Sejm. Pracujemy nad ustawą wspierającą osoby poszkodowane w powodzi. Komisja zakończyła prace i przekazała projekt z poprawkami do drugiego czytania w Sejmie, który zajmie się nią we wtorek. Na spełnienie założeń tego projektu przeznaczonych zostanie 4 mld złotych.
Projekt jest skierowany m.in. do przedsiębiorców i pracowników, rodziców, dzieci, rolników, pracowników.
Ustawa wprowadza m. in.:
możliwość bezzwrotnej spłaty 12 rat kredytu przez państwo
dodatkowy zasiłek opiekuńczy oraz zasiłek losowy w wysokości 1000zł na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci
bezzwrotne wsparcie finansowe do 100% kosztów przedsięwzięcia
urlop „na żądanie” dłuższy o 4 dni
możliwość wydłużenia czasu wypłacania wynagrodzenia dla pracownika podczas jego usprawiedliwionej nieobecności związanej z powodzią
możliwość skorzystania z wizyty u psychologa bez potrzeby otrzymania skierowania
przedsiębiorca może złożyć wniosek do ZUS o wsparcie w wysokości poniesionej przez niego szkody
przedsiębiorca otrzyma zwrot kosztów za nieobecność pracowników do 20 dni
nadgodziny wypracowane przez strażaków zostaną opłacone bez limitu
w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej, nie będzie obowiązywał zakaz handlu w niedzielę w zakresie rozładowywania, przyjmowania i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby
osoby poszkodowane przez powódź, które otrzymały lub otrzymają tzw. zasiłek powodziowy dostaną dodatkowo zasiłek w wysokości 1 tys. zł w celu pokrycia kosztów zużycia energii bądź zakupu paliwa do agregatów w związku z koniecznością osuszenia mieszkania lub domu.
#powódź #DolnyŚląsk #BystrzycaKłodzka #StronieŚląskie #LądekZdrój #Kłodzko #Bardo #ZąbkowiceŚląskie #Wałbrzych #Dzierżoniów #Świdnica #Radków #Sejm #MonikaWielichowska #WicemarszałekWielichowska








