Raport minionego tygodnia
Poniedziałek, Sejm. 28 października w Sejmie odbyła się zorganizowana przez wicemarszałek Monikę Wielichowską oraz Akcję Uczniowską konferencja #ZatrzymajHejt.
W gronie młodzieży, ministrów i ekspertów zmierzymy się z hejtem i mową nienawiści.
Z problemem, który jest jednym z najpoważniejszych wyzwań współczesności. Z problemem, który dotyka nas wszystkich, a w szczególny sposób ludzi młodych. Ma negatywny wpływ na nasze zdrowie psychiczne i rozwój społeczny. Hejt w internecie, hejt w szkołach, hejt w przestrzeni publicznej wyrządza ogromne szkody i często są to szkody nieodwracalne. Jako wicemarszałek Sejmu, jako posłanka, jako polityczka i jako mama jestem mocno zaangażowana w walkę o godność, prawa człowieka i czuję ogromną odpowiedzialność, by współtworzyć przestrzeń w której wszyscy, a szczególnie dzieci i młodzież będą czuli się bezpiecznie – powiedziała wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska, otwierając spotkanie.Konferencja została podzielona na trzy panele: „Zjawisko hejtu w szkołach – jakie są jego przyczyny? Jakie kroki można podjąć w celu ochrony osób mobbingowanych?”, „Mowa nienawiści w Internecie. Czy istnieją sposoby na bycie anonimowym cały czas? Kto może nam pomóc, jeśli jesteśmy ofiarą internetowego hejtu?” oraz „Hejt a konstruktywna krytyka. Jak je rozpoznać w debacie publicznej?”. Członkowie Rady Ministrów wraz z posłami oraz ekspertami i działaczami społecznymi rozmawiali o możliwościach przeciwdziałania hejtowi i tworzenia bezpiecznej przestrzeni. Podczas dyskusji głos zabrali m.in. wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, minister sprawiedliwości Adam Bodnar, Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, przewodnicząca Komisji ds. Dzieci i Młodzieży pos. Monika Rosa, pos. Dorota Łoboda oraz pos. Łukasz Osmalak. Podczas spotkania odbyła się projekcja filmu „My name is HEJT” oraz podpisano „Sojusz Przeciwko Mowie Nienawiści”.Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym ministrów sprawiedliwości, edukacji narodowej, cyfryzacji oraz Rzecznika Praw Dziecka.
/tekst: Kancelaria Sejmu/
Retransmisja wydarzenia https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/komunikat.xsp…
Film „My name is hejt” dostępny pod adresem: https://m.youtube.com/watch?v=keQUAx51YFI
O składce zdrowotnej dla przedsiębiorców, rencie wdowiej i dłuższym urlopie dla rodziców wcześniaków.
Rząd przyjął, a za chwilę Sejm się zajmie projektem ustawy, który pozwoli rodzicom wcześniaków na dłuższy czas spędzony z dzieckiem – urlop macierzyński wydłuży się z 8 do nawet 15 tygodni. To realne wsparcie dla rodzin, które mierzą się z wyjątkowo trudnym czasem, gdy ich maluchy wymagają długiej hospitalizacji i specjalistycznej opieki. Te zmiany mają zapewnić, że czas z dzieckiem nie będzie skracany przez konieczność hospitalizacji, a rodzice będą mogli cieszyć się pełnym wynagrodzeniem podczas dodatkowego urlopu. Dzięki nowym przepisom równe prawa zyskają również rodziny zastępcze i adopcyjne. To duży krok w kierunku wsparcia najsłabszych i zapewnienia rodzinom wcześniaków pełniejszego wsparcia w najtrudniejszych chwilach.
Od 1 stycznia 2025 seniorzy i seniorki otrzymają nowe wsparcie finansowe dzięki ustawie o rencie wdowiej. Dzięki wprowadzeniu przez Koalicję Obywatelską tej ustawy osoby starsze, które straciły małżonka, będą mogły połączyć rentę rodzinną z własnym świadczeniem emerytalnym lub rentowym. To realna pomoc dla nawet 2 mln polskich seniorów, którym wzrosną świadczenia – już od lipca 2025 r. o 15%, a od stycznia 2027 o 25%. Polska jest jednym z krajów, gdzie co piąta osoba powyżej 65 roku życia jest zagrożona ubóstwem. Renta wdowia daje szansę na stabilność finansową i godne życie po stracie najbliższej osoby.
Rząd przyjął, niedługo Sejm się zajmie projektem ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Beneficjentami ustawy będzie około 2,4 milionów przedsiębiorców. Skutkiem wprowadzenia ustawy będzie obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, która w wyniku zmian wprowadzonych przez poprzedni rząd znacznie wzrosła. Projekt ustawy o zmianie ustawy zakłada, że przychody uzyskane w wyniku sprzedaży środków trwałych nie będą brane pod uwagę podczas naliczania składki zdrowotnej. Z rozwiązania zaproponowanego przez rząd będą mogły skorzystać osoby, które;
-Rozliczają się przy zastosowaniu skali podatkowej
-Rozliczają się w formie podatku liniowego
-Rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Rozwiązanie ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku. W ustawie budżetowej na 2025 rok zarezerwowano 4 miliardy złotych na pokrycie strat NFZ spowodowanych przez obniżenie składki zdrowotnej.
Żelazno / Gmina Kłodzko. Z uczniami, nauczycielami otworzyliśmy tymczasową szkołą modułową, która zastąpi na czas gruntownego remontu główny budynek szkoły. Dzisiejszy dzień otworzył dobrą przyszłość dla całej szkolnej społeczności. Obiekt składa się z 54 modułów o łącznej powierzchni 663 metrów kwadratowych. Zapewni miejsce do nauki dzieciom z klas 1-8 oraz dwóm grupom przedszkolnym. W sumie uczyć się tam będzie 101 dzieci. Szkoła modułowa składa się z 9 pomieszczeń/klas, składają się na nie: dwie sale przedszkolne, szatnie, 3 gabinety specjalistyczne, pokoje dla nauczycieli, dyrekcji szkoły oraz toalety. Obiekt powstał dzięki wsparciu Ministerstwo Obrony Narodowej, żołnierzy, RARS, współpracy samorządowców z Wojewodą Maciej Awiżeń i wielu Przyjaciół Szkoły. Kolejny podobny obiekt od 5 listopada będzie budowany w Stroniu Śląskim. Generał WP Stańczyk określił datę otwarcia na 18 grudnia br. Docelowo w Stroniu zostanie wybudowane nowe przedszkole. W nowym, niezalewowym miejscu. W imieniu ministra Marcin Kierwiński w otwarciu szkoły uczestniczyła wiceminister Magdalena Roguska.
Nasze państwo pokazuje, że potrafi odnaleźć każdego, kto unika organów ścigania, nawet jeśli przebywa na krańcu świata. Słowo o DEPORTACJI przez którą nie wszyscy będą mieli spokojną noc. Dominikańskie władze podjęły decyzję o deportacji Pawła S., który ma zostać obciążony zarzutami w dochodzeniu dotyczącym nadużyć w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy. Założyciel marki Red is Bad i podejrzany w związku z aferą w RARS, jest obecnie na pokładzie samolotu, który przyleciał do Polski. Nad deportacją Pawła S. z Dominikany pracowały służby, policja, prokuratura i służby konsularne. Założyciel Red is Bad odgrywa kluczową rolę w aferze związanej z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych. Polska dysponuje narzędziami, aby sprowadzić taką osobę przed wymiar sprawiedliwości. RARS realizował wielomionowe kontrakty z powiązanymi osobami z otoczenia M. Morawieckiego, przy czym do firmy Pawła S. skierowano zamówienia warte ponad pół miliarda złotych. W okresie tym funkcję szefa RARS pełnił Michał K., który został zatrzymany w Wielkiej Brytanii i oczekuje na ekstradycję. Prokuratura zarzuca Pawłowi S. i Michałowi K. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie przestępstwa urzędniczego, polegającego na przekroczeniu uprawnień i niedopełnieniu obowiązków w celu uzyskania korzyści majątkowej. Wydaje się, że panowie nie stali na szczycie, że mieli swoich mocodawców. Czy tak było lub nie pokażą śledcze i prokuratorskie działania. Zarzuty dotyczą okresu od 23 lutego 2021 roku do 27 listopada 2023 roku. Obu panom grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Tu przypominajka: w lipcu 2024 r. zarzuty postawiono dwóm osobom z kierownictwa RARS, z Biura Zakupów. Zarzuca się im niedopełnienie obowiązków przy zakupach agregatów dla Ukrainy przez preferencyjne traktowanie określonych podmiotów.
Czwartek, Kłodzko. Spotkanie kłodzkich przedsiębiorców z Krzysztofem Paszykiem Ministrem Rozwoju i Technologii, Michałem Jarosem Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Łukasz Osiński Pełnomocnik Rzecznika ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw do spraw powodzi, Maciej Awiżeń Wojewoda Dolnośląski, Starosta Kłodzki Małgorzata Jędrzejewska – Skrzypczyk z członkami Zarządu, Krzysztof Bolisęga Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Anna Maćkowiak Dyrektor Oddziału ZUS we Wrocławiu, prezes Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, burmistrz Kłodzka i wójt Gminy Kłodzko.Spotkanie przygotowałam odpowiadając na apel przedsiębiorców, którzy mierzą się z wieloma popowodziowymi problemami. Spotkanie, rozmowa, dyskusja zawsze jest najlepsza w poszukiwaniu rozwiązań, które będą pomocnymi instrumentami w odbudowie firm i działalności gospodarczych.
Nowa Ruda. Z burmistrzem, wiceburmistrz Nowej Rudy i burmistrz Pieszyc o aktualnych sprawach … Rozmawialiśmy o Funduszu Sprawiedliwej Transformacji z którego oba samorządy korzystają i co przekłada się na dodatkowe środki finansowe na inwestycje. Rozmawialiśmy też o nowym finansowaniu JST, które zafunkcjonuje od 2025 roku – przygotowaliśmy i przyjęliśmy nowe transparentne zasady , o zielonej energii i współpracy z Wodami Polskimi.
Tymczasowa szkoła w Żelaźnie już działa. Czas na kolejną placówkę. Tym razem w Stroniu Śląskim. Teren pod przedszkole wyznaczony i ogrodzony. 5 listopada ruszą ziemne prace, które będzie wykonywać Wojsko. A 18 grudnia przedszkolaki otworzą drzwi do pięknego, kolorowego przedszkola kontenerowego. Do starego przedszkola, które znajduje się na terenie zalewowym już nie wrócą. Będą mieć nowoczesną placówkę, która zostanie wybudowana w nowym, wyznaczonym już miejscu. W środę z wiceminister Magdaleną Roguską, generałem Krzysztofem Stańczykiem, burmistrzem Stronia Śląskiego i Dyrektor Przedszkola spotkaliśmy się z dziećmi, ich rodzicami i wychowawcami.
Liczy się pamięć. Na warszawskich Powązkach w imieniu Prezydium Sejmu i Parlamentarzystów odwiedziłam groby: Marszałków: Stanisława Cara – Sejm IV kadencji Wacława Makowskiego – Sejm V kadencji oraz Wicemarszałków Sejmu: Juliusza Poniatowskiego- Sejm I kadencji, Jana Dąbskiego – Sejm II kadencji, Michała Róga – Sejm II kadencji i Jana Woźnickiego – Sejm II kadencji.
#raporttygodnia #MonikaWielichowska #WicemarszałekSejmuRP #SejmRP