Raport tygodnia

W Sejmie o mobbingu.
Najpierw pod koniec ubiegłego roku z mojej inicjatywy spotkaliśmy się w Sejmie, żeby zadeklarować wspólną pracę nad poprawą bezpieczeństwa pracowników narażonych na mobbing. Chwilę potem
w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja podsumowująca pierwszy etap konsultacji projektu ustawy zwiększającego ochronę pracowników przed mobbingiem, której gospodarzem była Minister Agnieszka Dziemianowicz – Bąk, która ze swoim zespołem przygotowuje oczekiwane i potrzebne zmiany.
W międzyczasie PIP zorganizowała 16 regionalnych konferencji, które odbyły się pod moim patronatem, by dziś wszystkie wydarzenia w Sejmie podsumować. A resort kończy pracę nad projektem ustawy.
Te 16 regionalnych wydarzeń dotyczyły prewencji zagrożeń psychospołecznych, odpowiadały jak kształtować pozytywną atmosferę w pracy, poprzez edukację i dbanie o dobrostan pracowników.
Jako współorganizator Wydarzenia przywitałam wszystkich uczestników konferencji „Mobbing. Jest problem. Jest rozwiązanie”. Podziękowałam ekspertom i pracodawcom za obecność i za gotowość do poważnej, odpowiedzialnej rozmowy o zjawisku, które dotyka tysięcy pracowników w Polsce, często w ciszy, samotności i poczuciu bezradności.
Konferencja jasno postawiła sprawę: mobbing nie jest problemem jednostkowym. Jest problemem systemowym. A skoro jest problem, to musimy znaleźć jego rozwiązanie.
???? Mobbing niszczy zdrowie psychiczne, relacje międzyludzkie, poczucie własnej wartości, prowadzi do depresji, wypalenia zawodowego, a czasem do dramatycznych decyzji. Niszczy też zaufanie w zespołach, obniża jakość pracy, destabilizuje instytucje i firmy. To zjawisko, które uderza jednocześnie w człowieka i w państwo.
Dlatego tak ważne jest, byśmy mówili dziś nie tylko o definicjach i procedurach, ale także o realnej prewencji, skutecznych mechanizmach ochrony, profesjonalnych komisjach antymobbingowych i budowaniu bezpiecznego środowiska pracy. Państwa wystąpienia – od perspektywy inspekcyjnej, przez prawną, po psychologiczną i społeczną – tworzą niezwykle potrzebną, kompleksową mapę rozwiązań.
Cieszę się, że wśród tematów znalazły się także kwestie ochrony godności, bezpieczeństwa świadków, odpowiedzialności pracodawców, a także siły bezpieczeństwa psychologicznego w zdrowych organizacjach. To pokazuje, że coraz lepiej rozumiemy, iż reagowanie po fakcie nie wystarcza. Kluczem jest zapobieganie.
Jako Wicemarszałek Sejmu chcę podkreślić jedno: państwo ma obowiązek stać po stronie osób, które doświadczają przemocy w pracy, w szkole, w swoim środowisku. Ma obowiązek tworzyć jasne, skuteczne przepisy, ale także aktywnie wspierać edukację, prewencję i dobre praktyki. Dzisiejsza konferencja jest ważnym elementem tej odpowiedzialności.
Poniedziałkowy panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środowisk akademickich, pracodawców i związków zawodowych, m.in. Konfederacja Lewiatan i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, pokazuje, że tylko wspólnym wysiłkiem możemy realnie ograniczać skalę mobbingu. To nie jest pole do politycznych sporów, to przestrzeń wspólnej odpowiedzialności.
Dziękuję za współpracę Minister Agnieszce Dziemianowicz – Bąk i Ministrowi Marcinowi Staneckiemu.
???? Retransmisję konferencji można zobaczyć pod adresem: https://www.sejm.gov.pl

Premier Donald Tusk dał słowo obywatelom, że Polska nie przyjmie już żadnych uchodźców z tzw. przymusowej relokacji.
Jasno powiedzieliśmy UE, że w Polsce są uchodźcy z Ukrainy.
Prowadzimy własną, odpowiedzialną politykę migracyjną opartą na bezpieczeństwie obywateli, realnych potrzebach rynku pracy i zasadach państwa prawa.
Polska będzie zawsze bronić swoich granic, swojej racji stanu i prawa do samodzielnego decydowania o własnej polityce.

ℹ️ Gmina Kłodzko. KROSNOWICE
W całej Polsce rozwija się mieszkalnictwo społeczne. Również w Gmina Kłodzko , która jest jednym z 16 miejsc SIM Sudety, gdzie już są lub za moment będą budowane mieszkania na tani wynajem dla średniozamożnych rodzin, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy kredytu zaciągać nie chcą.
SIM-y to szansa na ostatecznie własne, nowe mieszkanie.
W Krosnowicach w 2027 roku zamieszkają 24 rodziny.
W związku z tym, że program cieszy się popularnością jeszcze w tym roku pula finansowa w budownictwie mieszkaniowym zostanie zwiększona o 760 milionów złotych, dzięki którym postawcie kolejnych 100 inwestycji.
Dziękuję Zbigniew Tur Wójt Gminy Kłodzko
oraz radnym za podjęcie tego wyzwania, Prezesowi SIM Sudety Pawłowi Gawlakowi dobrego nadzoru nad wszystkimi projektami , a Wykonawcy realizacji inwestycji w terminie lub przed terminem.
Jeśli chcecie Państwo poznać szczegóły oraz miejsca 16 inwestycji zapraszam serdecznie na stronę :
ℹ️https://simsudety.com

???? 100 lat kobiet w Policji– historia, która wciąż nabiera tempa. Przez wieki kobiety w mundurze pokazały, że potrafią działać skutecznie, odważnie i z pasją. Z patrolu ulicznego przeszły do dowodzenia, od rutynowych interwencji do najtrudniejszych operacji. Dziś są nieodłączną częścią formacji — specjalistkami, liderkami i filarem bezpieczeństwa. Sto lat obecności, sto lat siły. A najlepsze rozdziały dopiero powstają… – mówiła Monika Wielichowska Wicemarszałek Sejmu RP podczas Gali z okazji 100 lecia kobiet w Policji.
???? Dziś widok kobiet w policyjnym mundurze nikogo nie dziwi i nie zaskakuje.
Widok i praca posłanek, senatorek, kobiet – ministrów – również.
Ale jeszcze całkiem nie tak dawno było inaczej … Dopiero 107 lat temu Polki wywalczyły prawa wyborcze, 106 lat temu kilka posłanek zostało wybranych do Sejmu Ustawodawczego, a 100 lat temu STANISŁAWA FILIPINA PALEOLOG stanęła na czele Policji Kobiecej.
Dziś silne kobiety coraz wyraźniej zaznaczają swoją obecność w miejscach, które wymagają charakteru, odwagi i odporności. W polityce, w Policji, w mundurach różnych formacji – tam gdzie rządził stereotyp zawodu męskiego dziś pojawiają się coraz częściej kobiety – spokojne, skupione, pewne celu.
???? Policjantki nie boją się odpowiedzialności, potrafią działać z głową i sercem, mają naturalną siłę, która wynika z konsekwencji, samodyscypliny i odporności psychicznej. Zmieniają obraz służby – pokazują, że mundur jest symbolem współpracy i służby drugiemu człowiekowi.
Podczas Gali wspólnie z Marszałek Senatu Małgorzatą Kidawa – Błońską, ministrem Marcinem Kierwińskim i Komendantem Głównym Policji , wszystkim kobietom pracującym w Policji Wicemarszałek Sejmu Monika Wielichowska złożyli życzenia i gratulacje. W uroczystości uczestniczyli również wiceministrowie: Czesław Mroczek, Tomasz Siemoniak i Magdalena Roguska.

Sejm. W Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka w Sejmie otworzyłam wystawę „Mam prawo do…”. Wernisaż prezentuje prace laureatów ogólnopolskiego konkursu „Moje prawa! Moja sprawczość!”, zorganizowanego przez Fundacja Avalon, w którym uczestniczyło ponad 700 dzieci. To wyjątkowa wystawa, bo pokazuje świat oczami dzieci, ich wrażliwość, odwagę i zrozumienie tego, czym są prawa dziecka. Młodzi twórcy przyjechali dziś do Sejmu z całej Polski, a ich prace mówią więcej niż niejedno przemówienie.
Dziękuję wszystkim laureatom, ich nauczycielom i opiekunom za zaangażowanie. Dziękuję także Fundacji Avalon za piękny projekt, który uczy młodych ludzi sprawczości, empatii i obywatelskiej odpowiedzialności. Dziękuję minister Barbara Nowacka za to, że na takie edukacyjne projekty znajduje się dofinansowanie. Dziękuję za współpracę Przewodniczącej sejmowej Komisji ds. Dzieci i Młodzieży Monika Rosa
Jestem dumna, że możemy wspierać takie inicjatywy.

????A po południu ? Czasem jest wyjątkowo. Spotkanie z dziećmi i ich opiekunami w siedzibie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej najmłodszym dostarczyło uśmiechu, prezentów i spotkania ze Św. Mikołajem. A nam dorosłym rozmowy o codziennych wyzwaniach rodzin zastępczych. Dziękuję za to spotkanie Minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

ℹ️ Uwaga! Ruszyły wypłaty nieopodatkowanego świadczenia mieszkaniowego dla służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji:
✅ Policji,
✅ Straży Granicznej,
✅ Państwowej Straży Pożarnej,
✅ Służby Ochrony Państwa.
ℹ️ Wnioski można składać do 15 grudnia 2025 r., z możliwością wyrównania od lipca.
Tworzymy realne wsparcie i lepsze warunki służby dla polskich formacji mundurowych.

Lwów. 11 letni Roman wrócił na taneczny parkiet po 35 operacjach, 12 – latka po stracie dwóch nóg zaczęła biegać, a młody człowiek, który stracił rękę na froncie został ojcem.
Takich historii jest ponad 130 tys. One wszystkie nie musiały się wydarzyć. To okrutna wojna zmieniła życie dzieci, dorosłych cywilów i żołnierzy – dziś inwalidów wojennych.
To wszystko dzieje się w Ukrainie od ponad 3 lat pogrążonej w wojnie i obronie swojej wolności i suwerenności.
To zmienia optykę. Wiele zmienia.
Każe inaczej spojrzeć na Ukrainę, na Kijów, Lwów i inne ukraińskie miasta i wsie.
Niby wszystko gra. Życie jakoś się toczy.
Ale tam częściej niż gdziekolwiek indziej ludzie z niepokojem spoglądają w niebo, słyszą alarm, podporządkowują się policyjnej godzinie i przez 16 godzin na dobę nie mają prądu.
W czwartek po raz pierwszy od wybuchu wojny byłam w Ukrainie, we Lwowie. Odbyło się tam Zgromadzenie Parlamentarne Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy, któremu współprzewodniczę z moją odpowiedniczką Oleną Kondratiuk – Wiceprzewodniczącą Rady Najwyższej Ukrainy. Wzięli w niej udział ukraińscy i polscy parlamentarzyści oraz ukraińscy ministrowie.
Przyjęliśmy ważną deklarację, która m.in. zawiera potwierdzenie: potępienia niesprowokowanej, nieuzasadnionej i nielegalnej agresji militarnej Rosji przeciwko Ukrainie, wsparcie wejścia Ukrainy do UE i NATO, akcentuje konieczność pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich winnych popełnienia zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości, deklaruje gotowość do współpracy w odbudowie i modernizacji Ukrainy i potwierdza współpracę w zakresie pamięci historycznej.
Podczas Zgromadzenia rozmawialiśmy o bezpieczeństwie w regionie i wyzwaniach w związku z toczącą się wojną oraz o roli dyplomacji parlamentarnej. W podjętych tematach znalazły się: wsparcie dla sektora energetycznego Ukrainy, pomoc wobec Janowa, pożyczki oparte na zamrożonych aktywach Rosji w UE i USA, PURL NATO, dalsze osłabianie Rosji w ramach sankcji i oczywiście perspektywa integracji z UE i NATO.
Podczas Zgromadzenia mówiłam o tym, że pomimo wysiłków dyplomatycznych Rosja wciąż prowadzi brutalne ataki na infrastrukturę cywilną i krytyczną, próbując złamać ducha narodu ukraińskiego. Nie ma realnej woli pokoju po stronie Moskwy, która pokazuje, że woli niszczyć i zabijać, niż zakończyć tę wojnę w sposób sprawiedliwy, uwzględniający oczywiste dla nas kwestie dotyczące tego, kto jest agresorem, a kto ofiarą.
Musimy przeciwstawiać się Kremlowi, który oprócz konwencjonalnej broni stosuje środki mające wywołać chaos i wzbudzać antagonizmy, wykorzystując szereg narzędzi, które wywołują chaos o wzbudzać antagonizmy. Wykorzystuje dezinformacje i akty dywersji. Dlatego ważne jest, abyśmy wspólnie walczyli z rozprzestrzenianiem szkodliwych treści i pracować nad budową świadomości wśród naszych społeczeństw odnośnie bezpiecznego i uważnego korzystania z dostępnych informacji.
Rozmawialiśmy też o odbudowie Ukrainy po zakończeniu tej brutalnej wojny. Polska chce aktywniej niej uczestniczyć, czego wyrazem jest organizacja przyszłorocznej URC w Polsce.
Wierzę, że naszym wspólnym wysiłkom możemy wzmocnić odporność Ukrainy, chronić jej obywateli – w tym dzieci i weteranów – oraz budować fundamenty pod trwały i sprawiedliwy spokój.
Razem – Polska i Ukraina – jesteśmy silniejsi.
Zgromadzenie odbyło się w siedzibie Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego. Tam spotkaliśmy się z rektorem i studentami wydziału stosunków międzynarodowych.
Spotkaliśmy się także z Prezydentem Miasta Lwowa Andrijem Sadowym. Wstąpiliśmy do Katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z 14 wieku, która jest wspierana przez państwo polskie.
Odbyła się też wzruszająca wizyta w UNBROCKEN – ośrodku rehabilitacji m.in. dla ofiar wojny. To niezwykły ośrodek, bardzo nowoczesny, który powstał w 2022 roku i wciąż się rozwija.
???????????????????? Dziękuję Wiceprzewodniczącej RNU za współpracę i przygotowanie Zgromadzenia. Kolejne odbędzie się w Polsce. Dziękuję posłom Paulinie Matysiak , Markowi Rząsie, Kazimierzowi Gołojuchowi, Krzysztofowi Gadowskiemu, Wojciechowi Królowi i Tomaszowi Nowakowi za aktywne uczestnictwo w Zgromadzeniu. Dziękuję Ambasadorowi UKR, konsulowi RP i pracownikom konsulatu za wsparcie podczas pobytu w Ukrainie.

2 lata temu powołano nasz rząd. Dziś widać, ile pracy wykonaliśmy — także przy CPK, gdzie zatrzymaliśmy propagandę, marnotrawstwo i nadużycia. Złożyliśmy 6 zawiadomień do prokuratury, a głośna działka została odzyskana bez strat dla państwa. Idziemy dalej! Z ambicjami i determinacją. Kierunek #PortPolski
Monika Wielichowska
Wicemarszałek Sejmu
Podsumowanie wystąpienia Premiera:
????Dwulecie naszych rządów celebrujemy dziś w szczególny sposób. Przy okazji inwestycji w lotniczy hub CPK musieliśmy wyczyścić przedpole z pozorowanych decyzji i prac udawanych przez rząd PiS. Mieliśmy do czynienia z nadużyciami, z pustą propagandą, a czasami zwykłą kradzieżą. Polacy rozwijali ten skrót jako #CałyPiSKradnie.
????Złożyliśmy 6 zawiadomień do prokuratury. Pilnowanie łąki za duże pieniądze powierzono ministrowi Horale, który sformułował doktrynę „Należy kraść zgodnie z procedurami”. System wykorzystywany był cwanie dla partyjnych zysków i własnych korzyści.
➡️ *Dzisiaj symbolicznie zakończyła się sprawa słynnej działki.* Działka pod CPK, o której było ostatnio głośno, została właśnie odzyskana.
➡️Państwo nie straciło na tej operacji. Działka wróciła do zasobów KOWR bez dodatkowych kosztów. Akt notarialny został właśnie podpisany.
➡️Zadbaliśmy o to, aby ci, którzy są częścią tego projektu nie byli poszkodowani.
➡️ *Polacy mają prawo do dumy z tego, że w Polsce powstanie kolej dużej prędkości #300plus.* Codziennie pracujemy nad tym, aby w polskiej sieci kolejowej nie było wkluczeń. Odtwarzamy połączenia nieczynne od wielu lat.
➡️ *Polska gospodarka jest racjonalnie repolonizowania* ????????. A przecież PiS chciał, żeby inwestorem portu lotniczego było zagraniczne konsorcjum. To musi być polska spółka i muszą na tym zarabiać Polacy (zatrudnienie sięgnie 30 tys. osób)
???????? Nasz port lotniczy, nasza duma, staje się faktem, a nie propagandową hucpą albo załatwianiem swoich interesów.
✅ *Od kiedy rządzimy projekt przyspieszył, są realne działania. Budujemy wyjątkowy Port*. *Port Polska*.
✅Polska rozwija skrzydła i dobrze, że każdy, kto będzie korzystał z tego lotniska wiedział, że tu bije serce Polski i serce Europy.
Monika Wielichowska
Wicemarszałek Sejmu
???? To jest ważny dzień dla nas wszystkich, dokładnie 2 lata temu w polskim Sejmie została zaakceptowana nasza Rada Ministrów, dzień później Prezydent dokonał zaprzysiężenia naszego rządu.
???? To jest półmetek i chciałem ten dzień opisać sytuacją, która dotyczy jednej z największych inwestycji w tej części świata – Centralny Port Komunikacyjny, bo historia, teraźniejszość i przyszłość tej inwestycji jak w soczewce pokazują na czym polegał ten wielki wysiłek wszystkich Polek i Polaków i naszego rządu przez te 2 lata.
???? Jak w soczewce właśnie losy tej inwestycji pokazują z czym musieliśmy się uporać, jak wielkie są nasze aspiracje i jak bardzo Polacy mogą być dumni z tego, co Polska osiągnęła i co może osiągnąć także w najbliższej przyszłości.
???? Jeśli chodzi o inwestycje Centralnego Portu Komunikacyjnego musieliśmy zacząć to, co zapowiadaliśmy przed 15 października. Musieliśmy wyczyścić przedpole zabagnione decyzjami, a raczej pozorami decyzji, machinacjami i kombinacjami poprzedniego rządu.
???? W CPK, tak jak w prawie każdym innym obszarze aktywności państwa mieliśmy do czynienia z nadużyciami, z pustą, dętą propagandą, a czasami ze zwykłą kradzieżą.
???? Tak jak w każdej innej dziedzinie, także tu trzeba było przystąpić do czyszczenia. Nieprzypadkowo wtedy, kiedy zabraliśmy się za robotę, ten skrót CPK Polacy odczytywali złośliwie i w sumie bez przesady jako #CałyPISkradnie
???? Chcę poinformować, że w sumie złożyliśmy 6 zawiadomień do prokuratury, spółka Centralny Port Komunikacyjny 3 i Krajowa Administracja Skarbowa także 3.
???? Nieprzypadkowo odpowiedzialny za to przedsięwzięcie Minister Horała ujawnił doktrynę PiSu – ona obowiązywała w CPK i wszędzie tam, gdzie sięgała władza naszych poprzedników. To była ta słynna doktryna, że „należy kraść zgodnie z procedurami”.
???? Działka, o której było ostatnio głośno została właśnie dzisiaj odzyskana. Państwo nie straciło na tej operacji dzięki intensywnej działalności urzędników, którzy uparli się, aby odzyskać tę działkę i Donald TuskDonald Tuskie dopłaciło.- Premier Donald Tusk
???????? Największe lotnisko w tej części Europy i cały hub będą nosić nazwę #PortPolska To synonim ambicji, nowoczesności i naszej wiary w potencjał kraju.

Przedświąteczne spotkanie z cudownymi Paniami z Ligi Kobiet Polskich Femina w Nowej Rudzie. W piątek z Tomasz Kiliński -Burmistrz Nowej Rudy złożyliśmy życzenia dobrych i spokojnych Świąt. Serdecznie dziękuję za życzliwość i rozmowę. I cieszę się, że zdążyłam dojechać ????

????A w sobotę przedświąteczne spotkania w 3 powiatach. W Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich i Stroniu Śląskim. Za wszystkie serdecznie dziękuję. ????????
#W Wałbrzychu z senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska spotkałyśmy się z 23 rodzinami pieczy zastępczej i 150 dziećmi, na których czekały liczne przedświąteczne atrakcje ze Św. Mikołajem na czele. Cudownie było dołączyć do tego Wydarzenia. ❤️
W Ząbkowicach Śląskich z burmistrzem Marcin Orzeszek złożyliśmy Mieszkańcom świąteczne życzenia. ????????
W Stroniu Śląskim wspólnie z władzami samorządowymi i Mieszkańcami zapaliliśmy przepiękną choinkę. ????Nie sposób było wszędzie dotrzeć, ale tą drogą przesyłam Państwu dobrą energię i jeszcze lepsze życzenia. ????????

????????#BoKochamyPolskę
???? Za nami dwa lata. Dobre, chociaż bardzo trudne. Biorę za nie pełną odpowiedzialność. Jestem z nich dumny, ale wiem, że Polska zasługuje na jeszcze więcej. Wierzę, że Polaków na to stać. Jeszcze nie raz zadziwimy cały świat! ????????❤️– Premier Donald Tusk
Oto niektóre z dobrych informacji:
Rekordowy budżet na obronność – 5% PKB w 2026 r. na armię.
43,7 miliarda euro z unijnego programu SAFE trafi do Polski.
Dbamy o bezpieczne granice – przywróciliśmy kontrolę, zawiesiliśmy
prawo do azylu i poprawiliśmy szczelność granicy z Białorusią.
Odblokowaliśmy środki z KPO i Funduszy Europejskich – ponad 600
mld zł na rozwój i inwestycje.
Koniec z pisowską drożyzną! Inflacja spadła do 2,4% w listopadzie
2025, jeszcze dwa lata temu przekraczała 6,5% proc., a płace Polaków rosną najszybciej wśród krajów OECD.
Prowadzimy deregulację – znosimy bariery, ułatwiamy życie.
Rekordowe podwyżki – dla nauczycieli, pracowników socjalnych i
samorządowych.
Przywróciliśmy program in vitro – finansowany z budżetu państwa.
Wypłacamy 1 500 zł „babciowego”
– na każde dziecko w programie
Aktywny Rodzic.
Nowe funkcje w mObywatelu.
Budujemy pierwszą polską elektrownię jądrową – powstanie w
Lubiatowie-Kopalinie.
Renesans polskiej kolei – nowe połączenia i nowy tabor.
Polska stała się 20. gospodarką świata.
Rozwijamy morską energetykę wiatrową – nowa gałąź polskiej gospodarki.
Wprowadziliśmy rentę wdowią – już ponad milion złożonych wniosków.
Wprowadziliśmy urlop dla przedsiębiorców – miesiąc bez ZUS.
Więcej ⬇️
Odblokowaliśmy 600 mld zł z KPO i Funduszy Europejskich – z KPO do Polski trafiło już 93 mld zł.
Podpisaliśmy ok. 905 tys. umów o
wartości ponad 164 mld zł i zrewidowaliśmy KPO, by lepiej odpowiadał na potrzeby Polaków.
Rekordowe wydatki na obronność:
2025 r. – ok. 186,6 mld zł;
2026 r. – ok. 201,0 mld zł.
Polska znajduje się w gronie liderów NATO – wydajemy najwięcej wśród sojuszników w relacji do PKB, blisko 5%.
43,7 miliarda euro z unijnego programu SAFE trafi do Polski.
Program preferencyjnych pożyczek SAFE został ustanowiony w czasie
polskiego przewodnictwa w Radzie UE, o co zabiegała polska prezydencja. Jest elementem planu dozbrajania Europy w związku m.in. z rozwijaniem potencjału militarnego przez Rosję.
Rozbudowa i modernizacja marynarki wojennej – w ramach programu „Orka” Polska kupi od Szwecji za ponad 10 miliardów złotych. 3 nowe okręty wojenne, które zastąpią wysłużony, poradziecki okręt
ORP Orzeł. To kluczowa inwestycja w bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim.
Zakup 96 śmigłowców Apache – to jeden z najszybciej realizowanych w historii kontraktów na modernizację Sił Zbrojnych RP. Wielka inwestycja połączona z offsetem – umowa zawarta 13 sierpnia 2024 r.
Rozwój polskich zdolności obronnych – Polska Grupa Zbrojeniowa integruje inwestycje w silną, nowoczesną armię: dzięki 2,4 mld zł z Funduszu Inwestycji Kapitałowych rozpoczęła budowę fabryk amunicji 155 mm, w grudniu do Wojska Polskiego trafiły pierwsze bojowe wozy piechoty BORSUK, a dzięki nowym zakładom powstają kolejne miejsca pracy.
Tarcza Wschód – 10 mld zł na obronę granicy – prowadzimy największą operację umacniania wschodniej granicy Polski i NATO od 1945 roku – bunkry, zapory i systemy antydronowe.
Uszczelnienie bariery na granicy z Białorusią, strefa buforowa – zmodernizowaliśmy zabezpieczenia na granicy przekazując od 2024 r. łącznie 1,2 mld zł na jej ochronę. Dzięki zaporze fizycznej i elektronicznej szczelność granicy polsko-białoruskiej sięga 98%.
Pakt migracyjny bez Polski – zgodnie z deklaracjami Polska nie będzie musiała przyjmować migrantów, ani ponosić jakichkolwiek kosztów z tym związanych.
Nowa polityka wizowa – mówimy stop niekontrolowanej migracji – zmieniliśmy zasady wizowe i wprowadziliśmy kryteria jakościowe. W 2024 r. złożono o ponad 25% mniej wniosków niż rok wcześniej – 252
tys., a w tym roku po trzech kwartałach 2025 r. liczba ta zmniejszyła się do 167 tys.
Zdecydowana większość wiz trafiła do obywateli Ukrainy, zaś dla pracowników z Azji czy Ameryki Południowej polski rynek pracy stał się niemal niedostępny.
Pierwszy Program Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej – określa zasady finansowania i realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Polski.
Lepsze warunki dla funkcjonariuszy – wprowadziliśmy dodatki mieszkaniowe do nawet 1800 zł dla funkcjonariuszy, co wpłynie na atrakcyjność służby w Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej czy
Służbie Ochrony Państw. 11 grudnia 2025 r. ruszyły pierwsze wypłaty.
Rekordowe podwyżki dla nauczycieli – od początku kadencji podnieśliśmy pensje nauczycieli o 30–33%, a w kolejnym roku o kolejne 5%.
Najwyższy realny wzrost płac w XXI wieku – przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw przekroczyło 9000 zł brutto.
Rewolucja deregulacyjna – „znosimy bariery, ułatwiamy życie” – do tej pory skierowaliśmy do Sejmu propozycje nowelizacji 340 ustaw ujętych w 88 rządowych projektach.
Urlop dla przedsiębiorców – zwolnienie z płacenia obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne w jednym, wybranym przez przedsiębiorcę miesiącu w każdym roku kalendarzowym – ponad 2,1 mln przedsiębiorców skorzystało już z nowej ulgi.
Kasowy PIT – wprowadziliśmy możliwość opłacania podatku dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta.
Niższy VAT na usługi kosmetyczne – stawka VAT dla sektora beauty spadła z 23% do 8% – to wsparcie dla tysięcy małych firm.
„Nasza Kolej” – przywracamy połączenia kolejowe do małych i średnich miejscowości.
Umowa PLL LOT na zakup 44 Airbusów A220 w wersjach -100 i -300 – polski przewoźnik, w ramach opcji i prawa zakupu, zyska możliwość nabycia kolejnych 44 maszyn tego producenta.
Program in vitro finansowany z budżetu – od 1 czerwca 2024 to już ponad 8 tys. urodzonych dzieci.
Znieczulenie okołoporodowe – wcześniej niedostępne.
Badania prenatalne dla każdej kobiety bez względu na wiek.
Cytologia na podłożu płynnym, która może wyeliminować raka szyjki macicy.
Leczenie endometriozy, które wcześniej było niedostępne.
Zmiana na rynku mieszkaniowym. Budujemy mieszkalnictwo społeczne. Oddaliśmy do użytku 1000 mieszkań. Przygotowujemy kolejne inwestycje dzięki którym powstanie 40 tys. mieszkań.
Program Polskie Morze – inwestujemy prawie 1 mld zł w budowę nowych jednostek pływających dla uczelni morskich – żaglowca szkolnego dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (następcy „Daru
Młodzieży”) oraz statku szkolno-badawczego dla Politechniki Morskiej w Szczecinie (następcy „Nawigatora XXI”).
Repolonizacja przemysłu i ratunek dla strategicznych spółek – uratowaliśmy Hutę Częstochowa i przekazaliśmy 700 mln zł na wsparcie Rafako i Rafamet.
W całej Polsce do szkół jeszcze w grudniu trafi sprzęt komputerowy, w sumie 735 tys sztuk!
Rozpoczęliśmy realną budowę Portu Polska. To inwestycja, z której wszyscy będziemy dumni.
Budujemy 1551 km dróg za 62,5 mld zł❗
Obniżyliśmy podatek „od Polskiej Miedzi” – to 10 mld zł , które w ciągu 10 lat KGHiM przeznaczy na rozwój i bezpieczeństwo firmy.
Program Aktywny Rodzic „babciowe”
– do 1500 zł miesięcznie na opiekę, żłobek lub wsparcie dla rodziców dzieci do 3 lat pozostających w domu. Od października 2024 roku program objął już ponad 635 tysięcy maluchów, a średnia opłata za pobyt dziecka w placówce spadła dziesięciokrotnie – z ponad 900 zł do niespełna 90 zł. Rodzice złożyli już 454 tys. wniosków o świadczenia z programu Aktywny Rodzic, a w ramach całego programu otrzymali już 6 mld 447,8 mln zł.
Renta wdowia – nowe świadczenie dla Seniorów – wdowy i wdowcy zyskali prawo do świadczenia łączonego, z którego skorzystało już 890,1 tys. osób, otrzymując łącznie 3 177,7 mln zł (stan na 15.10). ZUS szacuje, że przeciętnie seniorzy zyskują na rencie wdowiej około 350 zł miesięcznie.
Godne warunki dla emerytów – 13. emerytura i 14. emerytura.
Urlopy dla rodziców wcześniaków – nawet 15 tygodni więcej na opiekę – od marca 2025 roku dodatkowy urlop rodzicielski za każdy tydzień hospitalizacji wcześniaka. To mały, ale ważny projekt, który poprawi
sytuację około 20 tysięcy polskich rodzin rocznie.
Większy zasiłek pogrzebowy – od 2026 roku zasiłek wzrośnie do 7000 zł aż o 75% – pierwszy raz pierwszy od 13 lat.
Ustawa stażowa – osoby zatrudnione na umowę zlecenie lub prowadzący działalność od 1 stycznia 2026 r. będą miały zaliczone te okresy w ramach stażu pracy, co oznacza dla nich dodatkowe dni urlopowe lub wyższy dodatek stażowy.
Podwyżki dla pracowników socjalnych – 1000 zł miesięcznie dla 200 tys. osób – od 1 lipca opiekunki żłobkowe, pracownicy OPS i rodzice zastępczy otrzymują stałe dodatki do pensji.
Podnieśliśmy rentę socjalną z kwoty 1620zł do 3846,56 dla Osób z Niepełnosprawnościami, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji.
Ten rząd wypłaca 800 zł na każde dziecko. Ta podwyżka obowiązuje już od 2024 roku.
Finansujemy telefon zaufania 116 111 dla dzieci i młodzieży, który pomaga i ratuje życie.
Asystencja osobista – Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który wprowadza stały i dostępny w całym kraju system wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami.
Zmiana zasady naliczania składki zdrowotnej – od 1 stycznia 2025
składka zdrowotna nie jest już naliczana od sprzedaży środków trwałych.
Moje Zdrowie – uruchomiliśmy program badań profilaktycznych, który jest skierowany do wszystkich osób, które ukończyły 20. rok życia i ma na celu zadbać o zdrowie Polek i Polaków.
Leki za darmo dla seniorów i dzieci (osób 65+ i dzieci do 18. roku życia) – bez zbędnych formalności, z receptą od każdego lekarza.
Polska z pierwszą elektrownią jądrową – Komisja Europejska w rekordowym tempie dała zielone światło dla pierwszej polskiej
elektrowni jądrowej, co pozwoli zrealizować największą inwestycję energetyczną w historii Polski i zapewni bezpieczeństwo, niezależność energetyczną oraz niższe ceny energii.
Zamrożenie cen prądu – przedłużyliśmy mrożenie cen energii do końca 2025 roku, chroniąc polskie rodziny przed podwyżkami rachunków.
Bon ciepłowniczy dla najbardziej potrzebujących – to realne wsparcie dla ok. 400 tys. gospodarstw domowych o niższych dochodach.
Dzięki współpracy z samorządami program złagodzi skutki wzrostu cen
ciepła systemowego i pomoże utrzymać stabilność budżetów
domowych.
Niższe rachunki za prąd i nowoczesne sieci – 70 mld zł z Funduszu Wsparcia Energetyki – finansujemy największy program energetyczny w historii – modernizujemy sieci, wspieramy dekarbonizację i dajemy
firmom 30% darmowych uprawnień ETS.
Stabilność systemu energetycznego – dzięki programowi Mój Prąd już 60 tysięcy gospodarstw domowych magazynuje własną energię, a do końca kadencji liczba takich instalacji wzrośnie do 200 tysięcy.
Cyfrowy Uczeń – do końca 2025 r. do polskich szkół trafi ponad 735 tysięcy nowych laptopów i tabletów, które będą służyć uczniom i nauczycielom w nauce, rozwijaniu kompetencji cyfrowych i
innowacyjnych metod nauczania.
Ograniczenie lekcji religii do jednej tygodniowo – od września 2025 r.
religia i etyka mają po jednej godzinie tygodniowo, a ich oceny nie wpływają na średnią.
Likwidacja obowiązkowych prac domowych – w klasach I–III nie zadajemy prac domowych, a w klasach IV–VIII są one dobrowolne i nie podlegają ocenie.
Budowa polskiej sztucznej inteligencji – stworzyliśmy pierwszy polski model językowy PLLuM. Inwestujemy ponad 400 mln zł w Fabrykę AI w Poznaniu.
Centrum Technologiczne Europejskiej Agencji Kosmicznej w Polsce – podczas listopadowej Rady Ministerialnej Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Bremie Polska podpisała list intencyjny dotyczący utworzenia Centrum Technologicznego ESA w Polsce, które otworzy możliwości dla polskich firm, instytutów badawczych działających w obszarze kosmosu. 28 grudnia 2025 r. wraz z satelitą Iceye na orbitę wyruszyły satelity projektu PIAST, które już wykonały pierwsze zdjęcia z kosmosu.
Wracamy do europejskiej gry – odnawiamy strategiczne sojusze.
Polska jest gospodarzem i aktywnym uczestnikiem kluczowych
formatów współpracy europejskiej (Trójkąt Weimarski i Big Five+).
Podpisaliśmy przełomowy traktat polsko-francuski – rozwijamy współpracę w energetyce jądrowej, nowych technologiach, obronności i
kulturze.
Polskie dziedzictwo wraca do kraju – 73 dokumenty z archiwum polsko-krzyżackiego z lat 1215-1466 oraz głowa świętego Jakuba Starszego z Zamku w Malborku, które zostały zrabowane przez Niemcy podczas II wojny światowej wracają do Polski.
Historyczne ekshumacje w Puźnikach – po raz pierwszy od 2017 r. przeprowadziliśmy ekshumacje ofiar zbrodni na Kresach – przy
wspólnym stanowisku Polski i Ukrainy.
Przywracamy praworządność i niezależność sądów – przywróciliśmy rolę środowiska sędziowskiego, ograniczyliśmy represje dyscyplinarne, a na zaawansowanym etapie znajdują się prace dotyczące przywracania praworządności dot. zmian w ustawie o KRS i statusie sędziów neoKRS z lat 2018-2025, przez których orzeczenia Polska traci miliardy złotych w ramach odszkodowań i kar nałożonych przez Trybunał Sprawiedliwości UE.
Rozliczamy najgłośniejsze afery rządu PiS z ostatnich lat – zostały postawione zarzuty, akty oskarżenia i uchylone immunitety m.in. w sprawach Funduszu Sprawiedliwości (Z. Ziobro, M. Romanowski), Orlenu
(D. Obajtek), RARS, Collegium Humanum, NCBiR i tzw. afery wizowej.
Odpolityczniliśmy media publiczne – zmiany we władzach TVP, Polskiego Radia i PAP – teraz czas na finansowanie z budżetu zamiast abonamentu. Na początku grudnia 2025 r. ruszyły konsultacje publiczne
projektu nowelizacji ustawy medialnej.
Walczymy z nielegalnymi wysypiskami – w 2025 roku przeznaczyliśmy 300 mln zł na usuwanie nielegalnie nagromadzonych niebezpiecznych odpadów – to największe wsparcie dla samorządów od 10 lat.
Najniższe w historii kredyty dla rolników – w październiku 2025 r. w ramach Funduszu Gwarancji Rolnych uruchomiliśmy kredyty z
najniższym w historii oprocentowaniem dla rolników. Wsparcie otrzymało już ponad 8 150 rolników na kwotę 1,8 mld zł z łącznej puli 2,9 mld zł.
Otworzyliśmy nowe rynki zbytu – polski drób wraca na chiński rynek.
Podpisaliśmy z Chinami porozumienie o regionalizacji warunków
eksportu polskiego mięsa drobiowego. Negocjujemy wznowienie
eksportu drobiu, wieprzowiny i wołowiny na inne rynki – Korea Południowa, Kuba, Japonia, Algieria, Namibia, Tajlandia, Turcja, Arabia Saudyjska, Egipt.
Zatrzymaliśmy niekontrolowany napływ towarów rolno- spożywczych z Ukrainy – wprowadziliśmy cła i kontyngenty na nadmierny import produktów rolnych z Ukrainy.
Utrzymaliśmy embargo na produkty rolne z Ukrainy dotyczące zbóż, kukurydzy, rzepaku, słonecznika – mąki, śrutu.
ETS2 przesunięte o rok – transformacja klimatyczna musi być prowadzona w sposób odpowiedzialny, z uwzględnieniem realnych możliwości społeczeństwa i gospodarki.
Dzięki skutecznej pracy na arenie międzynarodowej zyskaliśmy dodatkowy rok na inwestycje w budynki i transport, co ochroni setki tysięcy polskich rodzin przed nadmiernymi kosztami.
Uprościliśmy Zielony Ład – zrealizowaliśmy postulaty całego środowiska rolniczego- wynegocjowaliśmy likwidację najbardziej szkodliwych zapisów Zielonego Ładu i pracujemy nad Jego dalszym uproszczeniem.
Budujemy Orliki w całej Polsce – w listopadzie został rozstrzygnięty
kolejny nabór w ramach budowy Orlików, dzięki czemu powstaną 124
nowe obiekty, a połowa z nich będzie miała na swoim terenie dodatkowy obiekt sportowy. W sumie mamy już 2608 Orlików, a od października 2025 r. powstały już trzy nowe.
Więcej ➡️www.robimyniegadamy.gov.pl

Strzegom. Dziękuję za serdeczne i życzliwe rozmowy. Strzegomski Jarmark zawsze jest przestrzenią do pokazania tradycji przygotowań do Świąt.
W niedzielę z Burmistrz Strzegomia Krzysztof Kalinowski i radnym Wiesławem Witkowskim odwiedziliśmy wszystkie sołectwa, które się napracowały, by było pięknie ????

???? BARDO BARDZO świąteczne.
Dziękuję Marta Ptasińska – Burmistrz Miasta i Gminy Bardo, Przewodniczącemu Rady Damianowi Bieńko i staroście ząbkowickiemu Romanowi Festerowi za wspólne kolędowanie!
I zapraszam na najlepsze pierniki do Fabryki Pierników …

#MonikaWielichowska #raporttygodnia #WicemarszałekSejmuRP #SejmRP #WielichowskaKOnkretnie #NowaRuda #Kłodzko #BystrzycaKłodzka #polanicazdroj #DusznikiZdrój #Szczytna #KudowaZdrój #Radków #LądekZdrój #StronieŚląskie #Wałbrzych #Świdnica #Dzierżoniów #Bielawa #ząbkowiceŚląskie #Ziębice #Niemcza

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
III nabór wniosków w programie FENIKS rozstrzygnięty

2026-04-13

Miliard złotych na inwestycje w kulturę! III nabór wniosków w programie FENIKS rozstrzygnięty!653 mln […]

Raport tygodnia

2026-04-13

Raport tygodnia Brak zgody na nielegalną migrację! Dzięki zdecydowanym działaniom Rządu , rekordowym nakładom […]

11 kwietnia – Światowy Dzień Choroby Parkinsona

2026-04-11

????Niektóre choroby nie pojawiają się nagle — przychodzą po cichu, zmieniając codzienność małymi krokami.Dziś, […]