Spotkanie z przedstawicielami branży targowo – kongresowej, która próbuje zainteresować rząd swoją tragiczną sytuacją spowodowaną COVID było okazją, by zapoznać się z postulatami branży.

Branża zatrzymała się wiosną i przez kolejne miesiące ze względu na #COVID nie ruszy. To rzecz jasna. W lutym 2021 roku minie rok jak branża nie ma przychodu.

Polska Izba Przemysłu Targowego wnioskuje do wpisania branży targowo – kongresowej na listę branż priorytetowych dla gospodarki.

To najważniejszy z postulatów, choć nie jedyny.

Wśród postulatów znalazły się także :
Umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z PFR dla firm, które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ich ubiegłorocznego przychodu była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz imprez targowych w kraju i za granicą.
Otrzymanie rekompensaty w wysokości 50% ubiegłorocznego przychodu dla firm, które pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczą, że 75% ubiegłorocznego przychodu firmy była całkowicie zależna od organizacji, obsługi oraz innych usług świadczonych na rzecz imprez targowych w kraju i za granicą. Według szacunków dla firm branży targowej i kongresowej, spełniających ww. kryteria, wysokość takiej rekompensaty wyniosłaby ok. 1,2 mld PLN, w tym dla branży targowej ok. 850 mln.
Dodanie do listy PKD objętych abolicją składek ZUS oraz postojowym w Tarczy 6.0 poniższych kodów PKD:
→  82.30.Z – organizatorzy targów, wystaw i kongresów – ok. 100 firm.
→  68.20.Z – wynajem i zarządzanie nieruchomościami: pod tym kodem PKD działają obiekty targowe i konferencyjne wynajmujące powierzchnię wraz z usługami towarzyszącymi na

rzecz wydarzeń targowych, konferencji, eventów – ok. 30 firm.
73.11.Z – działalność agencji reklamowych: pod tym kodem PKD działają firmy projektujące i budujące stoiska targowe, wystawy i branding kongresowy – ok. 4.300 firm*.
52.29.C – działalność pozostałych agencji transportowych. – pod tym kodem PKD działają firmy transportu i spedycji targowej – 7 firm.

*Z tego ok. 2 500 firm miało przychody z branży targowej i kongresowej na poziomie min. 75% i spadek obrotów w 2020 r. o ponad 75% w stosunku do roku 2019 r.
Będziemy wspierać branżę, która dołącza z problemami do wielu innych branż… kreatywnej, turystycznej, transportowej, gastronomicznej.
 
Interpelacja w drodze, argumenty dla rządu przygotowane.

 
Monika Wielichowska
Poseł na Sejm RP

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Ważna Podkomisja ds. Sprawiedliwej Transformacji

2021-10-12

Sejm. Podkomisja ds. Sprawiedliwej Transformacji – ważna dla Nowej Rudy, Wałbrzycha i Śląska z […]

Nowy tydzień sejmowy

2021-10-12

Rozpoczął się sejmowy tydzień. W porządku posiedzenia sejmowych komisji: Zdrowia i Finansów Publicznych, których […]

50-lecie MOKu

2021-10-11

Nowa Ruda. Jubileusz MOK. Wieczorową suknię w szafie znalazłam, strojne kolczyki kupiłam, by przejść […]