#POMOCteraz ! Branże gastronomiczna, kulturalna, hotele, kluby fitness, właściciele sklepów w galeriach apelują o pomoc. Zostali pozbawieni pracy i pomocy. Z jednej strony premier #Morawiecki ogłasza lockdown i dodatkowe obostrzenia z powodu pandemii, z drugiej #PIS przesuwa posiedzenie Sejmu o 2 tygodnie!

Przedsiębiorcy nie mogą czekać na ustawy i pomoc ! KŁAMSTW Morawieckiego podczas ciągłych konferencji prasowych nie da się już słuchać! #PomocTeraz !
W związku z tym, że branże zamknięte apelują o pomoc, że posiedzenia Sejmu nie ma, w imieniu przedsiębiorców apeluję do rządzących! Waszym obowiązkiem jest pomoc!
Obostrzenia rządu związane z pandemią spowodowały zamknięcie klubów fitness, hotelarstwa, gastronomii, branży spotkań i wydarzeń. Czas narastającej epidemii uniemożliwił organizację eventów, w tym m.in. konferencji, targów, kongresów, wydarzeń artystyczno-rozrywkowych. Koncertów, festiwali muzycznych. Bez pracy zostały firmy z zaplecza technicznego tych wydarzeń.
Branża, która skupia się m.in. w Izbie Gospodarczej Gastronomii Polskiej, Izbie Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Polskiej Federacji Fitness, Radzie Przemysłu Spotkań i Wydarzeń, apelują o:
– Umorzenie w 100% subwencji PFR dla firm z sektora branż dotkniętych ograniczeniami.

Branże zamknięte wnoszą o całkowite umorzenia subwencji PFR dla przedsiębiorstw z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50% w dowolnych dwóch miesiącach, od lipca 2020 r. do zakończenia stanu epidemicznego.
– Dodatkowy nabór subwencji PFR dla branż dotkniętych ograniczeniami.

Branże apelują o ponowny nabór wniosków do PFR dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek przychodów rok do roku o minimum 50%, w dowolnych 4 miesiącach, od lipca 2020 do zakończenia stanu epidemicznego, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników.
– Rekompensaty za okres ograniczenia działalności przedsiębiorstw.

Branże apelują o dofinansowanie działalności w wysokości 50% przychodów, odpowiadających analogicznemu okresowi z 2019r. przez czas trwania ograniczenia działalności danej branży.
– Zawieszenie spłat kredytów/leasingów.

Branże zamknięte wnoszą o zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych/rat leasingowych dla firm z sektora najbardziej poszkodowanych branż, mogących udowodnić spadek dochodów rok do roku o minimum 50% w dowolnych dwóch miesiącach od września 2020 r.
– Dalsze dofinansowanie kosztów pracy.

Branża zamknięta proponuje dofinansowanie do obniżonego wynagrodzenia do 80% etatu, w wysokości 40% pierwotnego wynagrodzenia. Dofinansowanie przestojowego w przypadku obniżenia wynagrodzenia o 50%, w kwocie minimalnego wynagrodzenia (w okresie od października 2020 r. do marca 2021 r.) lub przez okres zamknięcia branży. Ponadto branża zamknięta apeluje o jeden miesiąc na ponowny „rozruch” przedsiębiorstwa. Ponadto wnosi się o abolicję składek ZUS oraz postojowe (w tym dot. umów cywilnoprawnych) w okresie od 1 listopada 2020 r. do 31 marca 2021 r. dla wszystkich przedsiębiorstw z branż zamkniętych (w tym włączanie dodatkowych PKD) jak m. In. 73.11.Z dot. szczególnie agencji eventowych oraz firm realizujących zabudowę targową.
– Wprowadzenie kryterium spadku obrotów do zastosowania we wszystkich formach pomocy ze strony państwa wraz z identyfikacją poprzez PKD branży/przemysłu szczególnie dotkniętego przez kryzys.

Branża zamknięta apeluje o zastosowanie kryterium spadku obrotów połączonego z określonym kodem PKD lub oświadczeniem przedsiębiorcy dot. funkcjonowania w branży, która poprzez ograniczenia ze strony administracji państwowej poniosła i ponosi dodatkowe straty.
 
Sytuacja polskich firm branży zamkniętej jest dramatyczna. Konieczne jest podjęcie działań zapewniających pomoc i wsparcie w tym trudnym dla branży czasie.
Interpelacja złożona !
Monika Wielichowska
Poseł na Sejm RP

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Raport z minionego tygodnia

2022-07-25

Raport z minionego tygodnia. Wakacje? Nic z tych rzeczy. Pracujemy nad sprawami, które docierają […]

Raport z minionego tygodnia

2022-07-18

Poniedziałek w regionie. Spotkałam się z mieszkańcami osiedla przy ul. Słonecznej w Szczytnej. Rozmowy […]

Raport z Minionego Tygodnia

2022-07-11

Poniedziałek w biurze i w regionie, czas na sprawy bieżące, które są dla mnie […]