Pilotażowy program zapewniający łatwiejszy dostęp do antykoncepcji awaryjnej przynosi pierwsze efekty. Na dzisiaj to 1260 aptek, a w okresie maj-czerwiec wykonano 2196 usług.
Po tym, jak Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację prawa farmaceutycznego, która miała umożliwić dostępność pigułki „dzień po” bez recepty dla dziewcząt od 15. roku życia, minister zdrowia Izabela Leszczyna wprowadziła alternatywne rozwiązanie. Dzięki temu, od 1 maja br. antykoncepcja awaryjna jest dostępna na receptę, którą w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia może wystawić farmaceuta.W czerwcu 2024 roku farmaceuci wystawili aż 1618 recept na pigułkę ellaone, w porównaniu do 278 w maju.W maju i czerwcu farmaceuci odmówili wystawienia recepty łącznie 300 pacjentkom.
Udział recept farmaceutycznych na pigułkę „dzień po” wzrósł do 20,7% w czerwcu.
Te dane pokazują, jak istotny jest dostęp do antykoncepcji awaryjnej i jak pilotażowy program pomaga zwiększyć dostępność tych usług.
Wprowadzenie pilotażu ułatwiło dostęp do antykoncepcji awaryjnej dla wielu kobiet, ale mamy jeszcze wyzwania związane z dostępem dla młodszych pacjentek. Przede wszystkim musimy wdrażać i kontynuować edukację i monitorowanie tych procesów, aby zapewnić wszystkim kobietom odpowiednią opiekę, wsparcie i przede wszystkim bezpieczeństwo.
#antykoncepcja #bezpieczeństwokobiet #MonikaWielichowska #WicemarszałekWielichowska #sprawaPolek #prawakobiet