Raport z minionego tygodnia

? Poniedziałek w regionie, w biurze. Zapoznałam się ze sprawami, które zgłaszaliście Państwo do biura przez miniony tydzień. Jeśli macie problem i uważacie, że mogłabym pomóc, zapraszam do kontaktu z moimi współpracowniczkami telefonicznie, lub mailowo.

? Ząbkowice Śląskie. Samorząd powiatu ząbkowickiego gruntownie się do niej przygotowywał. Od 2011 roku. Najpierw zabiegał o grunty. Potem wykonał dokumentację. W międzyczasie nie wiedział, czy Stacja Pogotowia będzie nadal działać ze względu na konkursowe kontraktowanie usług ratownicwa przez NFZ. Niestety istniało zagrożenie braku kolejnego kontraktu. Po wejściu do konsorcjum sytuacja wydała się być stabilna na tyle, by myśleć o inwestycji. Kiedy okazało się, że tak samorząd złożył wniosek, by pozyskać pieniądze z budżetu państwa. Powiat ząbkowicki nie był „rozpieszczany” przez dotacje z rządu. To zadanie jednak pozytywnie przeszło weryfikację. I dobrze, bo zdrowie nie ma barw partyjnych. Z nowej siedziby pogotowia ratunkowego – SP ZOZ Pomoc Doraźna w Ząbkowicach Śląskich korzystać będą wszyscy. Wartość zadania wyniosła ponad 4 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu państwa, a więc naszych podatków i budżetu powiatu ząbkowickiego. Dzięki inwestycji pracownicy mają godne warunki do pracy. Fantomy, które służą do szkoleń to profesjonalne narzędzia. W poniedziałek na ręce starosty ząbkowickiego i dyrektor SP ZOZ Pomoc Doraźna Pani Beacie Gil gratulowałam inwestycji, życząc załodze satysfakcji z pracy, która jest służbą społeczeństwu.

? Wtorek, Sejm. Działalność służb specjalnych. Myślisz, że Ciebie to nie dotyczy? Że to nieistotne? Jeśli tak myślicie, to wam się tylko wydaje. Dlatego temat uporządkowania działalności służb specjalnych, które działają niezgodnie z prawem, w chaosie, bez reguł jest ważny. Jasne muszą być relacje: służby – państwo – obywatel. Każdy obywatel musi być chroniony przed opresyjnym państwem. Dziś obywatel jest bezradny, kiedy zderza się z państwem #PIS. Dlatego wspólnie z generałami: Krzysztofem Bondarykiem, Mirosławem Grabowieckim, Jackiem Mąką, Leszkiem Elasem przygotowaliśmy projekt ustawy: KODEKS PRACY OPERACYJNEJ. We wtorek w Sejmie odbyła się prezentacja projektu. Projektu, który jest tarczą dla obywatela i gwarancją, aby złe praktyki nigdy już się nie powtórzyły. Mamy świadomość, że #PIS naszego projektu nie będzie procedować, że utknie w sejmowej zamrażarce. Jedno jest pewne. Będzie procedowany w następnej kadencji, po przegranej PIS.

? We wtorek popołudniu byliśmy w Siedlcach. Podczas spotkania otwartego Donald Tusk m.in. mówił o dramatycznej sprawie zgwałconej przez wujka czternastolatki, dziewczynki z upośledzeniem umysłowym, której lekarze z Podlasia odmówili aborcji zasłaniając się klauzulą sumienia. Dzieje się tak dlatego, że w Polsce ciąże prowadzi nie lekarz tylko prokurator. A wszystko to przez wniosek do TK podpisany przez #PIS i Konfederację. Zmienimy ten stan rzeczy! Zmienimy po wygranych wyborach. Mamy gotowe rozwiązania, które zostały wypracowane podczas spotkań Sprawa Polek, których byłam pomysłodawczynią i koordynatorką. Jakie to rozwiązania?

?️ Pakiet Praw Kobiet składa się z dwóch propozycji i są one ze sobą nierozerwalne:

Pierwsza to Ustawa „Bezpieczeństwo Kobiet”, czyli całościowe rozwiązanie kwestii zdrowotnych kobiety:

➢ zapewnienie bezpłatnych badań prenatalnych

➢ gwarancja łatwego dostępu do bezpłatnej antykoncepcji➢ dostęp do tabletki „dzień po” bez recepty➢ lekcje edukacji seksualnej w szkołach

➢ stałe wsparcie finansowe i opieka medyczna w przypadku urodzenia dziecka niepełnosprawnego➢ bezpłatne in vitro

? ️Druga propozycja to „Nowa Umowa Społeczna”. Platforma Obywatelska opowiada się za zagwarantowaniem każdej Polce znajdującej się w wyjątkowo trudnej sytuacji osobistej prawa do podjęcia przez nią – po konsultacji z psychologiem i lekarzem – indywidualnej decyzji o ewentualnym przerwaniu ciąży do 12 tygodnia w bezpiecznych warunkach, podobnie jak w większości krajów europejskich.

? Retransmisja spotkania jest pod adresem : https://fb.watch/ig4fLZQ-5x/

? Sejm. W środę rozpoczęło się 71. posiedzenie Sejmu RP. Podczas posiedzenia Komisji Sejmowych, których jestem członkinią, zajęliśmy się:

?Rozpatrzeniem rządowego dokumentu pn. „Przegląd Pracowniczych Planów Kapitałowych. Informacja Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (Dz.U. z 2020 r., poz.1342 z późn. zm.) wraz z propozycjami zmian” (druk nr 2921).

?Rozpatrzeniem rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (druk nr 2898).

? Rozpatrzeniem rządowego projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (druk nr 2935).

? Rozpatrzeniem informacji na temat opieki paliatywnej i długoterminowej oraz funkcjonowania hospicjów.

?Rozpatrzeniem informacji na temat opieki koordynowanej w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (POZ) – zasady, wycena, sprawozdawczość.

? Sejm. Kiedy słyszymy o tym, że 14 letniej dziewczynce z niepełnosprawnością intelektualną, zgwałconej przez wujka (w wyniku tego czynu zabronionego dziecko zaszło w ciążę), lekarze odmówili legalnej aborcji zasłaniając się klauzulą sumienia, to nie wiem jak Wam, ale mi brakuje słów oburzenia. Zawiodło państwo. Zawiedli lekarze. Pomogła organizacja pozarządowa.A wszystko to przez pseudowyrok TK, który spowodował, że ciążę w Polsce prowadzi prokurator – a nie lekarz. To tragiczne zdarzenie z Podlasia pokazuje, że lekarze mniej przejmują się pacjentkami, a bardziej boją się prokuratora, PISu i biskupa. Każda zła władza się skończy. Ta, która nienawidzi kobiet także. Kiedy już się skończy mamy przygotowany pakiet praw kobiet, który sprawi, że będą bezpieczne i będą miały prawo wyboru.

Całość konferencji jest pod adresem: https://fb.watch/ih3a8cxHZ5/https://fb.watch/ih3a8cxHZ5/

? Czwartek, Sejm. W Polsce jest 2000 onkologów i ponad milion chorujących ludzi na raka. W Sejmie procedwaliśmy projekt o #KrajowaSiećOnkologiczna, która ma, zdaniem rządu, być lekiem na całe zło. Ale nie będzie. Nie mogliśmy doprosić się odtajnienia raportu z prowadzonego pilotażu w kilku województwach. Dlaczego raport został odtajniony? Uważam, że jest zły. uważam też, że Krajowa Sieć Onkologiczna nie przyniesie dla pacjentów niczego dobrego. Ma być tylko odfajkowanym kamieniem milowym do Krajowego Programu Odbudowy.

? Sejm. Goście od Dalajlamy. Jako przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Tybetu gościłam w piątek Sonama Frasi (z Office of Tibet w Londynie), Przedstawiciela Dalajlamy w Europie Północnej i Środkowej oraz Tenzin Cenji, przewodniczącą społeczności tybetańskiej w Polsce. To nie pierwsze nasze spotkanie. Znamy się dobrych kilka lat, choć przez czasy pandemii czas ostatniego spotkania się wydłużył. Podczas wizyty w Polsce Przedstawiciel Dalajlamy w Sejmie spotkał się z członkiniami Zespołu, z Wicemarszałek Sejmu. Rozmawialiśmy o wielowiekowej bitwie o niepodległość Tybetu, która wciąż się toczy. O samopoczuciu Jego Świętobliwości. O wcześniejszych wizytach, w których miałam zaszczyt brać udział. O planowanej podróży Dalajlamy do Europy. Prosiłam wysłannika Jego Świętobliwości Dalai Lama o uwzględnienie w europejskich planach Polski. Towarzyszył nam Adam Koziel z Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

? Legnica. W sobotę w Legnicy spotkała się Platforma Obywatelska Region Dolnośląski.

? Koleżanki i Koledzy, za nami 22 lata pracy dla Polski. Pracy, z której bądźmy dumni. Bo wspólnie udało nam się wiele dokonać. Zmienialiśmy Polskę, zmienialiśmy nasz piękny Dolny Śląsk. Od Ziemi Kłodzkiej po Wrocław, Jelenią Górę, Zgorzelec, Oławę czy Oleśnicę. Dokonaliśmy cywilizacyjnego skoku w wielu dziedzinach. Wzmacnialiśmy samorządy, budowaliśmy infrastrukturę, wzmacnialiśmy pozycję Polski w Unii Europejskiej.Tworzyliśmy prawo stabilne i przewidywalne. Nigdy nie zajmowaliśmy się ideologią, nie szukaliśmy wrogów, nie tworzyliśmy podziałów i nie zabieraliśmy praw i wolności obywatelom.

Platforma Obywatelska zawsze była, jest i będzie zawsze będzie partią wolności. Jesteśmy ugrupowaniem, które chce by Polska była praworządna, obywatelska, tolerancyjna, europejska, przyjazna,uśmiechnięta i życzliwa. I taka będzie!Przed nami ważne miesiące: kampania i wybory. Czeka nas dużo pracy. Przed nami dużo ciężkiej harówy jak mówi przewodniczący Donald Tusk. Jestem przekonana, że wygramy wybory i przywrócimy w Polsce praworządność, należne miejsce w Europie, że przywrócimy normalność!Musimy te wybory wygrać z wielu powodów: by przywrócić godność i bezpieczeństwo kobietom, by wrócić do finansowania in vitro, do inwestycji w odnawialne źródła energii, by zbudować szkołę, która będzie otwarta i tolerancyjna, nowoczesna i demokratyczna.

Platforma Obywatelska ma ogromny kapitał. Doświadczenie, wiedzę, skuteczność. A najważniejszą wartość Platformy Obywatelskiej stanowią LUDZIE Platforma Obywatelska. Ludzie, którym nie jest wszystko jedno!Wykorzystajmy ten kapitał. Maksymalnie wykorzystajmy czas by rozmawiać z Polakami o przyszłości Polski. Mamy do tego okazje poprzez aktywność przy zbieraniu podpisów pod obywatelskimi projektami.

Dziś jesteśmy zaangażowani w zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy tak dla in Vitro. 100 tysięcy podpisów uzbieraliśmy w 3 tygodnie. Dziś jest ich grubo ponad 200 tysięcy i wciąż zbieramy. I cieszy nas świadomość społeczna jak to bardzo jest ważne ze względu na zapaść demograficzną. Szkoda, że nie dostrzegają tego dziś rządzący. Koordynuję podpisy w całej Polsce więc spływają do mnie raporty zbiórek z miast i powiatów. Wiem, że na Dolnym Śląsku, jak i w całej Polsce zbiórki podpisów idą znakomicie. Ale zbiórka w Wałbrzychu idzie jak burza. Podpisów mają tam już ponad 6 tysięcy. Piotrze Kraczkowski – Dziękuję Wam za to zaangażowanie.

Ale też dziękuję wszystkim Wam, którzy zbieracie podpisy pod obywatelskimi projektami u siebie w lokalnych społecznościach. Najpierw pod likwidacją TVP Info – przypomnę – projekt kilka tygodni temu złożyliśmy w Sejmie i czekamy na procedowanie.Kolejny. Pod zwiększeniem renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych – tu mamy zebranych prawie 200 tysięcy podpisów – projekt zostanie złożony na początku marca. Dziś pod #takdlainvitro. Koleżanki i Koledzy mamy dużo powodów aby wygrać najbliższe parlamentarne wybory. Dla Polski. Dla Dolnego Śląska! – miałam zaszczyt mówić w sobotę podczas Kongresu w Legnicy z okazji 32-lecia istnienia PO.

❤ Niedziela. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od 31 lat gra bez granic. Dzieje się to za sprawą cudownych, zaangażowanych, uśmiechniętych WOLONTARIUSZY! Tych, których spotkałam w niedzielę w Nowej Rudzie, Kłodzku, Ząbkowicach Śląskich i Dzierżoniowie i wszystkich tych, którzy tworzą ponad 120 tysięczną społeczność w całej Polsce. Finał WOŚP jest fantastyczną lekcją POMAGANIA Dla nas wszystkich! Wszyscy w niedzielę graliśmy, by walczyć z sepsą.

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Widzimy się 4 czerwca

2023-06-01

To co PIS zrobił jest destrukcyjne dla demokracji i długo będziemy odpracowywać naszą pozycję […]

Niespełnione obietnice

2023-05-31

KPRM. Niespełnione obietnice Morawieckiego. Czas rozpocząć ich rozliczanie.

Lex Tusk

2023-05-30

Nie tylko prawnicze autorytety, jakim bez wątpienia jest profesor Strzembosz, także Departament Stanu USA […]