Poniedziałek w biurze, następnie kierunek Warszawa.

? Polacy nie mogą bać się kolejnych rachunków. Ani za gaz, ani za prąd! Państwo musi chronić Obywateli przed szalejącą drożyzną! Dlatego maksymalna cena gazu musi wynieść 400 zl/MWh dla firm, a 20 gr/kWh dla gospodarstw domowych. ? Jeśli chodzi o ceny prądu. Nie ma żadnego istotnego powodu, żeby nie utrzymać pułapu cen, decyzją państwowych regulatorów, na poziomie nie wyższym niż 600 zł za MWh dla firm i około 45 gr za kWh dla konsumentów indywidualnych. Polacy muszą być zabezpieczeni przed szalejąca drożyzną!

? Wtorkowe wystąpienie Donalda Tuska podczas Konferencji NATO

?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/1348375735694986

? Patriotyczna PIS ławka. Nie wiem, czy ją spotkaliście na swojej drodze. Ja tak. To ławka na miarę rządów PIS. Jest tak ohydna i niefunkcjonalna, że trudno obok niej było mi dziś przejść obojętnie.Strach było wejść na tą trzeszczącą i obskurną instalację „patriotycznej PISowskiej ławki”. Ławki, która nie jest przystosowana do potrzeb rodziców z małymi dziećmi, nie jest przystosowana dla osób niesamodzielnych. Dla seniorów też nie jest. Nie jest dostosowana do żadnych potrzeb.Koszt tego 1 (słownie: jednego) bubla to 100 tys. złotych. Te instalacje nie tylko trzeszczą, one się rozlatują. Wygrał z nimi pierwszy lepszy deszcz. Ponoć mają zniknąć z końcem listopada, choć nie wiem, czy do tego czasu wytrzymają. Kto za nie zapłacił? Pan zapłacił. Pani zapłaciła. Wszyscy zapłaciliśmy.Najpierw były ławki niepodległości – pamiętacie? Teraz są ławki patriotyczne. A wszystko to w dobie szalejącej drożyzny, inflacji, mega rachunków za prąd i gaz, braku węgla ….. wszechobecnych i dotykających nas kłopotów.Ot mają rozmach za nasze … tyle tylko że te ławki do listopada po prostu zgniją.No cóż…. to ławki „na skalę naszych możliwości, że odpowiadają one żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. Że otwieramy nimi oczy niedowiarkom. Patrzcie – mówimy – to jest nasze, przez nas wykonane, i to nie jest nasze ostatnie słowo” . (MIŚ). No nie da się tego w żaden sposób obronić. A! Jeszcze jedno. Jeśli zdążycie usiąść na tym bublu to radzę przeczytać instrukcję! Uprzedzam. Jest dłuuuuga! Jeśli Wam się nie chce – przeczytał ją Donald Tusk ?https://m.youtube.com/watch?v=Q7ynFKTX4Sw

? Wszystkie samorządy w Polsce przecierają oczy ze zdumienia, dostając od państwowych spółek nowe prognozy rachunków. Te sięgają 400%, 500% a nawet 600% więcej. To rozbój w biały dzień. To wyrok na samorząd. To konieczność cięć inwestycji, dotacji dla NGO, kultury, sportu. To konieczność wyłączania oświetlenia i zamykania szkół.

? Konferencja prasowa Donald Tusk w Radomiu: https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/865497987773632 „Wysokie ceny rachunków za prąd uderzają w samorządy! Dziś spotkałem się z Prezydentem Radomia, który opowiedział mi o szokujących podwyżkach.Tutaj podobnie jak we Wrocławiu, Koszalinie czy Poznaniu, rachunki za prąd dla miejskich przedsiębiorstw, szpitali, szkół, przedszkoli i żłobków wzrosną nawet do 900%. Nic dziwnego, że dyrektorzy wielu szkół już dziś mówią otwarcie, że przy tych cenach energii, jakie proponują państwowe spółki, nasze dzieci znów będą musiały uczyć się zdalnie z domów.W sytuacji, w której tysiące Polaków martwi się o przeżycie tej zimy, spółki energetyczne notują rekordowe, miliardowe zyski. Jednak ludzi władzy, którzy zgarniają te miliony, drożyzna nie dotyka, ich takie sprawy nie interesuje. Gwarantuję. Ta zima będzie ich ostatnią”.

? Od piątku przez cały weekend trwał #MeetUpPO we Wrocławiu. Wiele ciekawych paneli i dyskusji. Zapraszam do obejrzenia relacji ze spotkania z Donaldem Tuskiem. ?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/398218805831232

? W minionym tygodniu złożyłam interpelacje poselskie w odpowiedzi na apele, które wpłynęły do mojego biura poselskiego.

? Interpelacja do Ministra Infrastruktury w sprawie podjęcia działań zmierzających do bieżącego utrzymania cieków wodnych, przepływających przez Gminę Nowa Ruda.

Rada Miejska w Nowej Rudzie wystosowała apel, który jest odpowiedzią na to, że w ostatnich latach w korytach cieków wodnych, przepływających przez teren Gminy Miejskiej Nowa Ruda zaobserwować można niepokojące zjawisko. W czasie suszy koryta potoków zarastają roślinnością trwałą, samosiejkami drzew i krzewów, co powoduje znaczne zmniejszenie przepustowości koryt. Niestety, na wielokrotne monity w sprawie systematycznego czyszczenia cieków wodnych przez Wody Polskie, Gmina Miejska Nowa Ruda otrzymuje odpowiedź odmowną.

W związku z tym zapytałam Ministra:

1. Kiedy resort, który nadzoruje Wody Polskie oraz RGW we Wrocławiu, zwiększy środki finansowe na bieżące utrzymanie koryt potoków oraz zwiększy środki finansowe na realizację zadań inwestycyjnych?

2. Kiedy resort zajmie się przygotowaniem przepisów, które umożliwią samorządom gminnym współpracę z Wodami Polskimi w zakresie bieżącego utrzymania cieków wodnych w granicach swoich gmin?

3. Kiedy resort weźmie pod uwagę umożliwienie osobom fizycznym oraz Ochotniczej Straży Pożarnej przeprowadzanie czyszczenia koryt potoków w zamian za pozyskanie materiału drzewnego pod nadzorem Wód Polskich?

? Interpelacja do Premiera RP w sprawie uwzględnienia krytych pływalni i basenów w rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw.

Do mojego biura poselskiego wpłynął apel Stowarzyszenia Polskie Aquaparki i Pływalnie, skupiającego w swoich szeregach ponad 130 aquaparków i ponad 1000 pływalni, co za tym idzie tysiące miejsc pracy, setki firm współpracujących i miliony klientów, kilka miliardów inwestycji, także z pieniędzy unijnych.Stowarzyszenie z przykrością i rozczarowaniem przyjęło informację, że w rządowym projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, w katalogu podmiotów wrażliwych, które mają zostać objęte pomocą, nie znalazły się obiekty sportowo-rekreacyjne.W związku z tym zapytałam Premiera, czy rząd uwzględni branżę sportowo-rekreacyjną, w tym polskie aquaparki i pływalnie (niezależnie od formy prawnej ich funkcjonowania) wśród podmiotów, którym przysługiwałaby pomoc w ramach planowanych „szczególnych rozwiązań w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw”?

? Interpelacja do Premiera RP w sprawie projektu zmian w ustawie o dochodach JST.

Związek Miast Polskich i Unii Metropolii Polskich zajęło stanowisko w sprawie projektu zmian w ustawie o dochodach JST. Projekt oznacza przejście do ręcznego sterowania finansami JST, opartego o arbitralne decyzje urzędników, którzy w żadnym stopniu nie konsultują ich z JST. Związek w swoim stanowisku zwraca uwagę, że projekt nie stanowi dodatkowego wsparcia finansów JST – jest tylko przesunięciem o kilka miesięcy przekazania kwot, które byłyby należne JST w 2023 r., według wprowadzonego w 2021 r. ryczałtowego mechanizmu redystrybucji udziałów w PIT, z wyrównaniem subwencji rozwojowej.

W związku z tym zapytałam Premiera:

1. Dlaczego projekt o dużym znaczeniu dla finansów JST został przekazany do Sejmu bez zachowania trybu określonego w przepisach, w tym be opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego?

2. Kiedy rząd wprowadzi zmianę w projekcie i zamiast przesunięcia o kilka miesięcy przekazania kwot, które byłyby należne JST w 2023 r., obejmie JST, realizujące podstawowe usługi publiczne dla obywateli, osłoną inflacyjną z budżetu centralnego, analogicznie do osłony antyinflacyjnej innych sektorów?

3. Kiedy rząd przeznaczy dodatkowe środki z budżetu centralnego na osłonę obywateli przed skutkami inflacji oraz kryzysu energetycznego?4. Kiedy rząd przywróci systemowy kształt zasilania finansowego JST i zrekompensuje skutki wprowadzanych od 2019 roku kolejnych zmian w podatki PIT?

? Interpelacja do Premiera RP w sprawie dramatycznej sytuacji polskich przedsiębiorców w związku z wzrostem cen gazu ziemnego i energii elektrycznej.

Do mojego biura poselskiego z prośbą o interwencję zwróciła się Grupa Tubądzin – jeden z czołowych przedstawicieli polskiej branży płytek ceramicznych, zatrudniająca ponad 13 tys. osób, a wraz z firmami kooperującymi – zapewniająca zatrudnienie kilkudziesięciu tysiącom osób.W związku z drastycznymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej, zagrożone staje się dalsze istnienie rodzimego przemysłu płytek ceramicznych. Branża apeluje, że brak zdecydowanych działań doprowadzi do ekonomicznego upadku przedsiębiorstw, zwolnień pracowników na trudną do przewidzenia skalę i bardzo bolesnych następstw społeczno-gospodarczych.

Zapytałam Premiera, czy w obecnej kryzysowej sytuacji rząd wprowadzi dla przedsiębiorców maksymalne ceny gazu ziemnego i energii elektrycznej, na poziomie zbliżonym do cen taryfowych ustalanych dla gospodarstw domowych?

? Zapytanie do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie setek tysięcy ton odpadów, które trafiają na Dolny Śląsk z całej Polski.

Codziennie na Dolny Śląsk zwożone są odpady z całej Polski. Zmiana prawa i zniesienie regionalizacji w zakresie gospodarowania odpadami, sprawiły, że na Dolny Śląsk trafiają odpady, m.in. z województwa śląskiego, małopolskiego, opolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego. Rosnące hałdy śmieci na Dolnym Śląsku to druga po Odrze katastrofa ekologiczna. Dolny Śląsk staje się śmietnikiem Europy. Władza powinna dbać o środowisko, o każdy region Polski, a przede wszystkim o zdrowie i bezpieczeństwo obywateli.

W związku z tym zapytałam Minister Klimatu:

1. Kto odpowiada za kolejną po Odrze katastrofę ekologiczną na Dolnym Śląsku?

2. Kto wydał pozwolenia na zwożenie śmieci z całej Polski na teren Dolnego Śląska?

3.Co się dzieje z odpadami, które są zwożone na Dolny Śląsk z całej Polski?

4. Czy resort środowiska i klimatu przeprowadza kontrole w zakresie gospodarowania odpadami w Polsce? Jeśli tak, kiedy i gdzie ostatni raz zostały przeprowadzone oraz jaki był ich wynik?

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Rusza posiedzenie Sejmu

2024-02-21

Rusza posiedzenie Sejmu. W harmonogramie obrad: prace nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, Informacja […]

Sejm i APETYT na życie …

2024-02-20

Otwarcie wystawy o leczeniu żywieniowym pod moim patronatem zainaugurowało pierwsze posiedzenie parlamentarnego Zespołu ds. […]

Dyżur w Nowej Rudzie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich

2024-02-20

Po dyżurach w Nowej Rudzie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich podczas których wczoraj spotkałam się […]