby negatywnie wpływać na życie tych zwierząt.
Dyskusja skupiała się również na sposobach egzekwowania tego zakazu, współpracy z odpowiednimi służbami międzynarodowymi oraz konieczności monitorowania wpływu tych regulacji na ochronę przyrody i bioróżnorodność. Odbyłam także spotkanie z Lucyną Jaworską Wojtas – szefową fundacji „Pokonać Endometriozę”, w trakcie którego omówiłyśmy kluczowe kwestie związane z leczeniem i diagnozowaniem endometriozy w Polsce. Rozmawiałyśmy o potrzebie zwiększenia świadomości na temat tej choroby oraz konieczności wprowadzenia systemowych rozwiązań w zakresie wczesnej diagnozy i dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej dla kobiet cierpiących na endometriozę.
W Sejmie funkcjonuje Parlamentarny Zespół ds. Endometriozy, który – mam nadzieję włączy się w nasze planowane profilaktyczne akcje. Wspólnie z Fundacją wstępnie planujemy działania, które będą mieć na celu intensyfikację działań edukacyjnych i legislacyjnych, m.in. kampanie społeczne oraz współpracę z ekspertami i organizacjami zdrowotnymi w Polsce i za granicą. Moimi gośćmi byli dziś również Annamaria Linczowska oraz Przemysław Walas z Kampanii Przeciw Homofobii. Rozmawialiśmy o kluczowych kwestiach związanych z ochroną praw osób LGBT+ oraz przeciwdziałaniem dyskryminacji.
Pierwszym tematem była mowa nienawiści wobec osób LGBT+. Przedstawiciele KPH podkreślili potrzebę wzmocnienia działań na rzecz walki z mową nienawiści w przestrzeni publicznej oraz mediach. Zwrócili uwagę na konieczność edukacji społecznej i wprowadzenia skuteczniejszych narzędzi prawnych, które zapewnią ochronę przed przemocą werbalną i przestępstwami motywowanymi nienawiścią.
Kolejną poruszoną kwestią były postulaty zmian w kodeksie karnym, które miałyby na celu skuteczniejszą ochronę osób LGBT+ przed przestępstwami motywowanymi nienawiścią. Przedstawiciele KPH zwrócili uwagę, że obecne przepisy są niewystarczające i wymagają doprecyzowania, aby lepiej chronić osoby narażone na dyskryminację oraz przemoc ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.
Ostatnim omawianym tematem było uchylenie istniejących w niektórych regionach Polski uchwał samorządowych dyskryminujących osoby LGBT+, znanych jako „strefy wolne od LGBT”. Przedstawiciele KPH wnioskowali o wsparcie w działaniach na rzecz zniesienia tych uchwał, które ich zdaniem przyczyniają się do marginalizacji i stygmatyzacji osób LGBT+.Rozmawialiśmy także o najgłośniejszym temacie ostatnich dni: zawiązkach partnerskich. Spotkanie zakończyło się deklaracją dalszej współpracy w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz wzmocnienia mechanizmów prawnych chroniących osoby LGBT+.Spotkałam się z przedstawicielkami Fundacji Kochasz Dopilnuj. Podczas spotkania omówiłyśmy inicjatywę dotyczącą przygotowania scenariuszy zajęć dydaktycznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Tematyka tych zajęć skupia się na profilaktyce nowotworowej oraz znaczeniu samobadania. Rozmawiałyśmy o sportowo – społecznej inicjatywie Fundacji Legia. Fundacje, współpracujące w ramach VII edycji akcji charytatywno-sportowej regat #WszyscyDoWiosel, zdecydowały się przeznaczyć zebrane środki na przygotowanie ogólnodostępnych, darmowych materiałów dydaktycznych. Scenariusze będą przeznaczone na godziny wychowawcze, a dzięki ich uniwersalnej formie, będą mogły być przeprowadzone przez każdego nauczyciela. Eksperci z dziedziny onkologii oraz nauczyciele współpracujący z obiema fundacjami zaangażują się w ich opracowanie.Podczas spotkania poruszyłyśmy również kwestię objęcia moim patronatem tej ważnej społecznie akcji, która ma na celu zwiększenie świadomości młodzieży na temat zdrowia oraz profilaktyki chorób nowotworowych.
Środa, Sejm. Uczennice i Uczniowie wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych z Bystrzycy Kłodzkiej w ramach programu „Podróże z klasą” odwiedzili Warszawę. W środę wśród licznych wydarzeń na punkcie trasy Ich znalazł się Parlament. Cieszę się, że mogłam opowiedzieć o parlamentarnej pracy i obowiązkach Wicemarszałka. Rozmawiałyśmy o przyszłości szkoły, o podstawach programowych i naszej pięknej Ziemi Kłodzkiej.
W ramach województwa dolnośląskiego z programu Ministerstwo Edukacji Narodowej skorzysta 152 placówki. Celem przedsięwzięcia jest przede wszystkim uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki.
Do Sejmu w środę z odwiedzinami wpadł również Klub Seniora Promyk z Kłodzka. Serdecznie dziękuję za spotkanie i za to, że zechcieliście Państwo porozmawiać ze mną o parlamentarnej pracy w Sejmie i w naszym regionie!
Czwartek, Nowa Ruda. Z okazji Jubileuszu 55-lecia Koła Polskiego Związku Niewidomych w Nowej Rudzie oraz Dnia Białej Laski złożyłam serdeczne gratulacje i podziękowania za aktywność na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Wszystkim osobom zrzeszonym w noworudzkim Kole Polskiego Związku Niewidomych życzę zdrowia, szczęścia i uśmiechu na co dzień.
Wyrażam uznanie dla Państwa aktywności i otwartości. Życzę, aby pogoda ducha dodawała Państwu sił w realizacji Waszych celów i marzeń. Niech wsparcie najbliższych dodaje otuchy w chwilach zwątpienia. Życzę, aby każdy nowy dzień przynosił Państwu radość z życia. Niech wypełnia go ludzka życzliwość, wdzięczność oraz szacunek bliskich, oddalając w cień troski i zmartwienia.
Z okazji Jubileuszu Zarządowi, członkom Koła i wszystkim osobom zaangażowanym w pracę dla środowiska osób niewidomych i słabowidzących złożyłam serdeczne gratulacje i wyrazy wdzięczności oraz podziękowania za niestrudzoną pracę wykonaną w okresie minionych lat. Życzę kolejnych pięknych Jubileuszy. I dziękuję za zaproszenie na Państwa wspólne świętowanie.
Czwartek, Ziębice. Uroczyste otwarcie hali – widowiskowo-sportowej w Ziębicach.
Po trzech latach budowy i dwóch przygotowań – nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny został oddany do użytku, aby dobrze służyć Ziębiczanom, dostarczając pozytywnej energii podczas wszelkich wydarzeń sportowych, kulturalnych, społecznych czy gospodarczych.
Życzę, aby hala sportowo-widowiskowa w Ziębicach była miejscem, w którym bije serce lokalnej społeczności, miejscem, które sprzyja integracji i inspiruje do działań. Piątek. Głuszyca
Gmina
Świdnica
Dobromierz
Strzegom
Jaworzyna Śląska Czarny Bór
Wałbrzych. Piątek został wypełniony spotkaniami i rozmowami w powiecie wałbrzyskim i świdnickim, które odbyłyśmy z senator Agnieszką Kołacz Leszczyńską.
Głuszyca. Z burmistrzem Roman Głód rozmawialiśmy o samorządowym budżecie, współpracy oraz z Wodami Polskimi.
Dobromierz. Spotkanie z wójtem Jerzy Ulbin było okazją do rozmowy o inwestycjach infrastrukturalnych, rozbudowie rond i inwestorach, którzy chcą ulokować swoje działalności w tamtejszej podstrefie WSSE.
Strzegom. Burmistrz Strzegomia Krzysztof Kalinowski podjął temat związany ze sprawami oświatowymi oraz temat związany z montażem finansowym pod inwestycje.
Jaworzyna Śląska. Z burmistrzem @Grzegorz Grzegorzewicz rozmawiałyśmy o rynku pracy.
Gmina Świdnica. Z wójtem Bartłomiej Strózik rozmawialiśmy o sprawach najpilniejszych w tej chwili dla Gminy, a więc sprawach związanych z powodzią.
Czarny Bór dziś świętował10 lecie wybudowania @Biblioteka + Centrum Kultury w Czarnym Borze i 75 lecie Biblioteki, więc miałyśmy z Senator okazję złożyć gratulacje i podarować książki.
A wieczór zastał nas w Wałbrzychu na meczu ekstraklasy koszykówki Górnik Zamek Książ Wałbrzych – Zastal Zielona Góra. Górnik Wałbrzych wygrał
Sobota, Szczytna. Bezcennie cenna krew. Ratuje zdrowie i życie. Nie można niczym jej zastąpić. Często jej brakuje. Dlatego społecznego znaczenia i wartości krwiodawstwa nie da się w żaden sposób przecenić. Dziś składaliśmy życzenia, podziękowania i gratulacje krwiodawcom ze Szczytnej z okazji 50-lecia istnienia Ich klubu.
Wszystkim wyróżnionym krwiodawcom raz jeszcze składam najlepsze życzenia. Kilka faktów. Rok 2019. To był czas rządów Prawa i Sprawiedliwości, które rządziło 4 lata wcześniej, rządziło wtedy i rządziło 4 lata później. To rząd PIS podejmował wszelkie decyzje dotyczące przyszłości ochrony przeciwpowodziowej. Wtedy, w roku 2019 – warto przypomnieć – samorządy podejmowały uchwały ( najczęściej w sposób jednogłośny), mieszkańcy poszczególnych gmin protestowali, a naukowcy wskazywali inny kierunek co do przedstawionej analizy Wód Polskich.
W 2019 roku nie było słychać w temacie analizy dotyczącej budowy zbiorników innego zdania. Wszystkie kluczowe decyzje w sprawie analizy i przyszłości budowy zbiorników retencyjnych podejmowali:
ówczesny Zarząd Wód Polskich na czele z prezesem Dacą, który powiedział: „To ja decyduję, jakie inwestycje będą wykonywane. To ja za to odpowiadam. Nie będziemy realizowali absolutnie tego projektu.”
Minister Gróbarczyk z PiS, który powiedział: „Jest czymś nieodpowiedzialnym zaplanowanie kolejnych dziewięciu zbiorników, jak to mówią: chyba psu na budę.”„Żadnych wysiedleń w tym zakresie nie będzie. Te inwestycje, które rozpoczęliśmy, czyli cztery suche zbiorniki, to one tylko i wyłącznie będą realizowane. I nie zakładamy żadnych zbiorników dodatkowo.”
przy wsparciu wtedy Minister Zalewskiej i kandydatce do Europarlamentu, która mówiła: „Dementuję nieprawdziwe informacje, powielane przez media, dotyczące rzekomych planowanych wysiedleni w powiecie kłodzkim! Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie planuje żadnych inwestycji w zakresie budowy nowych zbiorników przeciwpowodziowych na terenie Ziemi Kłodzkiej! Nikomu nie grożą wysiedlenia! Program inwestycyjny dotyczy wyłącznie renowacji obecnych zbiorników i ma na celu zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej. Mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni!”
I przy wsparciu ministra Dworczyka, który informował: „Spotkaliśmy się z mieszkańcami powiatu kłodzkiego i lokalnymi mediami, żeby przekazać decyzję o tym, że NIE BĘDZIE wysiedleń mieszkańców w celu budowy zbiorników przeciwpowodziowych w Kotlinie Kłodzkiej”. I innych polityków PiS także.
Warto też przypomnieć, że opracowanie na zlecenie Wód Polskich w 2019 roku – Analiza Budowy Zbiorników – wykonana była za plecami samorządów i ponad głowami mieszkańców.
To dlatego samorządy, min. w Stroniu Śląskim, Bystrzycy Kłodzkiej, powiecie podejmowały uchwały, mieszkańcy Ziemi Kłodzkiej protestowali, a ponad 80 naukowców i organizacji pozarządowych przygotowało memoriał z negatywną opinią co do przedstawionej analizy, a która równocześnie pokazywała pożądany kierunek działań. (memoriał) – warto zajrzeć – jest podpisany przez ponad 80 sygnatariuszy
http://24klodzko.pl/wp-content/uploads/2019/05/Memoriał-całość-PL.pdf)
Minął rok 2019, a potem, 2020, 2021, 2022, 2023. Rząd PiS nie podjął w tym czasie już żadnej dyskusji i działań nt. ochrony przeciwpowodziowej. Warto też przypomnieć, że w maju 2019 roku były wybory do Europarlamentu a jesienią do Sejmu i Senatu.
Każdy kto pamięta autorytarny system sprawowania władzy przez PiS rozumie i wie, że poseł opozycji nie miał – bo nie mógł mieć, żadnego wpływu na ww. decyzje. Nie da się zestawić (jak próbował zrobić to hejter z PIS-u) jednego wpisu posłanki opozycji (rok 2019 po spotkaniu w Ścinawce Górnej, która stanowiła post do załącznika – relacji ze spotkania w gminie Radków), a której obowiązkiem było słuchanie mieszkańców w trudnych dla nich chwilach, a związanych z wysiedleniami – z decyzjami autorytarnej władzy. Władzy, która przez lata dawała wyraz ignorancji dla ekologii, zmian klimatycznych czy inwestycji w ochronę przeciwpowodziową.
Do tematu ochrony przeciwpowodziowej trzeba wrócić. Ale musi to nastąpić transparentnie, w dialogu z mieszkańcami i rozmowie z samorządowcami. Nie za ich plecami i nie nad ich głowami.
Do inwestycji związanych z wysiedleniami i dużymi zmianami trzeba budować zgodę.
W 2019 roku, przed nim tego zabrakło, a w następnych latach nie było już wcale.
Dziś skupiamy się nad pracą. Rząd, Parlament, samorządy i służby współpracują we wszelkich działaniach związanych z pomocą i odbudową. Każdy na swoim odcinku.
Bo dziś liczy się pomoc i wsparcie.
I tak będzie póki nie odbudujemy tego, co zabrała wielka woda.
To duże wyzwanie dla nas wszystkich.
Trzy tygodnie temu udało mi się zorganizować spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorców, którzy wzięli udział w ponad 3,5 godzinnej dyskusji o przyszłości.
W spotkaniu udział wzięli:
Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk, Pełnomocnik Małych i Średnich Przedsiębiorstw ds. zwalczania skutków powodzi Łukasz Osiński, Rzecznik Małych i Średnich PrzedsiębiorcówAgnieszka Majewska, Wiceprzewodniczący Komisji ds. powodzi Michał Jaros, Wojewoda Dolnośląskiego Maciej Awiżeń, Marszałek Województwa Dolnośląskiego i samorządowcy spotkanie oczywiście miało charakter otwarty dla mediów.
W każdym tygodniu na terenie naszego powiatu i innych powodziowych powiatów pracuje minister Kierwiński. Na nasze tereny przyjeżdżają inni ministrowie, którzy analizują szkody pod kątem rządowego wsparcia poprzez resorty, które reprezentują. Moje biuro poselskie szuka odpowiedzi na zadawane pytania związane z pomocą powodziową. Każdy z nich ma ważną rolę do spełnienia. Ich decyzje i kierunki działań są i będą dla nas mieszkańców ważne.
Poniżej kartka z kalendarza, która przybliża kalendarium powstawania inwestycji.
Ochrona powodziowa.
Przypomnę, to dzięki naszym decyzjom, negocjacjom i znalezieniu finansowania ostatecznie powstały 4 zbiorniki suche w Szalejowie, Roztokach, Krosnowicach i Boboszowie. Takie projekty inwestycje są ponadkadencyjne, dlatego warto wrócić do faktów. Kilka faktów z historii:
Rządy PO-PSL
2008-2009 – Opracowanie „Koncepcji programowo-przestrzennej ochrony przeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej” na zamówienie DZMiUW (Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych)
2008 – 2010 – Opracowanie studium wykonalności dla projektu „Ochrona od powodzi Kotliny Kłodzkiej” na zamówienie NFOŚiGW jako przygotowanie do finansowania ze środków UE
2012 – 2015 – przygotowanie zadań z Kotliny Kłodzkiej jako komponentu do realizacji w ramach negocjowanego projektu z Bankiem Światowym i BRRE (Concept note – 2013).
2015 – wynegocjowanie i podpisanie kolejnego Projektu Ochrony przed Powodzią w Dorzeczu Odry i Wisły – zawierającego komponent ochrony przed powodzią w Kotlinie Kłodzkiej o wartości 239 milionów EURO (ponad 1 miliard zł) w postaci:
– budowy 4 zbiorników suchych (Szalejów, Roztoki, Krosnowice, Boboszów)
– ochrony biernej miast i miejscowości w dolinach Nysy Kłodzkiej i jej dopływów (Lądek Zdrój, Stronie, Międzylesie, Długopole, Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Szczytna i Polanica Zdrój)
Rządy PIS
2018-2023 – realizacja 4 wyżej wymienionych zbiorników suchych.
Na smoleńskiej tragedii zbijali polityczny kapitał, a przy okazji kłamali, manipulowali i wyciągali miliony publicznych pieniędzy. Jest 41 zawiadomienia do Prokuratury. 41!
81,5 miliona złotych. Tyle wyniosły wydatki związane z funkcjonowaniem podkomisji.
47 milionów złotych to koszt zdewastowanego Tupolewa
34,5 miliona złotych to kwota wydana na funkcjonowanie podkomisji, w tym badania i ekspertyzy oraz wydatki osobowe
Około 1 milion złotych – tyle wydano na ochronę Antoniego #Macierewicza, mimo że ochrona ta nie przysługiwała mu z urzędu.
Raport MON pokazuje skalę demoralizacji, dezinformacji, kłamstwa, korupcji i patologii. Każda złotówka musi zostać rozliczona.
#raporttygodnia #MonikaWielichowska #WicemarszałekSejmuRP #SejmRP