Raport z minionego tygodnia

We wtorek odbyło się ponad 20 otwartych spotkań parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, które koordynuję. We wtorek byliśmy na Warmii i Mazurach. W środę byliśmy na Podlasiu. Odwiedziliśmy Łomżę, Suwałki, Zambrów, Hajnówkę, Puńsk i Michałów. Rozpoczęliśmy wspólną konferencją prasową w Białymstoku, by potem rozjechać się po regionie na całodzienne aktywności.  

🔵 W czwartek pracowaliśmy w Sejmie. W ramach prac naszego klubu parlamentarnego – Koalicji Obywatelskiej odbyły się konsultacje w sprawie braku wystarczających przygotowań do bezpiecznego rozpoczęcia roku szkolnego. Rządzący wychodzą z założenia „jakoś to będzie”. Za pasem nowy rok szkolny 2021/22, działań Czarnka nie widać, minister zdrowia woli tworzyć kolejną rządową agencję i centralizować szpitale – dlatego my chcemy z udziałem lekarzy, ZNP, dyrektorami szkół, rodzicami i samorządowcami porozmawiać o sprawie bezpiecznego rozpoczęcia stacjonarnej nauki w szkołach dzieci i młodzieży. Mając nadzieję, że rządzący dostrzegą konieczność pracy nad stworzeniem bezpiecznych warunków nauki dla uczennic i uczniów.

🎥https://fb.watch/7tW0Mz0KUX/

#nowyrokszkolny #Sejm #konsultacje#edukacja #MonikaWielichowska

🔵 Będę o tym przypominać. Marszałek Witek okłamała Sejm, okłamała wszystkich Polaków, mówiąc o rzekomo pięciu opiniach prawniczych w sprawie reasumpcji głosowania. Jest całkowicie podporządkowana Kaczyńskiemu. To Ona odpowiada za marginalizację Sejmu. „Zasięgnęłam opinii pięciu prawników” – powiedziała marszałek Elżbieta Witek, 11 sierpnia w Sejmie i zarządziła reasumpcję słynnego już głosowania.W poniedziałek okazało się, że nie zasięgnęła opinii pięciu prawników, o których mówiła, tylko skorzystała ze starych opinii, dotyczących innej sprawy. Oszukują, kłamią i manipulują!Zawsze powtarzam: kłamstwo ma krótkie nogi! Gdyby panią #Witek cechowała odrobina przyzwoitości podałaby się do dymisji. Ale oczywiście, że tego nie zrobi. Ciekawa jestem ile Polaków kupi te kłamstwa? Co jeszcze musi się wydarzyć? My złożymy wniosek o Jej odwołanie. Sprawę zgłosiliśmy do prokuratury.

*słynne głosowanie

W czasie obrad opozycja wygrała głosowanie o odroczenie posiedzenia. Marszałek Witek zdecydowała o reasumpcji głosowania. Po przerwie zdanie zmieniło trzech posłów Kukiz’15 – Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Parlamentarzyści zagłosowali razem z PiS-em. Obrady zostały wznowione.

🔵 Weekend to spotkania w regionie z mieszkańcami oraz samorządowcami. W sobotę uczestniczyłam w uroczystości 30-lecia samorządu Gminy Lewin Kłodzki. Podczas samorządowej konferencji mówiłam o samorządowej reformie z 1990 roku jako najbardziej udanym przedsięwzięciu okresu transformacji Rzeczypospolitej Polskiej. O minionych trzech dekadach jako okresie ogromnej pracy mieszkańców i samorządowców. O czasie samodzielnego decydowania o naszym najbliższym otoczeniu, podnoszenia jakości życia. Mówiłam o tym, że odrodzony samorząd przyczynił się też ogromnie do powstania jakże ważnego społeczeństwa obywatelskiego. O tym jak mieszkańcy małych ojczyzn przekonali się, że zaangażowanie jednostki może mieć istotny wpływ na otaczającą rzeczywistość. I niech tak zostanie – życzyłam. Niech nikomu, żadnej władzy, nie przyjdzie do głowy centralizować samorządu. Życzyłam mieszkańcom Lewina Kłodzkiego, Przewodniczącemu Rady, radnym, pani Wójt, urzędnikom i sołtysom – wspólnych, odpowiedzialnych, odważnych i mądrych decyzji. Warto odwiedzić wystawę poświęconą Violetcie Villas. Izba pamięci mieści się w odrestaurowanym za środki UE budynku Gminnego Ośrodka Kultury – w Lewinie Kłodzkim – oczywiście.

🔵 Ruszyły dożynkowe spotkania. W sobotę ze starostą dzierżoniowskim Grzegorzem Kosowskim odwiedziliśmy Dożynki w Łagiewnikach. Spotkanie było okazją do rozmowy z wójtem Łagiewnik Jarosławem Tyńcem oraz starostami dożynek.

🔵 W niedzielę dożynkowe spotkania odbyły się w powiecie ząbkowickim, gminie Stoszowice – Grodziszczu i powiecie dzierżoniowskim, w gminie Niemcza – Przerzeczynie Zdroju.

🔵 W minionym tygodniu otrzymałam odpowiedzi na interpelację w sprawie wprowadzenia zmian w Funduszu Medycznym. Zapraszam do zapoznania się z otrzymaną odpowiedzią. ⤵️https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT..

🔵 Złożyliśmy też projekt ustawy o zmianie ustawy o lasach, który pomoże chronić polskie lasy.W całej Polsce obserwujemy na niezwykłą skalę wycinkę drzew. Zarówno tych objętych ochroną obszarów naturalnych, a także lasów ochronnych wokół miast.Wycinka odbywa się bez kontroli społecznej i bez kontroli państwowej. Powinna odbywać się na podstawie tzw. planów urządzenia lasów, które są de facto planem wewnętrznym Lasów Państwowych. Ten dokument nie podlega ochronie i nadzorowi sądowemu. Nie można się od niego odwołać.W projekcie ustawy proponujemy, by plany urządzenia lasów stanowiły akt decyzji administracyjnej, co do której można będzie się odwołać np. w sądzie administracyjnym.Drugą kwestią, którą reguluje projekt tej ustawy to wniosek o to, by wycofać się z zapisu, który został jeszcze na Sali Kolumnowej w 2016 roku zaszyty po cichu w tzw. „lex Szyszko”. Ten zbrodniczy wobec polskiej przyrody zapis stanowi, że leśnicy, tak naprawdę mogą robić co chcą na podstawie tzw. dobrych praktyk, które nie są zdefiniowane prawnie ani ustawowo. Mogą np. wycinać drzewo z dziuplami, z gniazdami ptaków w okresie lęgowym. To właśnie te kwestie chcemy uregulować.

Pracuję dla Was!

Monika Wielichowska

Poseł na Sejm RP

#MonikaWielichowska #Wielichowska #raporttygodnia #podsumowanietygodnia #Sejm #KoalicjaObywatelska

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Ważna Podkomisja ds. Sprawiedliwej Transformacji

2021-10-12

Sejm. Podkomisja ds. Sprawiedliwej Transformacji – ważna dla Nowej Rudy, Wałbrzycha i Śląska z […]

Nowy tydzień sejmowy

2021-10-12

Rozpoczął się sejmowy tydzień. W porządku posiedzenia sejmowych komisji: Zdrowia i Finansów Publicznych, których […]

50-lecie MOKu

2021-10-11

Nowa Ruda. Jubileusz MOK. Wieczorową suknię w szafie znalazłam, strojne kolczyki kupiłam, by przejść […]