W sprawie akcji ustawienia szubienic i powieszenia na nich zdjęć europosłów w centrum Katowic

Podczas demonstracji skrajnej prawicy w centrum Katowic, w środku dnia, w obecności Policji zostały wywieszone szubienice z portretami polityków Platformy Obywatelskiej, europosłów Parlamentu Europejskiego. 

To, co wydarzyło się w Katowicach, to nawoływanie do popełnienia zbrodni zabójstwa i powinno być natychmiastowym symptomem do wszczęcia prokuratorskiego postępowania, postawienia zarzutów i skazania tych osób.

Na miejscu zdarzenia obecna była Policja. Choć łamane było prawo, Policja nie podjęła żadnej interwencji. Policja przyglądała się i ochraniała osoby, które łamią prawo twierdząc, że nie było powodu do interwencji.

To, co się wydarzyło w Katowicach, nie miało nic wspólnego  z happeningiem, z protestem i politycznym przedstawieniem. To, co się wydarzyło, to nienawistne nawoływanie do popełnienia zbrodni zabójstwa.
Brak natychmiastowej reakcji rządzących,  bierność  i przyzwolenie na akty pełne nienawiści to współodpowiedzialność rządzących.

Grupa posłów wraz z posłanka Moniką Wielichowską i posłem Jarosławem Urbaniakiem, wystosowali dwie interpelacje do Ministra Sprawiedliwości. W interpelacjach posłowie zadali szereg pytań, m.in.:

1. Dlaczego prokuratura pomimo dużego i natychmiastowego nagłośnienia sprawy powieszenia na szubienicach portretów europosłów tak długo zwlekała z podjęciem jakiegokolwiek działania?
2. Dlaczego prokuratura w pierwszej kolejności przesłuchuje posłów, których portrety powieszono, a nie sprawców tego zdarzenia?
3. Jakie kary są przewidziane w polskim prawie za nawoływanie do popełnieni zabójstwa?
4. O jaki wymiar kary będzie wnioskował Prokurator? Czy z uwagi na drastyczne wydarzenia, będzie wniosek o najwyższy wymiar kary?
5.Czy wystąpi Pan z wnioskiem o delegalizację organizacji biorących udział w wydarzeniu łamiącym prawo?
6. Jakie organizacje brały udział w tym wydarzeniu ?

W odpowiedzi na interpelacje poselskie Pan Bogdan Święczkowski – Zastępca Prokuratora Generalnego poinformował, że Prokuratura Okręgowa w Katowicach, bez zbędnej zwłoki, w dniu 28 listopada 2017 roku wszczęła śledztwo mające na celu wyjaśnienie okoliczności sprawy, ustalenie, czy został popełniony czyn zabroniony  oraz ustalenie jego sprawców.

Zastępca Prokuratora dodał, że ocena zasadności skierowana przez Prokuratora Generalnego do Trybunału Konstytucyjnego, wniosku w sprawie zgodności z Konstytucją celów lub działalności partii politycznych biorących udział w zdarzeniu będzie możliwa po zgromadzeniu pełnego materiału dowodowego.

W załączeniu udostępniamy interpelacje oraz odpowiedzi.

#gabinetcieni
#MonikaWielichowska
#Wielichowska

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
III nabór wniosków w programie FENIKS rozstrzygnięty

2026-04-13

Miliard złotych na inwestycje w kulturę! III nabór wniosków w programie FENIKS rozstrzygnięty!653 mln […]

Raport tygodnia

2026-04-13

Raport tygodnia Brak zgody na nielegalną migrację! Dzięki zdecydowanym działaniom Rządu , rekordowym nakładom […]

11 kwietnia – Światowy Dzień Choroby Parkinsona

2026-04-11

????Niektóre choroby nie pojawiają się nagle — przychodzą po cichu, zmieniając codzienność małymi krokami.Dziś, […]