Rozpoczęliśmy 43. posiedzenie Sejmu
Przed nami trzy intensywne dni pracy nad projektami, które wzbudzają duże emocje, ale i mają realny wpływ na codzienne życie wielu z nas.
Prawo o ruchu drogowym: w porządku obrad m.in. zmiany w prawie o ruchu drogowym. Skupiamy się na bezpieczeństwie najmłodszych użytkowników hulajnóg i rowerów. Musimy nadążać za życiem, bo wśród nastolatków dochodzi do największej liczby wypadków na hulajnogach.
Kredyty we frankach: zajmiemy się również rządowym projektem dotyczący frankowiczów. Projekt dotyczy przyspieszenia postępowań i zmniejszenia obciążenia sądów, przy zachowaniu pełnej zgodności z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE.
Notariat: będą zmiany w prawie o notariacie. Chodzi o umożliwienie elektronicznego składania przez spadkobierców za pośrednictwem notariuszy wniosków o wpis w księdze wieczystej. Nowe przepisy realizują działania deregulacyjne rządu.
Portal DOM: w agendzie posiedzenia są dalsze prace nad projektem dotyczącym portalu DOM. (Portal Danych o Obrocie Mieszkaniami). To narzędzie umożliwiające każdemu bezpłatny dostęp do aktualnych i wiarygodnych statystyk dotyczących cen transakcyjnych mieszkań i domów w Polsce. Celem projektowanego rozwiązania jest zwiększenie przejrzystości rynku mieszkaniowego i pomoc w podejmowaniu decyzji mieszkaniowych.
Głosowanie korespondencyjne: wracamy do pomysłu głosowania korespondencyjnego, by każdy obywatel mógł głosować korespondencyjnie w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Projekt przewiduje rozszerzenie możliwości głosowania korespondencyjnego dla wszystkich wyborców. Głosowanie korespondencyjne zawsze będzie dobrowolne i ma być wyłączone w wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz wyborach wójta.
Podatek dla banków: kontynuujemy prace nad rządowym projektem dotyczącym podniesienia podatku CIT dla banków krajowych i zagranicznych do 23%.
W agencie posiedzenia będziemy rozpatrywać wiele projektów rządowych, w tym m.in. rządowy projekt ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych oraz rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Drodzy Państwo, Każdy z tych tematów to ważna debata o odpowiedzialności, bezpieczeństwie i prawach obywatelskich.
To będzie czas trudnych, ale potrzebnych dyskusji i decyzji, które będą miały znaczenie dla kierowców, wyborców i rodzin w całym kraju.
Szczegółowy harmonogram obrad w linku poniżej: https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/agenda.xsp
#Sejm #Prawo #Ustawy #Wielichowskakonkretnie #MonikaWielichowska #WicemarszałekSejmu #PraceLegislacyjne







