Raport z minionego tygodnia

Raport z minionego tygodnia. Wakacje? Nic z tych rzeczy. Pracujemy nad sprawami, które docierają do biura poselskiego.

? Poniedziałek w regionie. Do miasta w ramach Festiwalu Góry Literatury zawitały panele dyskusyjne Tour de Konstytucja, w których wzięłam udział. A wraz z nimi porady prawne i rozmowy m.in. z Igorem Tuleyą, Zbigniewem Hołdysem.

? W poniedziałek również Policjantki i Policjanci z powiatu kłodzkiego przyjmowali życzenia, gratulacje i podziękowania za swą służbę. W tym wyjątkowym dniu za pośrednictwem Dyrektor życzyłam wszystkim funkcjonariuszkom, funkcjonariuszom i pracownikom cywilnym sukcesów w służbie Państwa, Prawa i Obywateli. Osobiście wszystkim Policjantkom i Policjantom z okazji Święta Policji, które przypada 24 lipca życzę, abyście nigdy nie musieli dokonywać wyboru: służyć ludziom czy partii.

? Od wtorku byłam w Warszawie. Sejmowy tydzień rozpoczął się od posiedzeń Komisji Sejmowych.

? We wtorek i środę na posiedzeniach Komisji Zdrowia i Komisji Finansów Publicznych, zajęliśmy się:

⬇️ rozpatrzeniem rządowego dokumentu „Narodowa Strategia Onkologiczna – Sprawozdanie za rok 2021” (druk nr 2330);

⬇️ przedstawieniem przez Ministra Zdrowia pana Adama Niedzielskiego informacji na temat podejmowanych lub planowanych działań w zakresie rozbudowy sieci oddziałów kardiologii interwencyjnej i współpracujących z nimi oddziałów kardiochirurgii w aspekcie dostępności i kompleksowego zabezpieczenia pacjenta;

⬇️ informacją dotycząca przeglądu ustaleń Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej.

Odbyło się również pierwsze czytanie: rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2427

? We wtorek w Sejmie spotkałam się z Młodymi Demokratami z Dolnego Śląska. Młodzi, mądrzy, szukający odpowiedzi. Takie spotkania zawsze są budujące i inspirujące. Serdecznie dziękuję Młodzi Demokraci Dolny Śląsk za dyskusję. Do zobaczenia na Dolnym Śląsku!

? Środa, Sejm. Komisja Zdrowia. Na nasz wniosek odbyło się posiedzenie Komisji Zdrowia: „Przedstawienie przez Ministra Zdrowia informacji na temat podejmowanych lub planowanych działań w zakresie rozbudowy sieci oddziałów kardiologii interwencyjnej i współpracujących z nimi oddziałów kardiochirurgii w aspekcie dostępności i kompleksowego zabezpieczenia pacjenta”. Przedstawiałam wniosek i podsumowałam informację.

Całość dostępna jest pod adresem:

?https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje.xsp…#

?https://www.facebook.com/…/pcb…/1089939245278002

?https://www.facebook.com/…/pcb…/559737129034702

? Środa. W Sejmie mówiłam o CPK. Do tej pory Centralny Port Komunikacyjny pochłonął 243 mln złotych. To ćwierć miliarda straty. Rośnie liczba zatrudnionych. Rosną koszty wynagrodzeń. Średnia pensja prawie pięciuset pracowników to 13 tysięcy brutto. A 3-osobowy Zarząd zarobił w 2021 roku ponad 2 miliony złotych. Za to Tak. Dwa miliony złotych. No cóż. Takie kwoty przyprawiają o zawrót głowy. Tak olbrzymie zarobki potrafią na CPK patrzeć w różowych okularach.Ani Kaczyńskiemu ani ministrowi Horale nie jest strasznaani pandemia, ani najwyższa od 25 lat inflacja, ani wszechobecna drożyzna wszystkiego, ani wojna w Ukrainie, która nie wiadomo kiedy i jak się skończy. PISu nie interesuje jak po tym wszystkim będzie wyglądał lotniczy rynek. Dziś warunki geopolityczne są mocno niekorzystne, a na horyzoncie jeszcze więcej niewiadomych. O jednym władza PIS zapomniała i jest na argumenty niewzruszona. Nie rozdała Polkom i Polakom różowych okularów przez które można spojrzeć z optymizmem. Nie wzrusza was los Polek i Polaków, których w imię swojej megalomanii niszczycie całe życie. Ludzie protestują, ludzie płaczą i przeżywają dramaty, bo PIS chce zrównać z ziemią tysiące domów, wysiedlić kilkadziesiąt tysięcy ludzi i zniszczyć wiele miejscowości które znikną z mapy. Ludzi brutalnie PIS chce wywłaszczyć proponując im rażące zaniżanie odszkodowań które wynoszą 30 40 % wartości ich majątku, na który pracowali całe życie. Chce zaapelować do wszystkich Polek i Polaków.Domagajcie się rzetelnej debaty, politykom PISu zadawajcie pytaniazainteresujcie się CPK ! Bo to WY, to MY wszyscy. My, nasze dzieci i wnuki będziemy spłacać CPK.

?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/757267215478233

? Sejm nocą, kiedy Wy już pewnie spaliście. Po 30 sekund dał nam czasu na wystąpienie wczoraj wicemarszałek Terlecki z #PIS, byśmy w Waszym imieniu mogli domagać się od przedstawicielki rządu, minister Moskwy Waszych praw do równego dostępu do ciepłego mieszkania i wody. Po 30sekund. Próbowałam. Nie chcą słuchać. Spróbujcie Państwo sobie włączyć stoper i sprawdzić, że nic nie można powiedzieć.Wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych jest wykluczonych z rekompensat za ciepło dostarczane gazem. Bo rząd wdrożył ustawę niesprawiedliwą społecznie, wadliwą i przede wszystkim dziurawą.Pani minister zapytam raz jeszcze – czego jeszcze w tym temacie nie rozumiecie i dlaczego nic z tym nie robicie?

25 lutego br. Koalicja Obywatelska do laski marszałkowskiej złożyła projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo energetyczne. Jestem jego wnioskodawczynią. Nowelizacja zrównoważy prawo do rekompensat, do ciepłego mieszkania, umożliwi pomoc wykluczonym ze wsparcia.To bardzo oczekiwana nowelizacja nie tylko przez mieszkańców Nowej Rudy, Szczytnej i Nowego Tomyśla. Projekt od miesięcy leży w komisyjnej zamrażarce.W czwartek złożyliśmy tożsamą poprawkę do procedowanego projektu ustawy. Ona umożliwi udzielenie pomocy wszystkim gospodarstwom domowym, a nie tylko niektórym. Nie czekajcie na ludzkie dramaty.Po raz kolejny żądam od rządu podjęcia pracy i naprawienia tego, co zepsuliście.Nasz projekt ustawy, który naprawi wasze błędy i przywróci przede wszystkim sprawiedliwość społeczną.W środę złożyliśmy tożsamą poprawkę.Przyjmijcie naszą nowelizację.Ona umożliwi udzielenie pomocy wszystkim gospodarstwom domowym, a nie tylko niektórym.Tyle dokładnie udało mi się powiedzieć.

?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/996424597700439

? Sejm, czwartek. Ludzie! Pytajcie posłów i senatorów PIS ze swoich okręgów wyborczych!

?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/1064326654458879

Czwartek, Sejm. Węgla nie ma. Ani taniego. Ani drogiego. Nie ma żadnego. Za to będzie dodatek do węgla, który w przeciwieństwie do węgla da się dodrukować. Jeśli węgla nie będzie, pozostanie zbieranie chrustu, a gdy jego zabraknie Polacy będą palić czym popadnie. Jeśli macie ciepło w domu i ciepłą wodę dzięki zasilaniu brykietem, peletem, koksem, olejem opałowym, gazem LPG i biomasą. Jeśli mieszkacie w spółdzielni mieszkaniowej lub we wspólnotach to dodatku NIE dostaniecie. Bo dodatek jest tylko do węgla. Takie nierówne prawo przygotował rząd. Złożyliśmy poprawkę, która naprawia złe i dziurawe prawo przygotowane przez #PIS. Przygotowaliśmy poprawkę, która przywraca równe traktowanie wszystkich gospodarstw domowych w Polsce, niezależnie od tego czym są ogrzewane.W piątek głosowanie.To poprawka, która jest zgodna z art. 32 Konstytucji. Mowa w nim o zasadzie równości obywateli wobec prawa. O tym w czwartek była debata nad projektem.

?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/5185689411468836

? Piątek, Sejm. Informacja o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich. Pamiętam jak rok temu tego miejsca z niepokojem mówiłam o przyszłości urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich, kiedy rządzący zamiast osoby godnej zaufania, cieszącej się poparciem społeczeństwa obywatelskiego i osoby niezależnej politycznie chcieli zawłaszczyć urząd i obsadzić go czynnym politykiem, który byłby marionetką w rękach prezesa i partii.Dlatego cieszę się, że dziś w imieniu posłanek i posłów z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej mogę odnieść się do pracy NIEZALEŻNEGO od władzy Rzecznika Praw Obywatelskich.

Do pracy niezależnego od władzy urzędu.Pracy bardzo ważnej w czasie przyzwolenia rządzących na homofobie, antysemityzm, nienawiść i podziały.W czasie kiedy w porządku dziennym dobrze się ma dyskryminacja z różnych względów.Panie rzeczniku jest pan adwokatem wszystkich ludzi.Wchodzi pan w spory i podejmuje czynności zawsze, jeśli naruszana jest wolność i prawa człowieka, kiedy obywatelom i obywatelkom wyczerpią się samodzielne możliwości prawne.

Oczywiście wiele o pracy Rzecznika Praw Obywatelskich mówi statystyka.Ta pokazuje ogrom pracy i ważkości jaką wykonał pan, pana poprzednik profesor Adam Bodnar w 2021 roku wraz ze współpracownikami.Dziękuję za walkę, za działania, za edukacje i za informacje.

Panie Rzeczniku, zdaje się, że pracy będzie Pan miał jeszcze więcej. Bo rządzący przyjęli dziś ustawę o dodatku węglowym społecznie niesprawiedliwą.I wszystko wskazuje na to, że w wielu polskich domach i mieszkaniach będzie tej zimy zimno! Dziś z finansowego wsparcia rządzący wykluczyli miliony Polek i Polaków. Dlatego, że dla celów ogrzewania, NIE używają węgla. Dlatego, że zamienili ogrzewanie na bardziej ekologiczne. Dlatego, że są mieszkańcami budynków wielorodzinnych w spółdzielniach mieszkaniowych i wspólnotach mieszkaniowych zasilanych w ciepło przez kotłownie. Oni wszyscy Panie Rzeczniku ze wsparcia państwa przez rząd zostali wykluczeni. Nasza poprawka, rozszerzająca wsparcie w ogrzewaniu domów i mieszkań nie tylko węglem, ale też brykietem, peletem, koksem, olejem opałowym, gazem LPG i biomasą – przepadła. Mam w głowie artykuł 32 Konstytucji, który mówi o zasadzie równości obywatela wobec prawa. A dokładnie1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. 2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny. Będę zobowiązana, w imieniu wszystkich wykluczonych ze wsparcia Polek i Polaków za informację i stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w tej sprawie. Na koniec. Proszę, by nadal odważnie i aktywnie stał Pan na straży Konstytucji, praw i wolności Obywatelek i Obywateli. By przez cały czas był pan rzecznikiem ludzkich spraw, obrońcą tolerancji, równego traktowania, praworządności, demokracji i samorządności. To niełatwa misja, dlatego w imieniu posłanek i posłów z Klubu Parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej życzę siły i wytrwałości dla Pana i całego zespołu. Dziękuję.

?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/1017545245629945

? Sejm. Piątkowe popołudnie. Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś przedstawiał sprawozdanie z działalności Najwyższa Izba Kontroli (???) za 2021 rok.Z Poseł Michał Szczerba i Ryszard Wilczyński – Poseł na Sejm RP wysłuchaliśmy wystąpienia.Jest dostępne na sejmowej stronie pod adresem:

?https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje.xsp…#

? W minionym tygodniu złożyłam interpelacje poselskie w sprawach :

?refundacji sprzętu stomijnego. 8 lipca br. Ministerstwo Zdrowia opublikowało rozporządzenie, zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zmiany mają być radykalne w zakresie refundacji sprzętu stomijnego. Niestety, proponowane zmiany nie poprawią sytuacji stomików, a w wielu przypadkach mogą ją drastycznie pogorszyć. W interpelacji zapytałam Ministra Zdrowia:

1. Czy resort zdrowia odrzuci projekt i utrzyma obecny sposób refundacji – możliwość indywidualnego doboru zaopatrzenia w określonej wartości refundacji, bez współfinansowania ze strony osób z wyłonioną stomią?

2. Czy resort zdrowia urealni limity refundowanego zaopatrzenia: kolostomia – 450 zł, ileostomia – 600 zł, urostomia – 650 zł?

3. Czy Ministerstwo Zdrowia zapewni dostępność do wysokiej jakości sprzętu stomijnego, z uwzględnieniem spersonalizowanej możliwości doboru zaopatrzenia?

?uwzględnienia urządzenia SIMEOX w liście wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. 8 lipca br. do konsultacji przekazano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Do mojego biura poselskiego zgłaszają się pacjenci z mukowiscydozą, którzy z rozporządzenia dowiedzieli się, że Ministerstwo Zdrowia zwleka z wydaniem decyzji w sprawie pokrycia kosztów zakupu urządzenia do drenażu drzewa oskrzelowego SIMEOX. Polscy pacjenci z mukowiscydozą stworzyli petycję, zawierającą postulat dopisania urządzenia SIMEOX do listy urządzeń wydawanych na zlecenie. Ministra Zdrowia w imieniu wszystkich pacjentów z mukowiscydozą zapytałam: kiedy resort zdrowia uwzględni urządzenie SIMEOX w liście urządzeń wydawanych na zlecenie?

? zakupu zabytkowego kompleksu Schwanen w szwajcarskim Rapperswilu. Portal OKO.press ujawnił, że Instytut Witolda Pileckiego w 2021 roku otrzymał od resortu kultury i dziedzictwa narodowego ponad 155 milionów złotych dotacji na rozmaite inwestycje. Jedną z nich był zakup „zabytkowego kompleksu Schwanen” w szwajcarskim Rapperswilu za 120 mln zł. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapytałam:

1. Jaki był ostateczny koszt zakupu zabytkowego kompleksu Schwanen?

2. Jakie dodatkowe koszty związane z Hotelem Schwanen przewiduje resort Kultury i Dziedzictwa Narodowego?

? potrzeb polskich pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane. W Polsce około 52 tys. osób choruje na stwardnienie rozsiane (łac. sclerosis multiplex, SM). SM to choroba neurologiczna o podłożu autoimmunologicznym, która dotyka głównie osób młodych, w większości kobiet. Przez dziesiątki lat nie było żadnych leków skutecznie hamujących postęp stwardnienia rozsianego.W imieniu Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, jak i wszystkich polskich pacjentów, zapytałam Ministra Zdrowia:

1. Czy polscy pacjenci cierpiący na SM będą mieć dostęp w I linii do skutecznego i bezpiecznego leczenia?

2. Czy resort zdrowia przewiduje wprowadzenie siponimodu do bazy leków refundowanych?

3. Czy resort zdrowia planuje obniżyć wiek kwalifikacji pacjentów do terapii fingolimodem i teryflunomidem do 10 roku życia?

4. Czy Ministerstwo Zdrowia umożliwi leczenie fumaranem dimetylu dzieci od 10 roku życia?

? Sobota w regionie. Mąkolno. Ziemia Ząbkowicka. Jakże miło było mi wrócić na MAGDALENKI, na II Przegląd Dziecięcych Zespołów Dolnego Śląska do Mąkolna.Piękne, barwne, rozśpiewane i roztańczone dziecięce zespoły porwały wszystkich w stronę ludowej tradycji. A do tego smaczne jadło przygotowane przez KGW Mąkolno i KGW Laski dopełniły piękne popołudnie. Serdecznie dziękuję ze spotkanie i rozmowy. Akumulatory po sejmowym ciężkim tygodniu naładowane!

? W minionym tygodniu otrzymałam odpowiedzi na interpelacje poselskie w sprawie:

? utrzymania bezpośredniego połączenia kolejowego ziemi kłodzkiej z Warszawą i Gdynią https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT…

? projektu ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych z dnia 1.04.2022 r. https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT…

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Widzimy się 4 czerwca

2023-06-01

To co PIS zrobił jest destrukcyjne dla demokracji i długo będziemy odpracowywać naszą pozycję […]

Niespełnione obietnice

2023-05-31

KPRM. Niespełnione obietnice Morawieckiego. Czas rozpocząć ich rozliczanie.

Lex Tusk

2023-05-30

Nie tylko prawnicze autorytety, jakim bez wątpienia jest profesor Strzembosz, także Departament Stanu USA […]