Senat. O roli polskich samorządów w ochronie ludności i obronie cywilnej państwa w świetle wojny w Ukrainie dziś w Senacie rozmawiamy z przedstawicielami rządu, samorządowcami i partnerami z Ukrainy.

???? Korzystając z okazji, że są z nami nasi przyjaciele z Ukrainy, powtórzę to, co mówiłam podczas sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Ukrainy, która odbyła się tydzień temu, a którego w Oleną Kondratiuk jesteśmy współprowadzącymi.

Trudno ująć w słowa ogrom cierpienia i strat, z którymi musieli się zmierzyć i wciąż każdego dnia mierzą się nasi ukraińscy przyjaciele. Bezprecedensowy atak Kremla pokazał, jak zbrodniczym krajem jest Rosja. Ukraina płaci ogromną cenę za dążenia do bycia częścią europejskiej wspólnoty. W żadnym innym kraju Obywatelki i Obywatele nie tracili życia, by Ich Ojczyzna mogła obrać prozachodni kurs. Ta dramatyczna sytuacja dobitnie pokazała, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

My, Polki i Polacy byliśmy i jesteśmy solidarni z Ukrainą nie tylko biorąc pod uwagę pomoc humanitarną, wspólną gospodarkę, wsparcie finansowe, ale także wysiłki dyplomatyczne na arenie międzynarodowej.

Solidarność, o której mówię, nie jest jednostronna. Jako państwo, które nie znajduje się w stanie wojny, jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji – nie jesteśmy wyłącznie darczyńcami, lecz też odbiorcami pomocy. Jako posłanka z Dolnego Śląska, z Ziemi Kłodzkiej szczególnie dotkniętej katastrofalną powodzią, nie mogę nie wspomnieć o wsparciu płynącym do nas z Ukrainy i decyzji władz w Kijowie gotowych wysłać do Polski ratowników z Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Serdecznie za to dziękuję.

Patrzymy także w stronę Waszych ukraińskich doświadczeń, które uczą nas jak ważnym elementem jest obrona cywilna. Uczymy się, jak wspierać ludność cywilną, jak wspierać tych najbardziej potrzebujących opieki: seniorów, osoby nie w pełni sprawne, kobiety i dzieci w czasie wojny.

Wasze straszne wojenne doświadczenia są dla nas wszystkich lekcją, z której musimy wyciągnąć jak najwięcej, by się przygotować i zapewnić ochronę ludności cywilnej. Ukraina pokazała, że istnienie dobrze rozwiniętej obrony cywilnej jest kluczowe w konflikcie militarnym, gdzie ataki konwencjonalne mieszają się z atakami na infrastrukturę. Wojna w Ukrainie, można powiedzieć, dała Polsce czas na przygotowanie do konfliktu zbrojnego, jeśli chodzi o obronę cywilną. Za przecież nie możemy wojny rozpatrywać w sposób abstrakcyjny.

Dziękuję Wicemarszałkowi Senatu Michałowi Kamińskiemu i posłowi Piotrowi Kandybie za podjęcie tego ważnego tematu, który ma miejsce w czasie, kiedy Sejm rozpoczął procedowanie rządowego projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, który jest jednym z najważniejszych projektów nie tylko tej kadencji, o którym dziś będziecie Państwo mówić jeszcze więcej.

Życzę udanej konferencji i raz jeszcze dziękuję naszym przyjaciołom z Ukrainy za to, że chcecie się dzielić z nami rozwiązaniami i sprawdzonymi praktykami w zakresie obrony cywilnej.

Monika Wielichowska

Piotr Kandyba – Poseł na Sejm RP

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej

Senat Rzeczypospolitej Polskiej

Michał Tomasz KAMIŃSKI

Konferencję można zobaczyć pod adresem

↘️ https://www.facebook.com/share/v/SYsia8xn6rxmj3SB/?mibextid=WC7FNe

#MonikaWielichowska #Sejm #Senat #obronacywilna #ochronaludności #WicemarszałekWielichowska

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Konferencja o nowotworach kobiecych

2024-11-04

Sejm. Spotykamy się dziś na konferencji o nowotworach kobiecych. Podczas dzisiejszego wydarzenia przyjrzymy się […]

Raport minionego tygodnia

2024-11-04

Raport minionego tygodnia Poniedziałek, Sejm. 28 października w Sejmie odbyła się zorganizowana przez wicemarszałek […]

Liczy się pamięć

2024-11-01

Na warszawskich Powązkach w imieniu Prezydium Sejmu i Parlamentarzystów odwiedziłam groby: Marszałków: Stanisława Cara […]