Raport z minionego tygodnia

🔵 Poniedziałek nieco inny niż zazwyczaj, bo w Warszawie, gdzie odbyliśmy spotkanie z przedstawicielami mikroprzedsiębiorców różnych branż. To była ważna rozmowa dotycząca przyszłości jednoosobowych, małych i średnich działalności gospodarczych, które w dobie tzw. Polskiego Ładu, inflacji, drożyzny, wysokich cen energii często są na skraju wydolności. „Pracujemy nad rozwiązaniami – musimy być gotowi do decyzji już w pierwszych dniach po zmianie władzy. PiS to przejściowy problem”. – mówił na spotkaniu Przewodniczący Donald Tusk.

🔵 Wtorek, Nowa Ruda. Czy wiesz, że w Polsce jest zapaść demograficzna, jakiej nie było od czasów II wojny światowej? Czy wiesz, że niepłodność dotyka 3 mln Polek i Polaków w wieku prokreacyjnym? Czy wiesz, że bezpłodność jest postępującą chorobą cywilizacyjną? Chcemy pomóc młodym ludziom, by mogli być rodzicami. Dlatego 18 listopada ub.r. ruszyliśmy ze zbiórką podpisów pod Obywatelskim Projektem Ustawy #TakdlaInVitro. W niespełna 3 tygodnie zbiórka przekroczyła 100 tysięcy wymaganych przepisów. Ale pracujemy dalej, bo chodzi nam o znacznie więcej. We wtorek zbieraliśmy podpisy w Nowej Rudzie – Słupcu. Serdecznie zapraszamy do wsparcia. Każdego dnia można wstąpić i podpisać się w moim biurze poselskim w Nowej Rudzie. W wyznaczonych terminach w biurach w Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich, Dzierżoniowie, Wrocławiu. A także wydrukować formularz ze strony: 🌐www.takdlainvitro.pl wypełnić z rodziną, sąsiadami, współpracownikami i dostarczyć do mnie. Serdecznie zapraszam!

🔵 Wtorek, Lublin, poszerzona Rada Powiatu PO. Każdy wyjazd, każde spotkanie w terenie, które niesie rozmowę, dyskusję, szukanie najlepszych rozwiązań dotyczących Polski, które będziemy wdrażać w życie po przegranej PISu jest bardzo ważna. We wtorek w Lublinie rozmawialiśmy o Krajowym Planie Odbudowy, o kamieniach milowych, które nie są spełnione, a przecież konieczne do zrealizowania, jeśli chcemy otrzymać pieniądze z #KPO. Pieniądze, które są potrzebne samorządom, polskim przedsiębiorcom, organizacjom pozarządowym. Nam wszystkim. Rozmawialiśmy o #takdlainvitro, o kłopotach samorządów, o aktualnej politycznej sytuacji w kraju. Wysłuchaliśmy głosu młodzieży.

🔵 Środa, Sejm. ZAWÓD KOSMETOLOG. W środę prowadziłam w Sejmie spotkanie – wysłuchanie zorganizowane przez Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska o regulacji zawodu kosmetologa. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele kosmetologów z całej Polski, którzy są zrzeszeni w Izbie Kosmetologów, w Stowarzyszeniu Na Rzecz Rozwoju Kosmetologii, Koalicji Dla Bezpieczeństwa i Rozwoju Kosmetologii. Spotkanie odbyło się z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju i Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Z uwagą wysłuchaliśmy głosów przedstawicieli kosmetologów. Szczególnie tych głosów, które mówiły o gruntownym przygotowaniu do zawodu kosmetologa podczas 5 letnich studiów, które mówiły o tym, że rynek sam się kształtuje, że klient sam wybiera. Także tych, które mówiły: chcemy się rozwijać, chcemy inwestować, chcemy zatrudniać. Ale bez regulacji prawnych zawodu nie będzie żadnego rozwoju. Bo zawód, który jest zawieszony w próżni nie pozwala na kredyty, leasingi i pozytywnym myśleniem o przyszłości. Raczej kieruje myślenie o likwidacji działalności. Jeśli zabierze się kosmetologów „narzędzia pracy” to po pierwsze obniży się dostęp do usług, po drugie zwiększą się ceny, po trzecie zwiększy się szara strefa co przyniesie spadek wpływów do budżetu państwa. Uważam, że nad projektem o regulacji zawodu kosmetologa, który jest w resorcie rozwoju powinny równocześnie pracować: resort zdrowia i resort nauki i szkolnictwa wyższego. My również chcemy pracować nad projektem. Podczas prac będę szczególnie zwracać uwagę na to, by doświadczenie, jakość pracy, budowanie świadomości klientów gdzie i na jakie zabiegi się zgłaszają oraz to, że nie można prawem zamykać prawa wyboru były tymi czynnikami, które stworzą dobre prawo. Dzisiejsze spotkanie – wysłuchanie było kolejnym krokiem, dołożeniem cegiełki do uregulowania zawodu kosmetologa. My parlamentarzyści, którzy wzięliśmy udział w wysłuchaniu zadbamy o to, by odbiło się echem w ministerstwach, bo żaden zawód nie może być wykonywany w próżni.

🔵 Nowa Ruda. W środę w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowej Rudzie odbyło się spotkanie noworoczne, którego gospodarzem był burmistrz Tomasz Kiliński. Niestety nie mogłam wziąć osobiście udziału w spotkaniu, ponieważ tego dnia jako wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia prowadziłam w Sejmie wysłuchanie dotyczące regulacji zawodu kosmetologa. Dlatego w moim imieniu Marta Műller dyrektor mojego biura poselskiego złożyła serdeczne podziękowania za dotychczasową współpracę oraz za wszelkie działania przyczyniające się do rozwoju miasta. Życzyła wszystkim wciąż tak skutecznego zaangażowania, które owocować będzie dalszym dynamicznym rozwojem Nowej Rudy. Spotkanie było okazją do wręczenia nagród burmistrza. Wyróżnieni zostali młodzi noworudzcy zawodnicy za wspaniałe osiągnięcia sportowe.

🏅Wyróżnienia otrzymali:

Alicja Matuła – Mistrzyni Polski MTB XCR, Kacper Kuczaj – Mistrz Polski w pchnięciu kulą, zawodnik otrzymał powołanie do Kadry Narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na rok 2022/2023, Mikołaj Legieć – zawodnik zwyciężył w Tour de Pologne Junior. Serdecznie gratuluję wyróżnionym!

Wręczono także nagrody za najładniejsze świąteczne oświetlenie. Spotkanie uświetniły występy młodych artystów z sekcji MOKu.

🔵 Środa, Nowa Ruda. Za nami kolejny dzień zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem #Takdlainvitro to kolejne podpisy. Za każdy serdecznie dziękujemy. Oprócz tego, że wychodzimy do Państwa, by spotkać się na ulicach miast w całej Polsce podpis można złożyć w moim podstawowym biurze poselskim w Nowej Rudzie, a także w biurach w Ząbkowicach Śląskich, Dzierżoniowie, Kłodzku i we Wrocławiu. Wszystkie adresy zbiorek dostępne są pod adresem takdlainvitro.pl

🔵 „MATEUSZ, wajchę przełóż”. RAFAKO. Kiedy jest poważny problem to premier powinien wyjść z gabinetu i porozmawiać z ludźmi o ich sytuacji. Inaczej po co komu taka władza? Związkowcy i pracownicy RAFAKO apelują o pomoc. Firmie grozi upadłość. To największy pracodawca w Raciborzu. Blisko 1000 osób może stracić pracę. „Oni niszczą polską myśl techniczną” – mówią. „RAFAKO trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki skarbu państwa, było zniszczenie innej polskiej firmy – najważniejszej polskiej spółki, jeśli chodzi o transformację energetyczną. Są na to miliardy z UE. Niezależnie od tego, kto będzie rządził – przyszłość polskiej energetyki zależy w dużym stopniu konkretnie od takich firm jak RAFAKO. Tu nie wystarczy tylko zachęcanie do rozmów. Potrzebne są natychmiastowe decyzje, które uświadomią Tauronowi, że jego zadaniem nie jest niszczenie Rafako. Rządzący i spółki skarbu państwa są od tego, żeby wspierać polskie firmy i przemysł, a nie je pogrążać” – mówił w piątek podczas spotkania z pracownikami przewodniczący Donald Tusk.Niestety telefony polityków PIS milczą w tej sprawie. A poseł ze Śląska Mateusz Morawiecki zaproszenia załogi RAFAKO nie przyjął. Takich firm jak RAFAKO, które działają w różnych branżach i są na skraju upadłości, bądź upadłość już ogłosiło, są setki. W procesie likwidacji jest najstarszy zakład produkujący porcelanę w Polsce. Porcelana Krzysztof – z ponad 200 letnią tradycją. Powód? Wzrost cen gazu o 900 proc. !!! A kolejne firmy opierające swoją produkcję na tym surowcu albo upadają, albo przeprowadzają zwolnienia grupowe. Rządzie do roboty! Albo do dymisji!

📽 retransmisja https://fb.watch/ialFj7JXG8/

🔵 Piątek. Przewodniczący PO do przewodniczącego Hołowni podczas spotkania otwartego w Lublinie: „Teraz jest ten moment, żeby zdecydować czy idziemy razem. Jeśli nie chcecie, to chociaż to powiedzcie. Nie ma już czasu. Musimy się przygotować do tego wielkiego wydarzenia, jakim może być to zwycięstwo. Rolą lidera jest przekonać swoich, żeby poświęcili chociaż część swojego interesu, aby tę wielką rzecz, jaką jest Polska bez korupcji i arogancji, wspólnie wygrać. Liczę, że jutro otrzymamy jednoznaczną odpowiedź czy możliwa jest jedna lista czy nie”.Spotkanie otwarte z Donaldem Tuskiem w Lublinie.📽https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/1331459621011276

🔵 Sobota, Kłodzko. Tradycyjnie w Kłodzku odbyło się spotkanie noworoczne z druhami, druhnami OSP i ze strażakami PSP z powiatu kłodzkiego. Od pandemii to pierwsze od dwóch lat nasze wspólne spotkanie.Rok 2022 dla strażaków zamknął się 2 804 liczbą zdarzeń. Zdarzeń, które ratują nasz dobytek, mienie, zdrowie i często życie. Dziś pełna wdzięczności za ich niebezpieczną, pełną poświęcenia pracę życzyłam Im zdrowia, satysfakcji i spełniania marzeń oraz wszelkich planów. Gospodarzem spotkania był Prezes OSP Dariusz Chojecki.

🔵 Niedziela, Nowa Ruda. Wieczór pełen wzruszeń, który podarował nam utalentowany, roztańczony, rozśpiewany Zespół Pieśni i Tańca Nowa Ruda już niestety jest za nami. Noworoczny, dedykowany wszystkim Babciom i Dziadkom z okazji Ich święta uronił dziś niejedną łzę i uruchomił wiele pięknych emocji ❤

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Podziękowanie

2023-03-28

W Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Nowej Rudzie odbył się finał corocznej 17 […]

Raport z minionego tygodnia

2023-03-27

Poniedziałek nieco inny niż zwykle, bo w trasie, w Polsce – na spotkaniu z […]

Raport z minionego tygodnia

2023-03-20

Podstawowe Biuro Poselskie. Poniedziałek zawsze jest dniem, kiedy przeglądamy otrzymaną w tygodniu korespondencję. Otrzymuję […]