???? Odra. Nasze wspólne dobro. Przez władzę zaniedbane i zapomniane. Po ubiegłorocznej katastrofie szykują się kolejne problemy. Alarmują o tym ludzie rzeki. Alarmują naukowcy i samorządowcy. Niepokoją wędkarze, przedsiębiorcy i nadodrzańscy mieszkańcy. Dlatego złożyłam poselską interpelację, w której domagam się od rządu informacji, bo nawet tych nie mamy. Dlatego też wczoraj przyjęliśmy uchwałę Platforma Obywatelska Region Dolnośląski

I N T E R P E L A C J A w sprawie: konieczności podjęcia działań zapobiegających kolejnej katastrofie ekologicznej na Odrze

Pani Minister, w Januszkowicach, woj. opolskie, w tzw. starorzeczu Odry znaleziono 150 sztuk śniętych ryb. Kolejne śnięcia w zbiorniku Czernica. Łącznie do tej pory odłowiono 500 kg śniętych ryb. To niepokojące informacje. Od początku tego roku na wodach Kanału Gliwickiego notowane są także niepokojące dane o wzrastających parametrach sprzyjających sinicom. Ich rozwój postępuje.

Społecznicy, wędkarze na własną rękę dokumentują katastrofę i zlecają do badania próbki wody.Za złote algi odpowiada głównie przemysł górniczy oraz ścieki komunalne, które odprowadzane są do Odry i jej dopływów.

Odra osłabiona ubiegłoroczną katastrofą, nie poradzi sobie sama z silnymi toksynami alg złocistych.Potrzebne są długofalowe rozwiązania.

Pani Minister,

???? Kiedy rząd podejmie działania w sprawie nadciągającej katastrofie na Odrze i w Kanale Gliwickim?

???? Dlaczego w ciągu 9 miesięcy od katastrofy na Odrze nie cofnięto żadnych pozwoleń wodno-prawnych na spuszczanie ścieków przemysłowych do rzeki?

???? Co rząd zrobił w kwestii zapowiadanej przez Panią Minister w sierpniu ubiegłego roku „budowy instalacji oczyszczania wód poprzemysłowych na Odrze”? Na jakim etapie obecnie jest inwestycja?

???? Co zrobił zespół ekspertów, aby zapobiec być może kolejnej, być może zbliżającej się katastrofie ekologicznej nad Odrą?

???? Dlaczego rząd nie podejmuje współpracy z Polskim Związkiem Wędkarskim?

???? Dlaczego w budżecie państwa nie ma przewidzianych środków na rewitalizację Odry?

???? Co w najbliższym czasie zamierza zrobić rząd, aby zapobiec nadciągającej katastrofie ekologicznej?

???? Kiedy rząd wzmocni system monitoringu wód?

???? Kiedy rząd usprawni system informowania o zagrożeniach i wczesnego ostrzegania?

???? Kiedy rząd zweryfikuje plany regulacji i kanalizacji Odry, których realizacja zagraża kolejnym załamaniem ekosystemu Odry?

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Widzimy się 4 czerwca

2023-06-01

To co PIS zrobił jest destrukcyjne dla demokracji i długo będziemy odpracowywać naszą pozycję […]

Niespełnione obietnice

2023-05-31

KPRM. Niespełnione obietnice Morawieckiego. Czas rozpocząć ich rozliczanie.

Lex Tusk

2023-05-30

Nie tylko prawnicze autorytety, jakim bez wątpienia jest profesor Strzembosz, także Departament Stanu USA […]