Sejm. Miał ruszyć dziś. Mieliśmy procedować ważne dla ludzi ustawy. Przepisy, które miały pomóc ludziom przetrwać. Ale posiedzenie Sejmu #PIS odwołał. Za to rozpoczynamy twardy lockdown – wczoraj ogłosił go premier zostawiając Polaków bez pomocy. Branże gastronomiczna, kulturalna, hotele, kluby fitness, właściciele sklepów w galeriach są pozbawieni pomocy.

Jesteśmy w dramatycznej sytuacji. Rząd nie wykorzystał tych miesięcy na przygotowanie gospodarki, infrastruktury, szpitali, sprzętu, medycznego personelu do kolejnej fali pandemii. Choć wiedział, że nadejdzie. Zamiast przygotować strategię słyszeliśmy, że nie ma sie czego bać, że wirus jest w odwrocie. Rząd nie skorzystał też z naszych projektów, które gdyby zostały przyjęte w momencie ich składania – dziś bylibyśmy w mniejszym niebezpieczeństwie. Złożyliśmy 19 projektów ustaw dotyczących walki z #COVID. Setki poprawek do procedowanych ustaw. Wszystko lądowało w koszu. Wszystko. Premier ogłosił strategię 3.0 walki rządu z Covidem. Tylko ja pytam: gdzie podziała się strategia 1.0 i 2.0 ? Gdzie? Chyba wszyscy ją przeoczyliśmy.
Nigdy nie było żadnej strategii, nie było nawet planu, który powinien być jasny, czytelny, kompleksowy, komunikowany obywatelom i realizowany. Bo przez ostatnie miesiące nie było ważniejszych działań do podjęcia. Tu chodzi o zdrowie i życie. O nasze bezpieczeństwo. Nie można zarządzać kryzysem na konferencjach prasowych, nie można podpalać Polski, która w obronie swoich praw wychodzi na ulicę i protestuje. A tak sie stało. Wicepremier od bezpieczeństwa podpalił emocje w szczycie pandemii, choć wiedział, że kobiety nie oddadzą swoich praw walkowerem. Doskonale to wiedział. A pomimo tego, zrobił to. I mam nadzieję, że przyjdzie czas, że za to odpowie. On, reszta rządu i większość parlamentarna. Nie można podejmować decyzji w chaosie nie słuchając lekarzy i ekspertów. Zadziało się wiele złego, dlatego dziś jesteśmy świadkami wielu nieprawidłowości, wielu dramatów, a nasz strach jest coraz większy. Wielu ludzi czeka na prawne rozwiązania. Jesteśmy gotowi do pracy. Choćby zaraz. Z części naszych propozycji można skorzystać. Są gotowe. Na wdrożenie większości jest już niestety za późno …
Ale część z nich trzeba wprowadzić w życie. Do roboty posłowie #PIS ! Do roboty rządzie! Polacy w obliczu zagrożenia bankructwem czekają dziś na konkrety. Rząd, ze względu na wewnętrzne problemy, kapituluje i odkłada swój obowiązek pomocy Polkom na później. Nie możemy na to pozwolić.
Złożyliśmy dziś wniosek do marszałek Sejmu o pilne zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia. W tym coraz trudniejszym czasie nie można zostawić ludzi bez pomocy. Czekamy na #PiS, który nie przyszedł dziś do pracy.
 
W załączeniu nasze projekty ustaw, gdyby ktoś chciał do nich zerknąć.
 
Monika Wielichowska
Poseł na Sejm RP

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Raport z minionego tygodnia

2022-07-25

Raport z minionego tygodnia. Wakacje? Nic z tych rzeczy. Pracujemy nad sprawami, które docierają […]

Raport z minionego tygodnia

2022-07-18

Poniedziałek w regionie. Spotkałam się z mieszkańcami osiedla przy ul. Słonecznej w Szczytnej. Rozmowy […]

Raport z Minionego Tygodnia

2022-07-11

Poniedziałek w biurze i w regionie, czas na sprawy bieżące, które są dla mnie […]