Raport z minionego tygodnia

? Podstawowe Biuro Poselskie. Poniedziałek zawsze jest dniem, kiedy przeglądamy otrzymaną w tygodniu korespondencję. Otrzymuję dużo listów. Od instytucji, samorządów i osób indywidualnych. Każdy list niesie za sobą problem, pytania, czasem to są polityczne rady, które przyjmuję z pokorą. Listy przychodzą pocztą tradycyjną i drogą elektroniczną. Staramy się ze współpracowniczkami odpowiadać na nie najszybciej jak można. Oprócz nich prowadzimy mnóstwo innych działań związanych z parlamentarną pracą.

? Wtorek. Dolny Śląsk i Śląsk ? In Vitro to ludzie! In Vitro to szansa dla tysięcy Polek i Polaków na rodzicielstwo, na macierzyństwo. Problem niepłodności dotyka 15–20% par, które znajdują się w wieku prokreacyjnym. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka 3 mln osób. W Polsce w 2021 r. liczba urodzeń spadła najbardziej od zakończenia II Wojny Światowej. Finansowe wsparcie państwa tych, którzy zmagają się z problemem niepłodności to jeden ze sposobów na zmianę tego trendu. Dlatego ten projekt jest tak ważny i potrzebny. We wtorek z Małgorzatą Rozenek – Majdan, z Borysem Budką i Katarzyną Kuczyńską Budką, Moniką Rosą w Gliwicach, z Michałem Jarosem i Renatą Granowską we Wrocławiu zbieraliśmy podpisy pod #takdlainvitro i zachęcaliśmy do wsparcia naszego projektu.

? Nie wiem o czym pan Morawiecki opowiada mówiąc, jak jest w Polsce dobrze, jeśli chodzi o zarobki. No chyba, że patrzy przez pryzmat swojego portfela, albo portfela prezesa Orlenu Obajtka , albo portfela pana Glapińskiego. Jeśli przez takie portfele, to w tym przypadku się zgodzę, ci nie odczuwają drożyzny i inflacji, która dziś wynosi 18,4 %. Tu pełna zgoda – tacy nie odczuwają żadnych trudności życia codziennego. A fakty są takie: Inflacja w lutym 18,4% – najwyżej od 26 lat. Od początków rządów PiS to już 44%❗️ Tylko w ciągu 12 miesięcy żywność zdrożała o 25%. ⬇️https://www.facebook.com/mwielichowska/videos/1076499039932009

? Czwartek, Sejm. Wieczorem odwiedziłam protestujących 11 dzień w Sejmie. Z dobrym słowem, owocami i pozdrowieniem od wszystkich Was, którzy złożyliście podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o zwiększeniu renty socjalnej dla dorosłych osób niepełnosprawnych. Jestem też współwnioskodawczynią poselskiego projektu ustawy, który złożyliśmy na początku tego tygodnia. Tym samym chcemy przyspieszyć prace nad rozwiązaniami, na które czekają osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie. Chcemy procedowania projektu na najbliższym posiedzeniu Sejmu. I tu nie chodzi o politykę, ale o godne życie. Projekt zakłada podwyższenie renty socjalnej do kwoty minimalnego wynagrodzenia. Projekt dotyczy tylko 291 tys. osób.

? Przypomnę, za czasów rządu PO-PSL świadczenie pielęgnacyjne dla dzieci z niepełnosprawnościami stały się równe minimalnemu wynagrodzeniu. Teraz trzeba zrobić drugi krok i spowodować, by renta socjalna dla tych dzieci, gdy staną się dorosłymi, była równa minimalnemu wynagrodzeniu. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie nie mogą dłużej czekać.

? Brakuje asystentów osób niepełnosprawnych,

? opieki wytchnieniowej nie ma,

?#PiS ograbił Fundusz Silidarnosciowy – ponad 20 mld zabrał z niego na inne cele – nie związane z osobami niepełnosprawnymi,

? zasiłek pielęgnacyjny jest zamrożony. Opiekunowie dorosłych osób z niepełnosprawnością wraz ze swoimi podopiecznymi wznowili protest w Sejmie, prowadzony wiosną 2018 r. Domagają się podwyższenia renty socjalnej do wysokości najniższego krajowego wynagrodzenia, które wynosi 3490 zł brutto. Renta socjalna jest corocznie waloryzowana i od 1 marca 2023 r. wzrosła do 1588,44 zł brutto. W Sejmie 11 dni temu został złożony obywatelski projekt ustawy o rencie socjalnej, realizujący ten postulat.

?️ W czwartek doszło do spotkania ministra Wdówika z przedstawicielami osób niepełnosprawnych. Innymi niż protestujący. Rząd chce zarządzać przez dzielenie środowiska. Padły obietnice, które miałyby wejść w życie częściowo od 2024 roku. Propozycje, które mówią o świadczeniu pielęgnacyjnym i możliwości dorabiania. Czy rzeczywiście te zaproponowane elementy, które mają stworzyć model wspierania pomogą osobom niepełnosprawnym? To bardzo mglista, przyszłościowa niestety zapowiedź. Przedwyborcza. Pomoc osobom niesamodzielnym potrzebna jest tu i teraz. Obietnic niespełnionych jest pod dostatkiem. Tą wpisuję na tą właśnie listę. Tam, gdzie znajduje się 1000 samochodów elektrycznych, 22 mosty, mieszkanie +, polskie domy drewniane 2 km do przystanku w każdej wsi. Jedno co zrobili wczoraj dobrze. Obrazek dla rządowej propagandy. Bo przecież muszą pompować największą swoją inwestycję – propagandę.

? Piątek. #TuJestPrzyszłość! Cała drużyna Koalicji Obywatelskiej pracuje na Śląsku. To już trzeci z kolei region, w którym pracują posłowie, ostatnio odwiedzili województwa łódzkie i wielkopolskie. Teraz przystankiem był Śląsk i 3 intensywne dni pracy: 142 spotkania z mieszkańcami, NGO-sami, samorządowcami, problemami. Posłowie byli w 41 miastach. Odbyło się 19 otwartych spotkań. Przewodniczący Donald Tusk był na otwartych spotkaniach w Bytomiu i Żywcu.

? Retransmisja ze spotkania z Donaldem Tuskiem z Bytomia https://fb.watch/jkGo5BAp6B/

➡️Przewodniczący ma rozpisane aktywności na 10 dni, które przygotowuję ze śląskim regionem pod względem logistycznym i programowym. Obserwujcie nasze media społecznościowe i bądźcie z nami na żywo! Do zobaczenia!Zapraszam pod adres: ?www.TuJestPrzyszlosc.pl po więcej szczegółów!

? Sobota. Posiedzenie Klubu Koalicji Obywatelskiej w Katowicach.„10 miliardów złotych – tyle można było wziąć z Unii tylko dla Śląska, tylko na transformację przemysłu… Te pieniądze z KPO rozpływają się, Polska traci czas tylko dlatego, że PiS uparł się, żeby je zablokować. Jak słyszę z ust prezesa Kaczyńskiego, że pieniądze europejskie nie są nam potrzebne, to szlag mnie trafia. W Bytomiu – nikomu nie musiałem tłumaczyć, co można zrobić z takimi pieniędzmi. Śląsk mógłby stać się centrum nowoczesnego przemysłu energetycznego. Wydobywanie polskiego węgla będzie z korzyścią dla polskiej gospodarki. I nikt w Europie nie ma zamiaru tego zabronić”. – mówił Przewodniczący Donald Tusk.

? Retransmisja dostępna jest pod adresem: https://fb.watch/jlDzdH1YHJ/

? Niedziela. Tychy, Żywiec, Radzionków. Tyle energii ile dostaliśmy starczy na kilka następnych dni! Zapraszam do retransmisji z niedzielnych spotkań.

? „Mamy w środku Europy premiera rządu, w kraju gdzie inflacja ma blisko 20%, który tylko w tym jednym roku zarobi ponad 300 tys. na tej inflacji. On chyba nie ma motywacji, żeby walczyć z inflacją – ten biznes za dobrze się kręci.”

? „Musimy wreszcie zbudować takie państwo, w którym władza nie ma obsesji na punkcie jednorodności i hierarchii, że wszyscy muszą być tacy sami.”

? „Dzisiaj na zewnątrz tej sali stoi słynne Seicento pana Sebastiana. Cała machina państwowa skupiła swój wysiłek po to, aby go zniszczyć. Panie Sebastianie, dziękuję że Pan wytrzymał!”

? o #DeklaracjaRadzionkowska: To jest moment, w którym najwyższy czas powiedzieć rzecz absolutnie jednoznaczną i potrzebną. Uznamy język śląski za język regionalny.- mówił w niedzielę Przewodniczący Platforma Obywatelska Donald Tusk.?https://fb.watch/jn6Z5UK-Dt/

? W minionym tygodniu złożyłam zapytanie poselskie w sprawie przywrócenia refundacji leku Crysvita. Crysvita – pierwszy lek przeznaczony do terapii osób dorosłych i dzieci od 1. roku życia dotkniętych hipofosfatemią związaną z chromosomem X. To nowy i bezpieczny lek na rzadkie schorzenie, jakim jest krzywica hipofosfatemiczna. Obecnie w krajach UE lek jest dostępny dla pacjentów. Niestety nie w Polsce.

Hipofosfatemia sprzężona z chromosomem X (X-linkedhypophosphatemia, XLH) jest rzadką, dziedziczną postacią krzywicy, która zazwyczaj ujawnia się w pierwszych dwóch latach życia. Niski poziom fosforu we krwi, którym się objawia, prowadzi do zaburzeń wzrostu i rozwoju kości u dzieci i młodzieży oraz problemów z mineralizacją kości w ciągu całego życia. Podawanie leku Crysvita prowadzi do prawidłowego wchłaniania fosforanów, zatem leczona jest przyczyna.

Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie to priorytet w przypadku krzywicy hipofosfatemicznej. Niestety w Polsce doszło do cofnięcia w sposobie leczenia krzywicy hipofosfatemicznej i pogorszenia sytuacji chorych. Obecnie chorzy są leczeni mieszanką fosforanową, przy czym nagminne są problemy z dostępnością składników bibazicum i monobazicum.

W związku z tym zapytałam Ministra, kiedy resort przywróci refundację leku Crysvita?

? Ponadto otrzymałam odpowiedź od pana Waldemara Kraski Sekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia na interpelację w sprawie utworzenia oddziału kardiochirurgii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Na pytanie, kiedy zostanie wydana pozytywna opinia w sprawie funkcjonowania Oddziału Kardiochirurgii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim, poinformował, że „z uzyskanych informacji od Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że prowadzone analizy nie wskazują na potrzebę zakontraktowania w województwie lubuskim dodatkowych świadczeń w tym zakresie.”

➡️ Interpelacja oraz odpowiedź dostępna pod adresem: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/interpelacja.xsp?typ=INT…

Udostępnij wpis
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Najnowsze wpisy
Widzimy się 4 czerwca

2023-06-01

To co PIS zrobił jest destrukcyjne dla demokracji i długo będziemy odpracowywać naszą pozycję […]

Niespełnione obietnice

2023-05-31

KPRM. Niespełnione obietnice Morawieckiego. Czas rozpocząć ich rozliczanie.

Lex Tusk

2023-05-30

Nie tylko prawnicze autorytety, jakim bez wątpienia jest profesor Strzembosz, także Departament Stanu USA […]