W sprawie zapowiadanej modernizacji polskiej armii

W styczniu 2017 roku MON miało przedstawić nowy plan organizacji dowodzenia Wojskiem Polskim. Tymczasem jest sierpień, a plan nadal nie został przedstawiony.

     Wśród wielu planów i zapowiedzi Ministra Obrony Narodowej znalazły się m.in.:
– plan odbudowy sprzętu dla Marynarki Wojennej pn. „Orka”, z czego ostatecznie zlecono wykonanie remontu czterech wysłużonych łodzi podwodnych;
– ambitny plan zakupów uzbrojenia „Armia 2032”, który od pewnego czasu nie jest przez ministerstwo przywoływany;
– zakup śmigłowców, najsłynniejszy element planu modernizacji wojska, który zakończył się zerwaniem zaawansowanych negocjacji z francuskim producentem Caracal;
– zakup śmigłowców Black Hawk w błyskawicznym terminie do końca grudnia ubiegłego roku, do którego nie doszło;
– program „Wisła”, zapoczątkowany jeszcze przez poprzednie władze, a dotyczący zakupu sprzętu służącego obronie przeciwlotniczej kraju. Pod koniec swojej kadencji prezydent Bronisław Komorowski ogłosił, że do zakupu wybrano amerykański system rakiet „Patriot”. Pan Minister zlecił audyt dotychczasowych ustaleń i wstrzymał kontrakt, po to, aby za kilka miesięcy ogłosić, że do zakupu wybrał rakiety Patriot”.
 
     Reasumując, oprócz czystek kadrowych, nie wydarzyło się nic. Z szumnie zapowiadanego planu modernizacji i wzmocnienia armii, nic nie zrealizowano.
 
     Poseł na Sejm RP Monika Wielichowska zwróciła się w tej sprawie do pana Antoniego Macierewicza – Ministra Obrony Narodowej. W swoim piśmie posłanka poprosiła Ministra o odpowiedź na pytania: kiedy przedstawi  realny i rzeczywisty plan zapowiadanej modernizacji armii? Dlaczego Pan Minister przedstawił opracowaną przez poprzednią władzę koncepcję zakupu „Patriotów” jako swoją?
 
 
W załączeniu udostępniamy pełną treść interpelacji.
O odpowiedzi na pismo będziemy państwa na bieżąco informować.
Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Garść informacji – fakty

2026-05-22

Wystartował pilotażowy program zajęć pozaszkolnych „Playing for Success w Polsce”! Playing For Success PL […]

Stop Otyłości

2026-05-20

W Sejmie RP odbyła się III Konferencja Dialogu Międzysektorowego STOP OTYŁOŚCI, zorganizowana przy współudziale […]

Święto Straży Marszałkowskiej

2026-05-20

Sejm. Każdego dnia stoją na straży bezpieczeństwa i porządku w polskim Parlamencie. Z pełnym […]