Raport z minionego tygodnia

? Poniedziałek tradycyjnie biurowy, w regionie, zarezerwowany na sprawy bieżące. Popołudniu już w drodze do Warszawy.

? Wtorek, Sejm, 72. posiedzenie Sejmu RP. Podczas posiedzenia sejmowych komisji, których jestem członkinią, zajęliśmy się m.in.:

▪️ rozpatrzeniem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2952),

▪️ informacją na temat Sprawozdania rocznego Europejskiego Trybunału Obrachunkowego dotyczącego wykonania budżetu Unii Europejskiej w 2021 roku,

▪️ rozpatrzeniem sprawozdania Podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (druk nr 2898),

▪️ rozpatrzeniem informacji na temat Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS) – ocena działania systemu, czas oczekiwania,

▪️ informacją Minister Rodziny i Polityki Społecznej, Ministra Zdrowia, Prezesa Zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Prezesa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych na temat procesu zakupu sprzętu medycznego za kwotę 200 mln zł, w celu utworzenia wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących, której koordynatorem operacyjnym będzie Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych oraz organizacji ww. projektu,

▪️ rozpatrzeniem informacji o realizacji opieki nad dziećmi z cukrzycą w placówkach oświatowych, szkołach i przedszkolach: pomocy dotyczącej podawania insuliny oraz pomiarów glikemii, ze szczególnym uwzględnieniem dostępności i liczby nauczycieli, którzy wyrazili zgodę na wykonywanie takich czynności.

Odbyło się również pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Federacyjną Republiką Brazylii w sprawie eliminowania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz zapobiegania uchylaniu się i unikaniu opodatkowania oraz Protokołu do tej Umowy, podpisanych w Nowym Jorku dnia 20 września 2022 r. (druk nr 2987).

? Sejm. Dane pokazują dramatyczny wzrost samobójstw dzieci i młodzieży. Nie sposób przejść obok tego obojętnie. Dlatego żądamy reakcji rządu. Dlatego złożyliśmy wniosek o uzupełnienie porządku obrad Sejmu o informację rządu nt. działań, które są podejmowane w temacie kryzysów samobójczych dzieci i młodzieży. Najnowsze dane mówią o dramatycznym wzroście samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Z informacji pozyskanych z komend wojewódzkich policji, opublikowanych w raporcie fundacji GrowSpace, wynika, że w 2022 r. było ponad 2031 prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 lat, z czego 150 zakończyło się zgonem.

To rząd odpowiada za to za obecną sytuację i to rząd powinien dzisiaj wszystkim Polkom i Polakom odpowiedzieć na pytanie czy jest przygotowany na to, żeby poradzić sobie z tym kryzysem. Dzieci, młodzież nie mają szans na skuteczne leczenie w polskim systemie psychiatrii dziecięcej. O zapaści i formujemy od lat. Od lat składamy wnioski o dofinansowanie psychiatrii dziecięcej. Pilnie potrzebujemy systemowej poprawy dostępności do pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci w ich środowisku.

? Sejm. Co by tu jeszcze zrobić, by wygrać kolejne wybory? #WolneMedia dla władzy #PIS są kulą u nogi. Zrobi więc wszystko, by wzmocnić propagandę przez rządowe media. Widać, miliardowe dotacje z waszych podatków, z publicznych pieniędzy, które chcieliśmy przeznaczyć na chore onkologicznie dzieci, na psychiatrię, dla dzieci z SMA nie wystarczają. Teraz biorą się za Waszego pilota od TV. Ale nie tak szybko. Przegrali kolejne głodowanie na komisji …

? Piątek już w regionie, gdzie spotkałam się z Państwem podczas dyżuru poselskiego. Wraz ze współpracowniczkami pochylamy się nad Waszymi sprawami każdego dnia. Piszecie, dzwonicie, spotykamy się w biurach poselskich podczas moich dyżurów. Nie zawsze się udaje osiągnąć cel, ale staramy się Wasze sprawy wyjaśniać, przyspieszać, w Waszym imieniu pytamy, interweniujemy, szukamy odpowiedzi. W piątek pochyliłam się nad sprawami mieszkańców powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego. Dziękuję, za zaufanie, za to, że powierzacie mi swoje, często bardzo prywatne sprawy.

? Powiat Kłodzki. W piątek ze starostą kłodzkim rozmawialiśmy o trudnej finansowej sytuacji szpitala. O tym jak bardzo potrzebne są środki z Krajowego Planu Odbudowy, które od ponad dwóch lat powinny pracować dla Polski, m.in. dla samorządów do których, jak do naszych portfeli dotarła inflacja i wszechobecna drożyzna. Nie wiem czy pozorne ruchy władzy wystarczą, by środki odblokować. Wciąż czekamy na podpis Prezydenta Dudy pod ustawą o Sądzie Najwyższym. Jak myślicie? Podpisze czy odeśle do Trybunału Konstytucyjnego?

? Polska nadal bez pieniędzy z KPO.Prezydent Andrzej Duda NIE podpisał ustawy o Sądzie Najwyższym. Odesłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej w trybie tzw. kontroli prewencyjnej, czyli przed jej podpisaniem. Tak, ten sam Andrzej Duda, który kilkakrotnie zdeptał Konstytucję. Ten sam, który razem z #PIS zniszczył niezależność TK, KRS i SN, czego skutkiem jest brak pieniędzy z KPO, a także olbrzymie kary płacone z naszych podatków. Co teraz? Teraz konstytucyjność ustawy będzie badać TK złożony z sędziów dublerów i odkrycie towarzyskie Kaczyńskiego. Co to oznacza? To oznacza, że pieniądze z KPO, na które czekają przedsiębiorcy, samorządowcy, rolnicy – my wszyscy – są znowu dalej niż bliżej. Ci nieudacznicy z PISu, z Solidarnej Polski wciąż okradają Polskę z nowych inwestycji w zdrowie, środowisko, cyfryzację i edukację. Okradają nas z rozwoju gospodarki. To się w głowie nie mieści. Ale oceńcie to drodzy Obywatele sami!

? Sobota. DUSZNIKI ZDRÓJ. Kiedy dla władzy ideologia ważniejsza jest od życia nic dobrego z tego nie wynika. Kiedy in vitro zastępuje się naprotechnologią widać to wyraźnie. Fakty aż krzyczą! Żadne kłamstwa i manipulacje w rządowych mediach, które wyparły fakty tego nie zmienią. Kiedy rząd #PiS zlikwidował dofinansowanie do zabiegów in vitro wprowadzone przez rząd PO-PSL, część samorządów wzięła na siebie ciężar wspierania par dotkniętych niepłodnością. Ale to nie jest zadanie samorządów. To jest zadanie państwa. Dlatego chcemy przywrócić pomoc parom, które są dotknięte niepłodnością. Obecnie w Polsce problem niepłodności dotykać nawet 3 mln osób w wieku prokreacyjnym.

W sobotę wspólnie z Jarosławem Jaryną, Maciejem Schulzem, Teresą Zarówną, Markiem Zarównym, Piotrem Zilbertem, Wojciechem Kuklisem w Dusznikach Zdroju zbieraliśmy podpisy pod obywatelskim projektem ustawy #takdlainvitro! Serdecznie dziękujemy za sobotnie spotkanie, rozmowy i oczywiście Wasz podpis. Zbieramy dalej! Każdy może dołączyć i wesprzeć nasz projekt. Wystarczy zajrzeć pod adres ?www.takdlainvitro.pl – wydrukować formularz i wypełnić go z rodziną, znajomymi, sąsiadami czy ze współpracownikami i odesłać na adres mojego biura.

? Miniony tydzień był również pracowity pod względem interpelacji poselskich. Złożyłam interpelacje poselską do Ministra Edukacji i Nauki w sprawie objęcia subwencją dzieci z Ukrainy przebywających w Polsce w domach wczasów dziecięcych, w której zapytałam:

1. Czy resort umożliwi finansowanie z subwencji oświatowej dzieci ukraińskich przebywających w Domach Wczasów Dziecięcych na terenie całego kraju, w których zakwaterowano ukraińskie dzieci?

2. Jakie rozwiązanie proponuje Pan Minister, które pozwoli placówkom na realizację zadań oświatowych związanych z kształceniem, wychowaniem i opieką nad dziećmi i uczniami będącymi obywatelami Ukrainy oraz zapewni bezpieczny, zgodny z obowiązującym prawem pobyt dzieci w placówce w tym roku?

? Kolejna interpelacja poselska do Ministra Finansów w sprawie nowego podatku od zbiórek. Przepisy uchwalone przez Sejm wprowadzają obowiązek sumowania przez pięć lat darowizn od wielu osób. Zmiany w podatku od darowizn są niekorzystne dla wielu beneficjentów zbiórek charytatywnych i crowdfundingowych.

Obecnie sumowane są tylko darowizny otrzymane od jednej osoby. Jeśli więc beneficjent dostaje od dziesięciu darczyńców jednorazowo po 5 tys. zł nie musi płacić podatku. Żadna darowizna nie przekracza bowiem limitu, który wynosi teraz dla obcych osób 5 308 zł. Zgodnie z nowymi przepisami, darowizny trzeba sumować, a pięcioletni limit wyniesie 54 180 zł.Polska wbrew szumnym zapowiedziom Prawa i Sprawiedliwości nadal jest państwem zbiórki na leczenie dzieci i dorosłych. Rząd zamiast pomocy dla obywateli, wymierza kolejne ciosy. Z tego wniosek, że beneficjenci zbiórek od 1 lipca 2023 r. będą musieli zapłacić podatek. Dodatkowo, nowe przepisy mogą też zaszkodzić np. parze młodej, która została hojnie obdarowana przez gości weselnych.

Zapytałam Ministra, czy rząd zmieni nowe zasady liczenia limitów darowizn?

? Skierowałam interpelację poselską do Ministra Zdrowia w sprawie utworzenia oddziału kardiochirurgii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Jak bardzo kardiochirurgia jest potrzebna mieszkańcom województwa lubuskiego, świadczą dramatyczne statystyki za 2021 r. w zakresie zgonów z powodu chorób układu krążenia oraz alarmująca wypowiedź prof. Dr hab. Med. Piotra Ponikowskiego, Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz kierownika Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu: „Nasz region (dolnośląskie) w statystykach wypada katastrofalnie, pod względem nadumieralności z powodów kardiologicznych zajmuje drugie miejsce w kraju. Gorzej jest tylko w województwie lubuskim”.

Z raportu „Sytuacja Zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania 2022” wynika, że w województwie lubuskim umiera najwięcej osób z powodu chorób układu krążenia. W związku z tym zapytałam Ministra, kiedy zostanie wydana pozytywna opinia w sprawie funkcjonowania Oddziału Kardiochirurgii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim?

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Rusza posiedzenie Sejmu

2024-02-21

Rusza posiedzenie Sejmu. W harmonogramie obrad: prace nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, Informacja […]

Sejm i APETYT na życie …

2024-02-20

Otwarcie wystawy o leczeniu żywieniowym pod moim patronatem zainaugurowało pierwsze posiedzenie parlamentarnego Zespołu ds. […]

Dyżur w Nowej Rudzie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich

2024-02-20

Po dyżurach w Nowej Rudzie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich podczas których wczoraj spotkałam się […]