Raport z minionego tygodnia

? Poniedziałek. Sejm/Senat. „Jednym głosem o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży”. Chcemy z ekspertami i NGO-sami wypracować systemowe rozwiązania, by poprawić zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

? Transmisja jest dostępna pod adresem: https://www.senat.gov.pl/transmisje/biezace-transmisje/

? Władza nie cofnie się przed niczym, żeby siać swoją propagandę. Manipulacji i kłamstw dla niej nigdy dość. PiS marzy nawet o tym, aby decydować, co będziecie oglądać i chce Wam zaprogramować piloty telewizyjne. Władza chce, by 5 programów telewizyjnych we wszystkich domach było programami telewizji rządowej. W poniedziałek w Sejmie odbyło się publiczne wysłuchanie, w którym udział wzięło 200 podmiotów: nadawcy i NGO-sy. Wysłuchanie publiczne wygraliśmy w głosowaniu. #PIS i #SolidarnaPolska byli przeciw.

? Retransmisja dostępna jest pod adresem: Mówię STOP #stopLexPilot Ty też powiedz STOP #stoplexPilothttps://www.facebook.com/mwielichowska/videos/1439375343467132

? Wtorek, Sejm i 73. posiedzenie Sejmu RP. Podczas posiedzenia Sejmowych Komisji, których jestem członkinią zajęliśmy się m.in.:

?️ Rozpatrzeniem poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania do projektu ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi, ustawy o obligacjach, ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw (druki nr 2992 i 3045).

?️ Rozpatrzeniem uchwały Senatu RP w sprawie ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi (druk nr 3024).

?️ Rozpatrzeniem uchwały Senatu RP w sprawie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (druk nr 3040).

?️ Rozpatrzeniem rządowego projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta (druk nr 2898).?️ Informacją na temat nowoczesnej medycyny sądowej na podstawie doświadczeń pionierskiego projektu naukowego Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

? Środa. Mam do Was do kobiet wielką prośbę … Jesteśmy po burzliwej debacie o prawach kobiet. Jeden z posłów konfederatów, który udaje wolnościowca w Sejmie nazwał nas „zwyrodniałymi babami”. No cóż, pan ten wolność traktuje jedynie wybiórczo, a kiedy brakuje mu pustych sloganów zostaje agresorem wygrażającym paluchem. Trudno było się wystraszyć. Spotkamy się na komisji etyki.?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/1405998923565158

? Sejm/Senat. Obecność kobiet w przestrzeni publicznej był tematem wiodącym konferencji, w której w środę udział wzięli eksperci, parlamentarzystki i kobiety sukcesu. Miałam zaszczyt współprowadzić to wydarzenie z pomysłodawczynią konferencji Małgorzata Niemczyk. Zapraszam do obejrzenia retransmisji. Naprawdę warto. Jest pod adresem ?https://fb.watch/j8KM_5LSR3/

Nie tylko w polityce,

Nie tylko w biznesie,

Nie tylko przy negocjacyjnych stołkach, gdzie podejmowane są ważne decyzje – kobiet jest za mało.

Praktycznie w każdej dziedzinie życia wiele decyzji o nas – o kobietach jest podejmowanych ponad naszymi głowami.

Dlaczego? Bo świat jest uszyty na miarę garniturów mężczyzn!I choć mamy te same marzenia, ambicje, te same oczekiwania i zdolności, a nasze ambicje nie różnią się od męskich. I choć jesteśmy lepiej wykształcone, przedsiębiorcze, lepiej zorganizowane, pracowite, decyzyjne i potrafimy pracować w zespole. I potrafimy podejmować trudne decyzje. To jest nam ciężej niż mężczyznom. I choć mamy te wszystkie atuty w garści i wydawałoby się, że już nic nie musimy – to musimy o wiele więcej. Dlatego jesteśmy po ważnej dyskusji.

? Czwartek, Sejm. Nie wiem, czy kiedykolwiek skończy się ta karuzela dręczenia kobiet. I tym razem, w imieniu Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska odniosłam się do propozycji ultrakonserwatywnych środowisk wspieranych przez #PIS.

? Wspólnie z PIS-em pani Godek jest współautorką najbardziej restrykcyjnych przepisów aborcyjnych w Europie. Teraz pani Godek idzie za ciosem i chce jeszcze bardziej docisnąć i karać. Chce karać za mówienie o medycznym przerywaniu ciąży. Kim Pani jest? Dlaczego z dręczenia kobiet zrobiła sobie pani misję swojego życia?

To są pani siostry, przyjaciółki i córki. Co kobiety wyrządziły pani złego? Skąd u pani bierze się taka nienawiść do kobiet? PIS mówi: nie mamy z tym projektem nic wspólnego. Będzie odrzucony w pierwszym czytaniu. Mówi tak, choć PIS nie zgłosił odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu, a w głosowaniu mocno się podzielił. Widać, idą wybory. Ja jednak zapytałam, co ten skandaliczny i nieludzki projekt, projekt, który uderza w prawa kobiet i jest niezgodny z polskim prawem robi w porządku obrad? Powiem wam dlaczego. Dlatego, że władza zgotowała Polkom piekło kobiet. A wszystko zaczęło się od słów Kaczyńskiego w 2016 roku, który powiedział:

„Będziemy dążyli do tego, by nawet przypadki ciąż bardzo trudnych, kiedy dziecko jest skazane na śmierć , mocno zdeformowane kończyły się jednak porodem, by to dziecko mogło być ochrzczone, pochowane i miało imię”.

Ta zapowiedź dała impuls do działania PISowi i ultrakonserwatywnym fundamentalistom, dla których najważniejsze to urodzić.

Nieważne czy dziecko z niepełnosprawnością, które zakończy życie w cierpieniach. Nieważne czy martwy płód i czy przy okazji trudnego porodu umrze matka. Nieważne czy dziecko z gwałtu. Najważniejsze to urodzić.Wystarczy urodzić i oddać do adopcji.

Dziś w Polsce ciążę prowadzi prokurator, episkopat, polityk PISu i ultrakonserwatywni fundamentaliści.Jesteśmy w bardzo niebezpiecznym momencie.

Dość tego!

Musimy zacząć od początku. Od traktowania kobiet podmiotowo. Z szacunkiem. Kobieta nie jest przedmiotem. Kobiet nie można zmuszać do heroizmu. Każda kobieta ma prawo decydowania o sobie i swoim życiu. A polityk ma sprawić, żeby państwo przygotowało rodziców do świadomego rodzicielstwa. Ma zapewnić dostęp do edukacji, nowoczesnej medycyny i opieki medycznej, a nie wchodzić z buciorami w ich życie.

Na koniec mam do Was, kobiet, wielką prośbę. Dziś o wolności głośno mówią posłowie Konfederacji. Mamią ludzi młodych pustymi sloganami. A to właśnie oni, wszyscy, cała jedenastka, podpisali ten haniebny wniosek do Trybunału Julii Przyłębskiej. Wniosek, którym zgotowali piekło kobietom. Nie dajcie się omamić. Nie dajcie się nabrać. Każdego dnia przypominajcie swoim mężom, braciom, partnerom czy ojcom, że wolności nie można traktować wybiórczo. Że wolności nie można udawać. Że ktoś, kto zabiera wolność nam, kobietom, nie zasługuje na miano wolnościowca. I nie zasługuje na Wasz głos.?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/5881688078533887

? Czwartek, Sejm. Debata o likwidacji TVP. Granice jakiejkolwiek przyzwoitości w służbie PiS przekroczyła już dawno. Co jeszcze się musi wydarzy. Ile nieszczęść dokonać, by do was dotarło, że TVP jest jak tocząca się gangrena, którą trzeba zlikwidować. Tam nie ma dziennikarzy. Są za to partyjni funkcjonariusze, propagandziści którzy sięgnęli po gebelsowskie wzorce, za to z sowitym wynagrodzeniem wypłacanym z publicznych pieniędzy. Dla nich jedynym celem jest wygranie dla PiSu wyborów. Ci partyjni funkcjonariusze nawet nie udają obiektywizmu. Ci partyjni funkcjonariusze nie wiedzą, że fundamentami dziennikarstwa są:

▪️bezstronność,

▪️niezależność,

▪️prawda,

▪️rzetelność,

▪️ odpowiedzialność za słowa,

▪️ równowaga.

Wiedzą natomiast jak serwować:

?️ kłamstwo,

?️ pogardę,

? ️propagandę,

?️ nienawiść – a wszystko to za pieniądze obywateli.

Telewizję publiczną trzeba zbudować od nowa. Niezależną. Taką, w której dziennikarze nie są narzędziem w rękach polityków. Bo tyko wtedy będzie mogła przedstawiać prawdziwy obraz rzeczywistości.?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/1235907403990550

? Piątek, spotkanie Donalda Tuska z Sołtysami w Przybrodzie.?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/510824507684970

? W piątek i sobotę byliśmy w Wielkopolsce. To kolejny Region, w którym pracowaliśmy. A będziemy we wszystkich. 2 dni i 157 spotkań środowiskowych w 51 miastach. W tym 18 dużych spotkań otwartych.#TuJestPrzyszłość

Piątek, spotkanie otwarte Donalda Tuska w Rokietnicy.

?https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/2005862196424509

? Sobota, Dzień Sołtysa i Sołtyski. Moje życzenia wysłane tradycyjnym listem, mam nadzieję, dotarły do liderów i liderek wsi z okręgu wałbrzyskiego. Bezpośrednie życzenia złożyłam wójtowi Przybrody. Raz jeszcze wszystkim składam najserdeczniejsze życzenia. ? Wyrażam uznanie za zaangażowanie, umiejętność współpracy i nawiązywania dialogu w pracy społecznej, za podtrzymywanie tradycji oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku wsi. ? Życzę, aby pełniona funkcja była źródłem nieustannej satysfakcji, a trud i wysiłek w nią włożony owocował nieustannym rozwojem sołectwa. ? Życzę wytrwałości w rozwiązywaniu najpilniejszych spraw społeczności lokalnej, wzajemnego zrozumienia, dobrej współpracy zarówno z mieszkańcami, jak i władzami gminy.Oby nigdy nie zabrakło pomysłów na nowe wyzwania, inwestycje i działania integrujące społeczność wiejską. ? W życiu prywatnym życzę radości i powodzenia, zdrowia oraz wielu powodów do uśmiechu na co dzień. Serdeczności ???

? Jesteśmy po spotkaniach w kolejnym województwie. Po regionie łódzkim przyszła kolej na Wielkopolskę. Za nami 157 wydarzeń, w tym kilka w których uczestniczyłam i przygotowałam dla Przewodniczącego wspólnie z regionem. Po spotkaniu w Przybrodzie z sołtysami z okazji Ich święta odbyło się otwarte spotkanie w Rokietnicy, na którym Przewodniczący omówił nasze propozycje dła przedsiębiorców. Kolejnego dnia w Poznaniu omówiliśmy te propozycje z ponad 100 małymi i średnimi przedsiębiorcami z różnych branż. Na koniec odwiedziliśmy Targi Książki i Targi Edukacyjne podczas których nie zabrakło rozmów i wsparcia od uczestników wydarzenia. Nasze propozycje programie dotyczące przedsiębiorców są poniżej.

➡️ O składce zdrowotnej https://twitter.com/Platforma_org/status/1634460397200887809

➡️ O chorobowym https://twitter.com/Platforma_org/status/1634456623992434688

➡️ O podatkach https://twitter.com/Platforma_org/status/1634452847596281859

➡️ O zmianach podatkowych https://twitter.com/Platforma_org/status/1634449075251601409

? W minionym tygodniu złożyłam interpelację poselską do Premiera w sprawie systemowego problemu programu Mieszkanie Plus.

Mieszkańcy Osiedla programu „Mieszkanie Plus” wystosowali list otwarty, w którym publikują wszystkie problemy związane z programem. List jest pokłosiem braku jakiejkolwiek reakcji ze strony Zarządu Spółki PFR na próby rozmowy z mieszkańcami.

Autorzy listu uważają, że zaoferowane przed kilkoma dniami rozwiązania pomocowe są dla nich całkowicie chybione. Chwilowe zamrożenie czynszów, to odwlekanie w czasie narastającego problemu. Ponadto oddanie części kaucji mieszkańcy osiedla programu „Mieszkanie Plus” uważają za zabieg, który ma im zakneblować usta ich własnymi pieniędzmi. W szerszej perspektywie ten zabieg jest tylko prowizoryczny, ponieważ nie zostały nawet określone jego zasady, w tym czy zwrot części kaucji w przyszłości będzie musiał znowu trafić na konta PFR.

Zapytałam Premiera:

1. Najnowsze pomysły ze strony Rządu, dotyczą waloryzacji dopłat do czynszu o 14% kwoty czynszu. Co z osobami, które nie kwalifikują się do dopłat?

2. Na jakiej podstawie wyliczane będzie dojście do własności w poszczególnych inwestycjach? Czy wyliczenia te będą publicznie dostępne?

3. Czy prawdą jest, że program „Mieszkanie Plus” zakładał budowę mieszkań dla obywateli i spłatę tych inwestycji z kwot czynszu i dojścia do własności, a nie niebotyczne zyski spółki PFR? Jeśli tak, to czy w tym momencie, Spółka może z pełną powagą przyznać, że tak w rzeczywistości jest?

4. W świetle wycofywania się przez rząd z programu „Mieszkanie Plus”, a więc jasno uznając go za fiasko – czy powstaje jakikolwiek konstruktywny pomysł na uratowanie dramatycznej sytuacji lokatorów i zabezpieczenie ich przyszłości w kwestii posiadania własnego mieszkania? Czy brane pod uwagę jest połączenie tego programu z nowym programem nisko-oprocentowanych kredytów, które umożliwiłyby spłatę zamieszkałych lokali wcześniej?

5. Jaką gwarancję mają lokatorzy, przy tak długim okresie dojścia do własności, że w pewnym momencie spółka nie zostanie sprzedana prywatnemu inwestorowi, a ten zrobi z lokatorami co będzie chciał?

6. Jaka podstawa prawna stoi za zmuszaniem lokatorów, którzy wpłacili kaucje w wysokości 3-krotności czynszu, do jej waloryzacji? Ustawa o ochronie praw lokatorów mówi jedynie o waloryzacji kaucji, która stoi po stronie wynajmującego, w momencie jej zwrotu przy wyprowadzce, a niektóre komentarze prawników sugerują, że powinno to także być stosowane przy najmie instytucjonalnym. Na kanwie tego rodzi się kolejne pytanie – czy kaucja zwracana przez PFR będzie w takim razie waloryzowana?

7. Dlaczego opłata eksploatacyjna jest przeliczana na podstawie metrażu mieszkania? Dlaczego lokatorzy nie są informowani o dokładnym jej wydatkowaniu, potwierdzonym wyliczeniami?

8. Dlaczego w przypadku próby rezygnacji z mieszkania, lokatorzy nie mają jasno przedstawionej ścieżki rezygnacji, zwłaszcza w kwestii rozliczenia wkładu włożonego w mieszkanie (np. wykonanie zabudowy kuchennej), a w niektórych umowach istnieje zapis, że mienie pozostawione w mieszkaniu po 14 dniach przechodzi w własność PFR?

9. Jak wygląda sytuacja z dojściem do własności mieszkań?

10. Czy planowane jest spotkanie zarządu PFR z lokatorami – przedstawicielami każdego z osiedli, którzy są otwarci na rozmowy i próbę znalezienia odpowiedniego rozwiązania?

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Rusza posiedzenie Sejmu

2024-02-21

Rusza posiedzenie Sejmu. W harmonogramie obrad: prace nad ustawą o Krajowej Sieci Onkologicznej, Informacja […]

Sejm i APETYT na życie …

2024-02-20

Otwarcie wystawy o leczeniu żywieniowym pod moim patronatem zainaugurowało pierwsze posiedzenie parlamentarnego Zespołu ds. […]

Dyżur w Nowej Rudzie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich

2024-02-20

Po dyżurach w Nowej Rudzie, Kłodzku i Ząbkowicach Śląskich podczas których wczoraj spotkałam się […]