W lipcu 2016 roku do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko Justynie Helcyk, kierującej dolnośląską brygadą Obozu Narodowo – Radykalnego. Akt oskarżenia dotyczył antymuzułmańskiej manifestacji zorganizowanej we Wrocławiu jesienią 2015 roku, podczas której koordynatorka dolnośląskiego oddziału ONR dopuściła się haniebnych i wulgarnych wypowiedzi pod adresem muzułmanów. Prowadząca śledztwo prokurator z Prokuratury Rejonowej oskarżyła Helcyk, że w swoim wystąpieniu nawoływała do nienawiści. Nie miała co tego wątpliwości również rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu. Podstawą oskarżenia był art. 256 kodeksu karnego, a proces miał zacząć się w październiku 2016r.
Proces nie odbył się, bowiem prokuratura wycofała akt oskarżenia, a 28 kwietnia br. śledztwo przeciwko Justynie Helcyk umorzono. To kolejny przypadek, kiedy nie karze się za mowę nienawiści. Umorzenie śledztwa, to sygnał dla nacjonalistycznych ekstremistów, że pozostają bezkarni za szerzenie nienawiści i akty agresji wobec wszelkich mniejszości i osób o innych poglądach. W konsekwencji liczba incydentów na tle rasowym stale rośnie. Ponadto brak reakcji w sprawie szerzenia nienawiści, w złym świetle stawia Polskę na arenie międzynarodowej.
Poseł na Sejm RP Monika Wielichowska – Pełnomocnik ds. Równego Traktowania w Gabinecie Cieni, zwróciła się w tej sprawie do Adama Lipińskiego – Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. W swoim piśmie poprosiła Pełnomocnika o odpowiedź na pytania:
1. Jakie jest stanowisko Pana Pełnomocnika w tej sprawie?
2. Czy Pan Pełnomocnik zgadza się, że wulgarne wypowiedzi koordynatorki dolnośląskiego oddziału ONR są mową nienawiści?
3. Dlaczego Pan Pełnomocnik stanowczo nie reaguje na coraz częściej pojawiające się incydenty na tle rasowym?
4. Kiedy Pan Pełnomocnik podejmie stanowcze działania w sprawie skandalicznych wypowiedzi i wszelkich incydentów na tle rasowym?
Poseł na Sejm RP Monika Wielichowska – Pełnomocnik ds. Równego Traktowania w Gabinecie Cieni, zwróciła się w tej sprawie do Adama Lipińskiego – Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania. W swoim piśmie poprosiła Pełnomocnika o odpowiedź na pytania:
1. Jakie jest stanowisko Pana Pełnomocnika w tej sprawie?
2. Czy Pan Pełnomocnik zgadza się, że wulgarne wypowiedzi koordynatorki dolnośląskiego oddziału ONR są mową nienawiści?
3. Dlaczego Pan Pełnomocnik stanowczo nie reaguje na coraz częściej pojawiające się incydenty na tle rasowym?
4. Kiedy Pan Pełnomocnik podejmie stanowcze działania w sprawie skandalicznych wypowiedzi i wszelkich incydentów na tle rasowym?
W odpowiedzi na interpelację poselską pan Adam Lipiński Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania poinformował, że jego stanowisko, podobnie jak stanowisko rządu jest niezmienne i akty nienawiści należy potępiać, a osoby za to odpowiedzialne należy ścigać i karać zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Pan Lipiński poinformował, że jako Pełnomocnik Rządu do Spraw Równego Traktowania nie ma możliwości ingerowania w czynności prowadzone przez prokuratorów i podejmowane przez nich decyzje.
Pełnomocnik zaznaczył, że przemówienia Justyny Helcyk nie pozostawiają wątpliwości co do ich skrajnie antymuzułmańskiego i antyżydowskiego charakteru. Pojawiają się w nich obraźliwe określenia i oparte na uprzedzeniach drastyczne uogólnienia odnoszące się do wyżej wymienionych, ale też innych grup społecznych i osób. Poinformował, iż w jego przekonaniu wystąpienia wykraczają poza dopuszczalne standardy debaty w demokratycznym państwie. Pan Lipiński w odpowiedzi do pytań dotyczących reakcji i działań jako Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania na wypowiedzi i incydenty na tle rasistowskim podkreślił, że w Polsce istnieją organy i instytucje mające nie tylko kompetencje i zobowiązania związane z różnymi aspektami przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii, ale też instrumenty niezbędne dla realizacji zadań w tym zakresie. Zadania takie wykonują m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Policja i Prokuratura.
Pełnomocnik zaznaczył, że realizuje zadania nałożone zgodnie z ustawą z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, w tym odpowiada z koordynację Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania.
Pełnomocnik zaznaczył, że przemówienia Justyny Helcyk nie pozostawiają wątpliwości co do ich skrajnie antymuzułmańskiego i antyżydowskiego charakteru. Pojawiają się w nich obraźliwe określenia i oparte na uprzedzeniach drastyczne uogólnienia odnoszące się do wyżej wymienionych, ale też innych grup społecznych i osób. Poinformował, iż w jego przekonaniu wystąpienia wykraczają poza dopuszczalne standardy debaty w demokratycznym państwie. Pan Lipiński w odpowiedzi do pytań dotyczących reakcji i działań jako Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania na wypowiedzi i incydenty na tle rasistowskim podkreślił, że w Polsce istnieją organy i instytucje mające nie tylko kompetencje i zobowiązania związane z różnymi aspektami przeciwdziałania rasizmowi i ksenofobii, ale też instrumenty niezbędne dla realizacji zadań w tym zakresie. Zadania takie wykonują m.in. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Policja i Prokuratura.
Pełnomocnik zaznaczył, że realizuje zadania nałożone zgodnie z ustawą z dnia 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania, w tym odpowiada z koordynację Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania.
W załączeniu udostępniamy pełną treść interpelacji i odpowiedzi.







